Aktuality

Equal Pay Day již po čtrnácté

Bylo nás slyšet a vidět? Největší akce na podporu rovného odměňování a ekonomické bezpečnosti žen v České republice, pořádaná veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, je pro letošní rok za námi. Pojďme si připomenout co se za ty tři dny událo. 29 vystupujících představilo 679 účastnicím a účastníků páteční konference témata, která rezonují napříč společností, ale ne […]

Dne 5. Květen 2023

Bylo nás slyšet a vidět?

Největší akce na podporu rovného odměňování a ekonomické bezpečnosti žen v České republice, pořádaná veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, je pro letošní rok za námi. Pojďme si připomenout co se za ty tři dny událo.

29 vystupujících představilo 679 účastnicím a účastníků páteční konference témata, která rezonují napříč společností, ale ne všichni o nich chtějí mluvit. Řečníci na Equal Pay Day se nebáli a otvírali nepopulární, ale důležitá témata rovného odměňování a diverzity ve společnosti. Právě díky komunikaci směřujeme k porozumění obou zúčastněných stran. Jak se cítí, jaké bariéry musí překonávat a jaké stereotypy jim stojí v cestě za ekonomickým i sociálním růstem. Nejen o tomto se na konferenci mluvilo nahlas, s respektem a empatií k sobě navzájem.

Ulrik Vestergaard Knudsen, OECD Deputy Secretary General, ve svém vystoupení zdůraznil, že právě rovné příležitosti pohání ekonomický růst, posilují demokratické hodnoty a zvyšují sociální status celé společnosti.

Je zcela zřejmé, že bavit se o tom, jak ženy vnímají situaci ve společnosti a vše čemu čelí je nutnou potřebou proto, abychom rozuměli tomu, na co se v dané společnosti zaměřit, co podporovat, čemu čelit a co odbourávat.“ říká prezidentka pořádající organizace Business & Professional Women CR a zakladatelka konference Lenka Šťastná.

Rovné příležitosti, odměňování a diverzita byly skloňovány všemi pády a o své zkušenosti se přijeli podělit i významní zahraniční hosté. Elke Miltrup-Altrunok, Senior Vice President HR v Mondelēz Internalitonal upoutala hned na začátku pozornost otázkou na tělo: “Who has ever asked for more money while promotion?”, čímž trefila hřebíček na hlavičku. Řada žen vnímá svou vyjednávací pozici jako velmi slabou a vyjednávat s nadřízeným ohledně své odměny je pro ně nepříjemné vystoupení z komfortní zóny. Její vzkaz pro takové ženy je jasný: “Stop being patient!” Velvyslankyni Izraele v České republice, Annu Azari, ve svém vystoupení zase poukázala na bezpečnostní rizika žen, potažmo žen a dětí, které jsou vnímány jako nejslabší skupina a jako taková vždy první ohrožená jakoukoliv nestabilitou systému. Další zahraniční inspirací byla Kamila Makhmudová, CFO & Member of the Management Board v Raiffeisenbank, která představila svůj osobní příběh a předala publiku cenné rady jak si najít tu správnou životní cestu. V neposlední řadě se představila Silke Muenster, Chief Diversity Officer ve Philip Morris International, která nabídla vhled do fungování pozice Chief Diversity Officer, a představila cíle Phillip Morris i způsoby, jakými se ve firmě snaží dosahovat rovnosti nejen v odměňování.

Vzdělání a odpovědnost jsou cenné komodity, které ženám jak se ukázalo nechybí. Problém je jinde. Účastnice i účastníci konference poukázali na to, že ve firmách existuje velký potenciál velmi vzdělaných žen, které jsou připravené převzít vyšší odpovědnost, zdráhají se však chopit nabízených příležitostí. Právě k těmto ženám hovořila například Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank, která nabádala k většímu zapojení do politické profesní sféry, nebo Iva Welker, Managing Director VMLY&R, jíž vystoupení poukázalo na to, jak je důležité budovat svou osobní značku a nebát se ukázat svůj talent.

Tradiční součástí českého Equal Pay Day jsou již 14 let mentoringové dny, jedná se o nejdelší tradici female mentoringu v ČR. Je to velice efektivní nástroj k předávání know how, který je založený na vzájemné interakci a dialogu. Letos se role mentorek ujalo 79 žen, věnovaly se celkem 1180 účastnicím a nabídly tak 4130 hodin autentického vzdělávání. Mentoring, který probíhal v sobotu i v neděli byl díky anglicky mluvícím mentorkám atraktivní i pro zahraniční účastnice, díky čemuž se opět rozšířil okruh inspirativních a inspirovaných žen. Není tajemstvím, že sdílení znalostí a zkušeností je ten nejmocnější nástroj k rozvoji kariéry. Konference je za námi, pojďme z ní vytěžit co nejvíce a pojďme růst!

Zdroj: pro BPWCR Petra Drgová

Další aktuality

18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby.

Dne 29. května 2023

18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby. Bezmála 250 účastníků si v zajímavých prostorách Národní technické knihovny  vyslechlo inspirativní přednášky 16 vystupujících a měli možnost zúčastnit se i dvou workshopů. Letos naše účastníky pozdravil přes videozáznam i ministr MPSV Marian Jurečka  a v úvodu jim pak základní úpravu v novele zákoníku […]

Zobrazit detail

I roztomilé emoji může mít právní následky

Dne 24. května 2023

Možná se ptáte, zda mohou mít emotikony v právním kontextu nějaký význam. Emotikony jsou součástí naší komunikace a vyjadřují naši náladu a pocity. S nárůstem jejich používání se také zvyšuje počet případů, kdy se tyto malé výrazové obrázky stávají předmětem rozhodování soudů. V níže uvedeném případu emotikony sehrály klíčovou roli. V Německu se soudy zabývaly případem zaměstnance, který na sociální síti […]

Zobrazit detail