Aktuality
Ukrajinky změní český trh práce. Firmy budou muset víc vycházet vstříc ženám
Tuzemské společnosti se dívají na další čtvrtletí velice optimisticky. Hodlají najmout nové lidi a věří, že jim v tom pomohou i Ukrajinci. Musí ale víc vycházet vstříc potřebám svých pracovníků, aby jim jejich plány vyšly. Tuzemské firmy se těší, jak po covidu rozjedou výrobu a služby a uspokojí potřeby svých zákazníků. Doba je nejistá, geopolitická situace napjatá, výrobě chybí komponenty, rostou […]
Tuzemské společnosti se dívají na další čtvrtletí velice optimisticky. Hodlají najmout nové lidi a věří, že jim v tom pomohou i Ukrajinci. Musí ale víc vycházet vstříc potřebám svých pracovníků, aby jim jejich plány vyšly.
Tuzemské firmy se těší, jak po covidu rozjedou výrobu a služby a uspokojí potřeby svých zákazníků. Doba je nejistá, geopolitická situace napjatá, výrobě chybí komponenty, rostou ceny energií i inflace. Firmy navzdory tomu věří, že se situace usadí a příliv nových pracovních sil ze zahraničí naopak pomůže nastartovat nevyužité výrobní kapacity. Vyplývá to z jejich náborových plánů, které zjišťovala poradenská společnost ManpowerGroup ČR.
Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 515 zaměstnavatelů v Česku různých velikostí, oborů a umístění v regionu, vyplývá, že 33 procent zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 21 procent předpovídá jejich snížení, 40 procent nepředpokládá žádné změny a zbytek neví.
Čistý index práce (ČIP), jenž ukazuje rozdíl mezi podílem firem, které hodlají nabírat nové zaměstnance, a těmi, jež hodlají propouštět, tak vyznívá pro druhé čtvrtletí roku 2022 velice příznivě – ve výši 12 procent.
Šéfka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová však upozorňuje na to, že trh práce v Česku je velmi napjatý a nejistota ohledně situace ve světě povede k jeho velkým přesunům. Ve výhodě tak budou ti, co s tím počítají.
„Trhu práce stále dominuje potřeba firem nabírat nové lidi, tedy pozitivní náborový trend započatý koncem minulého roku. Nová realita přináší firmám ale i vysokou míru nejistoty, což se odráží v počínajících přesunech na trhu práce. Nezaměstnanost bude sice ještě klesat, i když již příliš není kam, mnoho lidí ale také bude muset měnit zaměstnavatele, nebo dokonce profesi, a tedy výrazně poroste význam rekvalifikací,“ říká Jaroslava Rezlerová.
Napjatou situaci na trhu práce danou nízkou nezaměstnaností a vysokým počtem volných míst mohou sice uvolnit lidé prchající před válkou na Ukrajině, avšak „kvůli“ převaze žen mezi uprchlíky se jim firmy budou muset přizpůsobit. To ve svém důsledku může podle šéfky skupiny pomoci celé české ekonomice i do budoucna.
„Situaci na trhu práce také ovlivní množství uprchlíků, mezi kterými převládají ženy. Snad současná vlna pomoci vydrží a ve střednědobém horizontu přiměje české firmy, které dlouhodobě trpí nedostatkem vhodných uchazečů, aby se více zaměřily na to, jak vytvářet vhodné pracovní podmínky pro lidi s individuálními potřebami, jako jsou matky s malými dětmi, senioři, studenti nebo lidé se změněnou pracovní schopností,“ říká Rezlerová.
Nejvíce lidí se chystají v příštím čtvrtletí nabírat odvětví bankovnictví, finance, pojištění a nemovitosti s ČIP ve výši 24 procent a podobně na tom je také ubytování a stravování. „Gastru chybí asi 20 tisíc pracovníků. Zejména na servis a do kuchyně. Rádi přijmeme každého a nabízíme vysokou pracovní flexibilitu, tedy nižší úvazky pro matky s dětmi a rychlé zaškolení,“ říká Luboš Kastner, zástupce restauratérů za Asociaci malých a středních podniků ČR.
Velmi optimistický v nabírání nových lidí je také sektor IT, technologie, komunikace a média, zpracovatelský průmysl, stavebnictví a veřejný sektor. Nejslabší náborové plány hlásí neziskový sektor, služby a obchod.
Z hlediska velikosti podniku očekávají nejvyšší přísuny nových lidí velké podniky zaměstnávající více než 250 pracovníků (+24 %). Také střední a malé podniky hodlají více nabírat než propouštět. Nejistě se cítí pro nadcházející tři měsíce jen mikropodniky zaměstnávající méně než 10 lidí (–5 %).
V regionálním rozložení se ale do budoucnosti dívají růžově všechny velké územní celky. Nejsilnější trh práce mohou očekávat zájemci v Praze, kde náboroví manažeři hlásí ČIP ve výši 21 procent. Morava očekává sedm procent a Čechy jsou střídmější a hlásí index ve výši čtyř procent.
Z globálního pohledu zůstává Česko ve svých náborových plánech tradičně střídmější než zahraniční zaměstnavatelé. Ze 40 zkoumaných států zůstává se svým ČIP ve výši 11 procent (v mezinárodním srovnání jsou data očištěná) v poslední čtvrtině zemí. Nejsilnější náborové plány na příští tři měsíce má Brazílie (+40 %), dále Švédsko, Indie, Mexiko a Kolumbie.
Nejslabší náborové prostředí vykazuje Řecko, Polsko, Japonsko, Tchaj-wan a Rumunsko, přičemž Řecko dokonce jako jediná země očekává pokles náborové aktivity s ČIP ve výši minus dvou procent.
Při přemýšlení firem o tom, jak více přiblížit trh práce ženám (nejenom Ukrajinkám) tak, aby se do něj i přes péči o děti a rodinu mohly více zapojit, mohou podle náborové firmy pomoci i různé genderové průzkumy. Ty mapují, jaká je situace v konkrétním podniku a jak ji následně zlepšit.
„Osmdesát šest procent českých firem na nějaké úrovni měří rovnost mezi muži a ženami. Čtyřicet šest procent měří rovnost v odměňování, počty zaměstnanců s různými zkušenostmi nebo z různého prostředí na vedoucích pozicích měří čtvrtina firem. Počet žen v managementu firem a počet žen na pozicích, kde tradičně dominují muži, zjišťuje 14 procent zaměstnavatelů a počet žen na vedoucích pozicích měří pouze 13 procent firem,“ konstatuje výsledky průzkumu Jiří Halbrštát, manažer náboru v ManpowerGroup.
Aby se ženy mohly více a komplexněji zapojit do práce a využívat všechny své znalosti a schopnosti, potřebují mít pružnější tři faktory určující flexibilitu práce: možnost zvolit si čas začátku a konce pracovní doby, více dní dovolené a plně flexibilní možnost pracovního místa. První faktor je velmi důležitý pro polovinu žen a další dva pro třetinu.
„Pouze pětina firem v Česku podporuje flexibilitu v práci, vyšší flexibilita (32 %) je v sektoru bankovnictví, financi pojišťovnictví a realit, 21 % pak v maloobchodu a velkoobchodu a spíše ve velkých společnostech,“ dodává Halbrštát.
Zdroj: Seznam zprávy.cz
Autor: Iva Špačková
Další aktuality
Zpovykaná generace Z? Omyl, v práci je nadprůměrně spokojená a vděčná
Zhýčkaní, věčně nespokojení, s přehnanými finančními požadavky, obřími očekáváními i ambicemi. Nejmladší generaci na trhu práce provází řada předsudků a mýtů. Narodili se v letech 1997–2012, takže je jim dnes lehce před dvacet, dokončili školy a na trh práce teprve hromadně vstupují. Na takzvanou generaci Z se zaměřil nejnovější Barometr zaměstnanců, průzkum společnosti UP, která se věnuje situaci na pracovnímu trhu. […]
Nový festival pracovních příležitostí bude největší akcí svého druhu u nás. Career Expo 2024 přivítá 10 000 návštěvníků
Career Expo 2024 bude v mnoha ohledech unikátní událostí. Sejde se na ní pestrá skladba zaměstnavatelů z různých oborů a z celého Česka. Ti se budou moci vzájemně inspirovat, sdílet zkušenosti, ale také se porovnávat s konkurencí. Návštěvníci, mezi které patří široké spektrum lidí od zkušených specialistů až po studenty, zase budou moci nahlédnout pod pokličku svých případných budoucích zaměstnavatelů nebo […]
Legislativní forum o novinkách v pracovním právu
Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]