Aktuality
Ženy v Evropě vydělávají o 9 % méně než muži na stejné pozici
Praha, 15. dubna 2019 – Mezinárodní síť platových portálů Paylab uskutečnila aktuálně průzkum, kdy porovnávala, jak se liší odměny na srovnatelných pozicích. V zemích zapojených do průzkumu, zejména z regionu střední Evropy, Pobaltí a Balkánu, je rozdíl mezi ohodnocením žen a mužů na srovnatelné pozici 9 %. V rámci EU přináší do domácnosti plat 6 z 10 žen. Porovnávat je třeba mzdy na […]
Praha, 15. dubna 2019 – Mezinárodní síť platových portálů Paylab uskutečnila aktuálně průzkum, kdy porovnávala, jak se liší odměny na srovnatelných pozicích. V zemích zapojených do průzkumu, zejména z regionu střední Evropy, Pobaltí a Balkánu, je rozdíl mezi ohodnocením žen a mužů na srovnatelné pozici 9 %. V rámci EU přináší do domácnosti plat 6 z 10 žen.
Porovnávat je třeba mzdy na stejné pozici
Průměrný platový rozdíl na identické pracovní pozici mezi mužem a ženou je v průměru 9 % v neprospěch žen. V ČR je dokonce na úrovni 10 %. Tento údaj má lepší vypovídací hodnotu než pouhé porovnání mezd, protože srovnáváme odměnu za výkon stejné pracovní náplně, kde se požadují přibližně stejné pracovní předpoklady, jako například praxe, vzdělání a dovednosti.
Proč berou ženy méně?
„Platový náskok mužů způsobuje zejména kariérní pauza žen z důvodu mateřství. Ženy častokrát musejí volit práci, která je méně časově náročná, aby zvládly rodinné i pracovní povinnosti. V porovnání s muži také méně aspirují na řídící pozice,“ komentuje důvody Michal Novák za Platy.cz.
Za gender gap také stojí orientace žen na méně placené pozice. Mají převahu v odvětvích jako je administrativa, účetnictví, zdravotnictví a sociální péče, personalistika, školství či farmacie. Muži převažují v nejlépe odměňovaných oblastech jako je IT, management, doprava a logistika, stavebnictví, energetika, telekomunikace, průmysl a technika. Mezi odvětví, která mají vyváženější zastoupení mužů a žen, patří obchod, umění a kultura, bankovnictví, marketing, cestovní ruch a služby.
Firmy se v současnosti snaží více podporovat diverzitu na pracovištích a vytvářet ženám takové pracovní podmínky, aby měly rovné příležitosti a motivaci vrátit se z rodičovské pauzy na pracoviště co nejdříve.
Ženy mají více pracovních příležitostí než v minulosti
Práce ženám dává prostor větší finanční nezávislosti na mužích. Postupně se ve společnosti mění vnímání žen v otázce profesionální realizace, ale i celkové svobody svého směřování v soukromí. „Generace mileniálek má v současnosti mnohem více pracovních příležitostí a lepší kariérní perspektivy, než měly minulé generace. Ženy z této generace mají také více sebevědomí a vyšší ambice. Přispívá k tomu i podpora diverzity ve firmách, kde se klade větší důraz na pestrou skladbu zaměstnanců. Ta je také projevem vyspělosti firemní kultury, kdy je největším přínosem různorodost pohledů a přístupů v řešení pracovních úkolů,“ říká Michal Novák.
Ženy-matky jsou na pracovišti vnímané pozitivně
Návrat žen do práce po kariérní pauze nebývá lehký. Kolegyně, které jsou zároveň matkami dětí do 10 let, potkává na pracovišti 37 % zaměstnanců. Nejvíce s nimi spolupracují pracovníci zákaznické podpory, textilního průmyslu, státní správy a bankovnictví. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Paylab Diversity Study 2019.
„Kolegyně-matky jsou zaměstnanci vnímané nejpozitivněji ze všech skupin monitorovaných v průzkumu. Až téměř 32 % respondentů se v průzkumu vyslovilo, že jsou rádi, že takovéto kolegyně na pracovišti jsou. Lidí, kterým jejich přítomnost vysloveně překáží, jsou na pracovištích jen asi 2 %. Nejotevřenější přístup k matkám na pracovišti je ve Finsku a v Chorvatsku. Naopak nejmenší míru otevřenosti jsme zaznamenali na Slovensku. Právě na Slovensku a v České republice zažívají zaměstnanci nejnižší pracovní interakci s matkami v kolektivech,“ shrnuje výsledky průzkumu Michal Novák.
Asi 6 z 10 žen v EU přináší do domácnosti plat
V Evropské unii (EU28) je zaměstnanost žen na úrovni 66,5 %. Rok od roku se zvyšuje počet žen, které přispívají do domácího rozpočtu příjmem z pracovní činnosti. Zaměstnanost žen v EU vzrostla podle údajů Eurostatu za poslední desetiletí o více než 6 %. Největší progres dosahují na Maltě, v Německu a v novějších členských zemích EU – především v Polsku, Bulharsku a v Maďarsku, kde růst zaměstnanosti žen za posledních 10 let přesáhl 10 %.
Tradice pracujících žen je v různých zemích odlišná
Celkově je v EU zaměstnaných o 11,5 % více pracovně aktivních mužů než žen. Tradice pracujících žen je v zemích Evropy různá a závisí na mnoha faktorech. Země, kde je zaměstnanost obou pohlaví nejvyváženější, jsou hlavně severské státy jako Litva, Finsko, Norsko, Švédsko a Lotyšsko, kde je rozdíl v zaměstnanosti mužů a žen pod úrovní 5 %.
Na druhou stranu spektra, kde jsou rozdíly v zaměstnanosti mužů a žen nejvyšší, patří Malta, Itálie, Řecko, Rumunsko, ale i země střední Evropy jako Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko.
Flexibilní benefity jsou pro ženy atraktivní
„Na zvyšování ženské participace na trhu práce má velký vliv i nabídka míst na zkrácený úvazek, která je nejširší v Holandsku, Rakousku a v Německu. Ty poskytují lepší možnosti na sladění pracovního a rodinného života,“ říká Michal Novák. Podle údajů portálu Paylab je nejatraktivnějším nefinančním benefitem současnosti především časová flexibilita. Roste počet firem, které svým zaměstnancům nabízejí pohyblivou pracovní dobu, možnosti práce z domu a také více dní volna. I tyto nefinanční benefity povzbuzují ženy, aby šly do zaměstnání.
(tz)
Další aktuality
18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby.
18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby. Bezmála 250 účastníků si v zajímavých prostorách Národní technické knihovny vyslechlo inspirativní přednášky 16 vystupujících a měli možnost zúčastnit se i dvou workshopů. Letos naše účastníky pozdravil přes videozáznam i ministr MPSV Marian Jurečka a v úvodu jim pak základní úpravu v novele zákoníku […]
I roztomilé emoji může mít právní následky
Možná se ptáte, zda mohou mít emotikony v právním kontextu nějaký význam. Emotikony jsou součástí naší komunikace a vyjadřují naši náladu a pocity. S nárůstem jejich používání se také zvyšuje počet případů, kdy se tyto malé výrazové obrázky stávají předmětem rozhodování soudů. V níže uvedeném případu emotikony sehrály klíčovou roli. V Německu se soudy zabývaly případem zaměstnance, který na sociální síti […]
Equal Pay Day již po čtrnácté
Bylo nás slyšet a vidět? Největší akce na podporu rovného odměňování a ekonomické bezpečnosti žen v České republice, pořádaná veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, je pro letošní rok za námi. Pojďme si připomenout co se za ty tři dny událo. 29 vystupujících představilo 679 účastnicím a účastníků páteční konference témata, která rezonují napříč společností, ale ne […]