Aktuality

1. března si ženy mohou „oddechnout“. Doběhly k cílové čáře odměňování mužů za rok 2022

PRAHA, 28. února 2023 – Ženy v Česku musí v roce 2023 pracovat přibližně o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2022. Meziročně došlo k nulovému posunu. Gender Pay Gap (GPG), tedy údaj udávající, o kolik ženy v průměru vydělávají méně než muži, se v ČR drží na 16,4 %, přičemž průměrný rozdíl v EU činí 13 %. To nás řadí na […]

Dne 3. Březen 2023

PRAHA, 28. února 2023 – Ženy v Česku musí v roce 2023 pracovat přibližně o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2022. Meziročně došlo k nulovému posunu. Gender Pay Gap (GPG), tedy údaj udávající, o kolik ženy v průměru vydělávají méně než muži, se v ČR drží na 16,4 %, přičemž průměrný rozdíl v EU činí 13 %. To nás řadí na “pěkné” 21. místo v EU, třeba za Bulharsko či Slovensko.

Stagnace poklesu rozdílu nevěstí nic dobrého. Do roku 2021 se rozdíl v odměňování snižoval, i když pomaleji, než by bylo žádoucí vzhledem k zapojení žen na trhu práce. V uplynulých dvou letech se do snižování rozdílů pozitivně projevilo několik faktorů, zejména mimořádné odměny ve zdravotnictví, které ovšem reflektovaly mimořádné zatížení spojené s pandemií COVID-19, podpora růstu odměňování ve školství, což jsou odvětví, kde jsou významně zastoupeny ženy.

Pokud ale ženy musely i v roce 2022 pracovat o dva měsíce déle, aby v příjmech dohnaly muže za předchozí rok, je to více než impuls být více vidět a slyšet. “Snažíme se ženám ukázat, že bez vlastního aktivního zapojení nemohou počítat s tím, že se situace sama zlepší. Mluvení bohužel nestačí, je potřeba se spojit, vzájemně se podpořit a tlačit na realizaci systémových změn a myslím, že nám v tom rádi pomohou i muži”, komentuje Lenka Šťastná, prezidentka Business & Professional Women CR.

Pomoci také může rychlá implementace směrnice EU o transparentnosti odměňování, která byla schválena v prosinci minulého roku a realizace vládního Akčního plánu rovného odměňování žen a mužů 2023–2026.

Co se děje v ČR, aby došlo ke změně?

Jednou z nevládních aktivit, která se tématu dlouhodobě věnuje, je Equal Pay Day. Letos se kampaň za rovné odměňování koná už po čtrnácté a ve dnech 31.3. až 2.4. 2023 ji doprovodí třídenní event v Praze. Konference ponese podtitul „Být vidět a slyšet“.

Equal Pay Day kombinuje formát konference, která je výjimečná tím, že na podium přivádí zejména ženy, často neznámé, byť profesně excelentní. Cílem je vyvracet etablovaný názor, že nemáme dostatek role model žen, které dokáží identifikovat problémy primárně dopadající na ženy jako skupinu, ale současně se negativně odráží do celé společnosti.

Letos vystoupí desítky inspirativních žen a mužů z ČR i zahraničí, například:

Elke Miltrup-Altunok, Senior Vice President Human Resources Mondelēz International
Silke Muenster, Chief Diversity Officer at Philip Morris International
Ivana Tůmová, generální ředitelka Mondelez International
Michaela Chaloupková, členka představenstva Skupiny ČEZ
Kamila Makhmoud, CFO & Member of the Management Board v Raiffeisenbank
Andrea Gontkovičová, Managing Director CZ, SK and HU at Philip Morris International
Flavia Gomez Aragao, Global VP International Logistics at AB Inbev
Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
Matej Šemšej, HR ředitele TV Nova
Daniela Hlaváčková, marketingová ředitelka pro střední Evropu ve společnosti Mars
Iva Welker, Managing Director VMLY&R

Takto velkou a významnou akci by nebylo možné uspořádat bez podpory partnerů, kteří projednávané problematice rozumí. Generálním partnerem letošního ročníku je společnost Mondelēz International. Cesta k nápravě je uvědomit si rozdíly a poukázat na nespravedlnost. Férové odměňování pomůže zapojit všechny do pracovního procesu a tak vytvoří nejvíce hodnot ať už pro firmy, tak pro nás pro všechny ve formě inovativních výrobků a lepších služeb,“ uvedla Ivana Tůmová, generální ředitelka Mondelēz International v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Teorie je důležitá, ovšem praxe k nezaplacení. Sedmdesát vybraných témat spojených s byznysem, kariérou, rozvojem osobnosti i work life balance nabídne 70 ženských osobností v rolích mentorek v sobotu 1. dubna 2023 naživo v Praze a dalších 20 témat v online prostoru v neděli 2. dubna. Oba mentoringové dny se ponesou v duchu ženské podpory, profesionality a témat, otevírající potenciál i systémové problémy, o kterých se málo hovoří. Speed mentoring je extrémně účinná metoda, která propojuje osobnosti všech oborů, věku a délky zkušeností, dodává ženám odvahu měnit svou kariéru, dosahovat stanovených cílů a najít si cenné kontakty pro svůj budoucí rozvoj. Za 13 let projektu již takto mentorky předaly zkušenosti více než 18 tisícům žen.

Vstupenky jsou již v prodeji a registrace ke kulatým stolům budou spuštěny 8.3., symbolicky na Mezinárodní den žen.

Equal pay day
Český projekt Equal Pay Day je součástí celosvětové kampaně Equal Pay Day. V České republice organizuje Equal Pay Day veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s., která aktivně vytváří platformu pro diskusi aktuálních témat odborným pohledem žen. BPWCR tímto projektem již od roku 2010 společně přispívá k plnění Cílů udržitelného rozvoje i lokálních CSR cílů, které si společnosti nyní vytyčili pro svůj ESG reporting.

Více informací o projektu Equal Pay Day najdete na www.equalpayday.cz.

Program konference

 

Kontakt:
Helena Dreiseitlová
731 970 136
pr@bpwcr.cz

 

Další aktuality

Home office a novela zákoníku práce – řešení nebo promarněná příležitost?

Dne 16. března 2023

V posledních letech se možnost pracovat na dálku neboli home office stala standardem, vše jen urychlila pandemie nemoci COVID-19. Současný zákoník práce však home office upravuje jen velmi okrajově. Vyřeší aktuálně projednávaná novela zákoníku práce problémy, na které naráží praxe? Plánované novinky Nadále platí, že se na home office musí zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout. Dohoda […]

Zobrazit detail

Zákoník práce čekají výrazné změny. Čeho se dotknou především?

Dne 14. března 2023

Zákoník práce dozná po mnoha letech velkých změn, které se dotknou řady oblastí pracovního života. Novela přináší mimo jiné změny v oblasti prací na dohody, bližší úpravu home office nebo rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele. Návrh novely zákoníku práce, do něhož bylo zapracováno velké množství připomínek a zároveň reaguje na dvě evropské směrnice – směrnici o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách a směrnici […]

Zobrazit detail

1. března si ženy mohou „oddechnout“. Doběhly k cílové čáře odměňování mužů za rok 2022

Dne 10. března 2023

PRAHA, 28. února 2023 – Ženy v Česku musí v roce 2023 pracovat přibližně o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2022. Meziročně došlo k nulovému posunu. Gender Pay Gap (GPG), tedy údaj udávající, o kolik ženy v průměru vydělávají méně než muži, se v ČR drží na 16,4 %, přičemž průměrný rozdíl v EU činí 13 %. To nás řadí na […]

Zobrazit detail