Aktuality

1. března si ženy mohou „oddechnout“. Doběhly k cílové čáře odměňování mužů za rok 2022

PRAHA, 28. února 2023 – Ženy v Česku musí v roce 2023 pracovat přibližně o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2022. Meziročně došlo k nulovému posunu. Gender Pay Gap (GPG), tedy údaj udávající, o kolik ženy v průměru vydělávají méně než muži, se v ČR drží na 16,4 %, přičemž průměrný rozdíl v EU činí 13 %. To nás řadí na […]

Dne 3. Březen 2023

PRAHA, 28. února 2023 – Ženy v Česku musí v roce 2023 pracovat přibližně o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2022. Meziročně došlo k nulovému posunu. Gender Pay Gap (GPG), tedy údaj udávající, o kolik ženy v průměru vydělávají méně než muži, se v ČR drží na 16,4 %, přičemž průměrný rozdíl v EU činí 13 %. To nás řadí na “pěkné” 21. místo v EU, třeba za Bulharsko či Slovensko.

Stagnace poklesu rozdílu nevěstí nic dobrého. Do roku 2021 se rozdíl v odměňování snižoval, i když pomaleji, než by bylo žádoucí vzhledem k zapojení žen na trhu práce. V uplynulých dvou letech se do snižování rozdílů pozitivně projevilo několik faktorů, zejména mimořádné odměny ve zdravotnictví, které ovšem reflektovaly mimořádné zatížení spojené s pandemií COVID-19, podpora růstu odměňování ve školství, což jsou odvětví, kde jsou významně zastoupeny ženy.

Pokud ale ženy musely i v roce 2022 pracovat o dva měsíce déle, aby v příjmech dohnaly muže za předchozí rok, je to více než impuls být více vidět a slyšet. “Snažíme se ženám ukázat, že bez vlastního aktivního zapojení nemohou počítat s tím, že se situace sama zlepší. Mluvení bohužel nestačí, je potřeba se spojit, vzájemně se podpořit a tlačit na realizaci systémových změn a myslím, že nám v tom rádi pomohou i muži”, komentuje Lenka Šťastná, prezidentka Business & Professional Women CR.

Pomoci také může rychlá implementace směrnice EU o transparentnosti odměňování, která byla schválena v prosinci minulého roku a realizace vládního Akčního plánu rovného odměňování žen a mužů 2023–2026.

Co se děje v ČR, aby došlo ke změně?

Jednou z nevládních aktivit, která se tématu dlouhodobě věnuje, je Equal Pay Day. Letos se kampaň za rovné odměňování koná už po čtrnácté a ve dnech 31.3. až 2.4. 2023 ji doprovodí třídenní event v Praze. Konference ponese podtitul „Být vidět a slyšet“.

Equal Pay Day kombinuje formát konference, která je výjimečná tím, že na podium přivádí zejména ženy, často neznámé, byť profesně excelentní. Cílem je vyvracet etablovaný názor, že nemáme dostatek role model žen, které dokáží identifikovat problémy primárně dopadající na ženy jako skupinu, ale současně se negativně odráží do celé společnosti.

Letos vystoupí desítky inspirativních žen a mužů z ČR i zahraničí, například:

Elke Miltrup-Altunok, Senior Vice President Human Resources Mondelēz International
Silke Muenster, Chief Diversity Officer at Philip Morris International
Ivana Tůmová, generální ředitelka Mondelez International
Michaela Chaloupková, členka představenstva Skupiny ČEZ
Kamila Makhmoud, CFO & Member of the Management Board v Raiffeisenbank
Andrea Gontkovičová, Managing Director CZ, SK and HU at Philip Morris International
Flavia Gomez Aragao, Global VP International Logistics at AB Inbev
Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
Matej Šemšej, HR ředitele TV Nova
Daniela Hlaváčková, marketingová ředitelka pro střední Evropu ve společnosti Mars
Iva Welker, Managing Director VMLY&R

Takto velkou a významnou akci by nebylo možné uspořádat bez podpory partnerů, kteří projednávané problematice rozumí. Generálním partnerem letošního ročníku je společnost Mondelēz International. Cesta k nápravě je uvědomit si rozdíly a poukázat na nespravedlnost. Férové odměňování pomůže zapojit všechny do pracovního procesu a tak vytvoří nejvíce hodnot ať už pro firmy, tak pro nás pro všechny ve formě inovativních výrobků a lepších služeb,“ uvedla Ivana Tůmová, generální ředitelka Mondelēz International v Česku, Maďarsku a na Slovensku.

Teorie je důležitá, ovšem praxe k nezaplacení. Sedmdesát vybraných témat spojených s byznysem, kariérou, rozvojem osobnosti i work life balance nabídne 70 ženských osobností v rolích mentorek v sobotu 1. dubna 2023 naživo v Praze a dalších 20 témat v online prostoru v neděli 2. dubna. Oba mentoringové dny se ponesou v duchu ženské podpory, profesionality a témat, otevírající potenciál i systémové problémy, o kterých se málo hovoří. Speed mentoring je extrémně účinná metoda, která propojuje osobnosti všech oborů, věku a délky zkušeností, dodává ženám odvahu měnit svou kariéru, dosahovat stanovených cílů a najít si cenné kontakty pro svůj budoucí rozvoj. Za 13 let projektu již takto mentorky předaly zkušenosti více než 18 tisícům žen.

Vstupenky jsou již v prodeji a registrace ke kulatým stolům budou spuštěny 8.3., symbolicky na Mezinárodní den žen.

Equal pay day
Český projekt Equal Pay Day je součástí celosvětové kampaně Equal Pay Day. V České republice organizuje Equal Pay Day veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s., která aktivně vytváří platformu pro diskusi aktuálních témat odborným pohledem žen. BPWCR tímto projektem již od roku 2010 společně přispívá k plnění Cílů udržitelného rozvoje i lokálních CSR cílů, které si společnosti nyní vytyčili pro svůj ESG reporting.

Více informací o projektu Equal Pay Day najdete na www.equalpayday.cz.

Program konference

 

Kontakt:
Helena Dreiseitlová
731 970 136
pr@bpwcr.cz

 

Další aktuality

Legislativní forum o novinkách v pracovním právu

Dne 27. listopadu 2023

Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]

Zobrazit detail

AGE MANAGEMENT: ZVÝŠENÍ EFEKTIVITY PRÁCE I REPORT ESG

Dne 23. listopadu 2023

Věkovou diverzitu ovlivní stárnutí populace. Do roku 2050 znatelně ubyde mladších pracovníků, naopak stěžejní pracovní silou budou lidé nad 50 let. Tvrdou realitou je však jejich diskriminace. Už nyní je nízká nezaměstnanost a nedostatek volných lidí na pracovním trhu. Firmy se proto budou muset naučit pracovat se všemi věkovými skupinami, aby měly v budoucnu dostatek zaměstnanců. Pomoci […]

Zobrazit detail

Desítka oborů na trhu práce, které nejvíce ovlivní příchod umělé inteligence

Dne 21. listopadu 2023

Administrativa, IT, výroba, ale i zdravotnictví nebo úklidové služby. To jsou obory, do nichž výrazně zasáhne nebo už zasahuje umělá inteligence. Zaměstnancům na některých pozicích zvládne práci významně usnadnit, po jiných může práci zcela převzít. Prakticky všechny firmy, které redakce iDNES.cz oslovila, čekají, že umělá inteligence nahradí administrativní činnosti, práci s daty a další rutinní činnosti. „Marketing a práce s textem, […]

Zobrazit detail