Aktuality

Částečné pracovní úvazky se slevou na pojistném

V porovnání se západními zeměmi EU se v Česku stále nabízí málo pozic na zkrácený úvazek. Tvrdí to personalisté i statistiky Eurostatu. Naposledy na to poukázala poradenská společnost PwC a Tesco. Pro rodiče po mateřské by to byla příležitost, jak se rychleji zapojit do práce, otevřelo by to i více možností studentům. Hovoří se tak o sdílených pracovních pozicích. Zatraktivnit firmám […]

Dne 10. Říjen 2022

V porovnání se západními zeměmi EU se v Česku stále nabízí málo pozic na zkrácený úvazek. Tvrdí to personalisté i statistiky Eurostatu. Naposledy na to poukázala poradenská společnost PwC a Tesco.

Pro rodiče po mateřské by to byla příležitost, jak se rychleji zapojit do práce, otevřelo by to i více možností studentům. Hovoří se tak o sdílených pracovních pozicích.

Zatraktivnit firmám zkrácené úvazky by měla novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení, která začne platit od 1 . února 2023.

„Novela zavádí pětiprocentní slevu na pojistném, které odvádí zaměstnavatel. Nově tak bude zaměstnavatel místo 24,8 procenta z vyměřovacího základu zaměstnance odvádět pouze 19,8 procenta. Tato sleva bude ale uplatnitelná jen pro určité skupiny zaměstnanců,“ shrnul advokát David Šupej z kanceláře Sedlakova Legal.

Zaměstnavatel bude mít nárok na slevu na pojistném například za zaměstnance, kteří jsou starší 55 let. Dále půjde o rodiče pečující o dítě do 10 let, studenty (osoby připravující se na budoucí povolání studiem podle zákona o důchodovém pojištění), osoby, které v předchozím roce prošly rekvalifikací, osoby se zdravotním postižením nebo osoby mladší 21 let.

Řada podmínek

„U osob mladších 21 let je výjimka z povinnosti zkráceného úvazku. Při zaměstnání těchto osob má zaměstnavatel nárok na slevu, i když budou pracovat ve větším rozsahu. Jde o záměr podpořit zaměstnávání čerstvých absolventů odborných učilišť a středních škol, kteří vstupují na trh práce,“ dodal Šupej.

Nárok na slevu na pojistném je podmíněn také tím, že je se zaměstnancem (kromě těch mladších 21 let) sjednána kratší pracovní doba, než činí stanovená týdenní pracovní doba. „Rozsah takto stanovené kratší pracovní doby činí nejméně osm hodin a nejvíce 30 hodin týdně. Sleva se vztahuje i na zaměstnance, kteří uzavřeli pracovní smlouvu již před nabytím účinnosti zákona,“ vysvětlila daňová specialistka společnosti Kodap Barbora Jeníková.

Podle ní zároveň platí, že pokud zaměstnanec u téhož zaměstnavatele vykonává více zaměstnání, náleží mu sleva jen z jednoho zaměstnání. Limit počtu hodin se pak vztahuje na všechna tato zaměstnání dohromady.

Musí se žádat

Slevu lze za kalendářní měsíc poskytnout za téhož zaměstnance také pouze jednomu zaměstnavateli. Nárok na slevu se neuplatní automaticky, zaměstnavatel o slevu musí požádat prostřednictvím předepsaného tiskopisu a doložit skutečnosti, které její poskytnutí odůvodňují.

Zatímco pro zaměstnance může být rozšířená nabídka kratších pracovních úvazků motivující, pětiprocentní sleva na pojistném zaměstnavatelům příliš neuleví.

„Zaměstnavatelé tuto slevu rádi využijí, ale spíš k tomu, aby si zlevnili již existující pracovněprávní vztahy založené na zkráceném úvazku, případně aby jejich parametry po dohodě se zaměstnanci lehce upravili. Zde se systém zpracování mezd opět výrazně komplikuje,“ myslí si daňový poradce Vlastimil Sojka.

Podle Radky Šuškové ze společnosti New Dimension ale může sleva na pojistném některé zaměstnavatele motivovat, i když nebude rozhodujícím kritériem.

Autor: Jindřich Ginter
Zdroj: Novinky.cz

 

Další aktuality

Zpovykaná generace Z? Omyl, v práci je nadprůměrně spokojená a vděčná

Dne 4. prosince 2023

Zhýčkaní, věčně nespokojení, s přehnanými finančními požadavky, obřími očekáváními i ambicemi. Nejmladší generaci na trhu práce provází řada předsudků a mýtů. Narodili se v letech 1997–2012, takže je jim dnes lehce před dvacet, dokončili školy a na trh práce teprve hromadně vstupují. Na takzvanou generaci Z se zaměřil nejnovější Barometr zaměstnanců, průzkum společnosti UP, která se věnuje situaci na pracovnímu trhu. […]

Zobrazit detail

Nový festival pracovních příležitostí bude největší akcí svého druhu u nás. Career Expo 2024 přivítá 10 000 návštěvníků

Dne 4. prosince 2023

Career Expo 2024 bude v mnoha ohledech unikátní událostí. Sejde se na ní pestrá skladba zaměstnavatelů z různých oborů a z celého Česka. Ti se budou moci vzájemně inspirovat, sdílet zkušenosti, ale také se porovnávat s konkurencí. Návštěvníci, mezi které patří široké spektrum lidí od zkušených specialistů až po studenty, zase budou moci nahlédnout pod pokličku svých případných budoucích zaměstnavatelů nebo […]

Zobrazit detail

Legislativní forum o novinkách v pracovním právu

Dne 27. listopadu 2023

Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]

Zobrazit detail