Aktuality

České matky vypadávají z trhu práce mnohem více, než je běžné v ostatních zemích Evropy

Mateřství vyřazuje české ženy z pracovního trhu mnohem víc, než je tomu v zemích Evropské unie běžné. Češek ve věku 30 až 34 let, tedy v době, kdy zakládají rodiny, pracuje jen zhruba 60 procent. Ukazuje to analýza nazvaná Ruce a mozky českých žen stále nevyužity. Autory jsou ekonomové z institutu IDEA, CERGE-EI. Šedesátiprocentní míra zaměstnanosti českých žen pokulhává za […]

Dne 2. Únor 2023

Mateřství vyřazuje české ženy z pracovního trhu mnohem víc, než je tomu v zemích Evropské unie běžné. Češek ve věku 30 až 34 let, tedy v době, kdy zakládají rodiny, pracuje jen zhruba 60 procent. Ukazuje to analýza nazvaná Ruce a mozky českých žen stále nevyužity. Autory jsou ekonomové z institutu IDEA, CERGE-EI.

Šedesátiprocentní míra zaměstnanosti českých žen pokulhává za evropským průměrem o téměř 15 procentních bodů.

Nejvíce v tomto věku pracuje Portugalek – skoro 85 procent. Nejméně naopak Italek, Řekyň a právě Češek. Podle autorů studie tak přichází český pracovní trh v porovnání s průměrnou evropskou zemí o 50 tisíc zaměstnankyň.

Češky mnohdy využívají maximální možnou délku rodičovské, tedy čtyři roky. Důvodem je třeba nedostatek míst ve školkách.

„Ta přímá podpora – placení, aby lidé byli doma s dětmi – je extrémně vysoká a výrazně nízká je nepřímá podpora služeb pro rodiče s dětmi, dominantně předškolní zařízení. Je potřeba překlopit podíl, protože peněz je dost, ale dávají se na špatné účely,“ vysvětluje pro Radiožurnál ekonom Daniel Münich.

A upozorňuje také na ekonomické důsledky, které má vypadávání žen z práce pro ně samotné i pro stát.

„Dítě, které může chodit do školky, umožní mamince chodit do práce, alespoň na částečný úvazek, vydělávat, platit daně, platit sociální a zdravotní odvody, často snížit i pobírání dávek. Zvýší to možnost, že se v profesní hierarchii nezastaví. A bude nadále platit vyšší daně,“ přibližuje Münich.

Zkrácené úvazky

Podle něj by pomohla také větší dostupnost zkrácených úvazků, které rodičům umožňují lépe skloubit práci s péčí o děti. A za příklad dává Rakousko, kde je práce na zkrácený úvazek rozšířená.

Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd ale upozorňuje, že práce na zkrácený úvazek s sebou v Česku nese i skrytá rizika: „Pokud žena požádá o zkrácení úvazku z důvodu péče, na což má nárok, tak ale potom nemá nárok na návrat na plný úvazek. Zkrácený úvazek je stopka v kariéře. A jsou tam mnohem nižší možnosti postupu na vyšší pozice.“

Od února mohou zaměstnavatelé uplatňovat na zkrácených úvazcích – třeba právě u rodičů malých dětí – pětiprocentní slevu na pojistném.

Například předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner je ale skeptický k tomu, že budou ke zkráceným úvazkům otevřenější. Podle něj je pět procent pro podniky malá motivace.

„Myslím, že dopady tohoto opatření budou minimální a pracnost je podstatně náročnější, protože administrativa kolem toho je velká, takže myslím, že přínos nebude takový,“ dodává Wiesner.

Naopak Jan Rafaj ze Svazu průmyslu a dopravy – a také poradce lidoveckého ministra práce Mariana Jurečky – věří, že pětiprocentní sleva na pojistném bude pro některé zaměstnavatele motivační. Podle něj zatím nejsou zvyklí částečné úvazky nabízet, protože po nich není výrazná poptávka. Na rozdíl právě od zahraničí, kde jsou u rodičů malých dětí rozšířené.

 

Autor: Iva Vokurková
Zdroj: irozhlas

Další aktuality

Legislativní forum o novinkách v pracovním právu

Dne 27. listopadu 2023

Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]

Zobrazit detail

AGE MANAGEMENT: ZVÝŠENÍ EFEKTIVITY PRÁCE I REPORT ESG

Dne 23. listopadu 2023

Věkovou diverzitu ovlivní stárnutí populace. Do roku 2050 znatelně ubyde mladších pracovníků, naopak stěžejní pracovní silou budou lidé nad 50 let. Tvrdou realitou je však jejich diskriminace. Už nyní je nízká nezaměstnanost a nedostatek volných lidí na pracovním trhu. Firmy se proto budou muset naučit pracovat se všemi věkovými skupinami, aby měly v budoucnu dostatek zaměstnanců. Pomoci […]

Zobrazit detail

Desítka oborů na trhu práce, které nejvíce ovlivní příchod umělé inteligence

Dne 21. listopadu 2023

Administrativa, IT, výroba, ale i zdravotnictví nebo úklidové služby. To jsou obory, do nichž výrazně zasáhne nebo už zasahuje umělá inteligence. Zaměstnancům na některých pozicích zvládne práci významně usnadnit, po jiných může práci zcela převzít. Prakticky všechny firmy, které redakce iDNES.cz oslovila, čekají, že umělá inteligence nahradí administrativní činnosti, práci s daty a další rutinní činnosti. „Marketing a práce s textem, […]

Zobrazit detail