Aktuality

České matky vypadávají z trhu práce mnohem více, než je běžné v ostatních zemích Evropy

Mateřství vyřazuje české ženy z pracovního trhu mnohem víc, než je tomu v zemích Evropské unie běžné. Češek ve věku 30 až 34 let, tedy v době, kdy zakládají rodiny, pracuje jen zhruba 60 procent. Ukazuje to analýza nazvaná Ruce a mozky českých žen stále nevyužity. Autory jsou ekonomové z institutu IDEA, CERGE-EI. Šedesátiprocentní míra zaměstnanosti českých žen pokulhává za […]

Dne 2. Únor 2023

Mateřství vyřazuje české ženy z pracovního trhu mnohem víc, než je tomu v zemích Evropské unie běžné. Češek ve věku 30 až 34 let, tedy v době, kdy zakládají rodiny, pracuje jen zhruba 60 procent. Ukazuje to analýza nazvaná Ruce a mozky českých žen stále nevyužity. Autory jsou ekonomové z institutu IDEA, CERGE-EI.

Šedesátiprocentní míra zaměstnanosti českých žen pokulhává za evropským průměrem o téměř 15 procentních bodů.

Nejvíce v tomto věku pracuje Portugalek – skoro 85 procent. Nejméně naopak Italek, Řekyň a právě Češek. Podle autorů studie tak přichází český pracovní trh v porovnání s průměrnou evropskou zemí o 50 tisíc zaměstnankyň.

Češky mnohdy využívají maximální možnou délku rodičovské, tedy čtyři roky. Důvodem je třeba nedostatek míst ve školkách.

„Ta přímá podpora – placení, aby lidé byli doma s dětmi – je extrémně vysoká a výrazně nízká je nepřímá podpora služeb pro rodiče s dětmi, dominantně předškolní zařízení. Je potřeba překlopit podíl, protože peněz je dost, ale dávají se na špatné účely,“ vysvětluje pro Radiožurnál ekonom Daniel Münich.

A upozorňuje také na ekonomické důsledky, které má vypadávání žen z práce pro ně samotné i pro stát.

„Dítě, které může chodit do školky, umožní mamince chodit do práce, alespoň na částečný úvazek, vydělávat, platit daně, platit sociální a zdravotní odvody, často snížit i pobírání dávek. Zvýší to možnost, že se v profesní hierarchii nezastaví. A bude nadále platit vyšší daně,“ přibližuje Münich.

Zkrácené úvazky

Podle něj by pomohla také větší dostupnost zkrácených úvazků, které rodičům umožňují lépe skloubit práci s péčí o děti. A za příklad dává Rakousko, kde je práce na zkrácený úvazek rozšířená.

Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd ale upozorňuje, že práce na zkrácený úvazek s sebou v Česku nese i skrytá rizika: „Pokud žena požádá o zkrácení úvazku z důvodu péče, na což má nárok, tak ale potom nemá nárok na návrat na plný úvazek. Zkrácený úvazek je stopka v kariéře. A jsou tam mnohem nižší možnosti postupu na vyšší pozice.“

Od února mohou zaměstnavatelé uplatňovat na zkrácených úvazcích – třeba právě u rodičů malých dětí – pětiprocentní slevu na pojistném.

Například předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner je ale skeptický k tomu, že budou ke zkráceným úvazkům otevřenější. Podle něj je pět procent pro podniky malá motivace.

„Myslím, že dopady tohoto opatření budou minimální a pracnost je podstatně náročnější, protože administrativa kolem toho je velká, takže myslím, že přínos nebude takový,“ dodává Wiesner.

Naopak Jan Rafaj ze Svazu průmyslu a dopravy – a také poradce lidoveckého ministra práce Mariana Jurečky – věří, že pětiprocentní sleva na pojistném bude pro některé zaměstnavatele motivační. Podle něj zatím nejsou zvyklí částečné úvazky nabízet, protože po nich není výrazná poptávka. Na rozdíl právě od zahraničí, kde jsou u rodičů malých dětí rozšířené.

 

Autor: Iva Vokurková
Zdroj: irozhlas

Další aktuality

18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby.

Dne 29. května 2023

18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby. Bezmála 250 účastníků si v zajímavých prostorách Národní technické knihovny  vyslechlo inspirativní přednášky 16 vystupujících a měli možnost zúčastnit se i dvou workshopů. Letos naše účastníky pozdravil přes videozáznam i ministr MPSV Marian Jurečka  a v úvodu jim pak základní úpravu v novele zákoníku […]

Zobrazit detail

I roztomilé emoji může mít právní následky

Dne 24. května 2023

Možná se ptáte, zda mohou mít emotikony v právním kontextu nějaký význam. Emotikony jsou součástí naší komunikace a vyjadřují naši náladu a pocity. S nárůstem jejich používání se také zvyšuje počet případů, kdy se tyto malé výrazové obrázky stávají předmětem rozhodování soudů. V níže uvedeném případu emotikony sehrály klíčovou roli. V Německu se soudy zabývaly případem zaměstnance, který na sociální síti […]

Zobrazit detail

Equal Pay Day již po čtrnácté

Dne 24. května 2023

Bylo nás slyšet a vidět? Největší akce na podporu rovného odměňování a ekonomické bezpečnosti žen v České republice, pořádaná veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, je pro letošní rok za námi. Pojďme si připomenout co se za ty tři dny událo. 29 vystupujících představilo 679 účastnicím a účastníků páteční konference témata, která rezonují napříč společností, ale ne […]

Zobrazit detail