Aktuality

Desítka oborů na trhu práce, které nejvíce ovlivní příchod umělé inteligence

Administrativa, IT, výroba, ale i zdravotnictví nebo úklidové služby. To jsou obory, do nichž výrazně zasáhne nebo už zasahuje umělá inteligence. Zaměstnancům na některých pozicích zvládne práci významně usnadnit, po jiných může práci zcela převzít. Prakticky všechny firmy, které redakce iDNES.cz oslovila, čekají, že umělá inteligence nahradí administrativní činnosti, práci s daty a další rutinní činnosti. „Marketing a práce s textem, […]

Dne 11. Listopad 2023

Administrativa, IT, výroba, ale i zdravotnictví nebo úklidové služby. To jsou obory, do nichž výrazně zasáhne nebo už zasahuje umělá inteligence. Zaměstnancům na některých pozicích zvládne práci významně usnadnit, po jiných může práci zcela převzít.

Prakticky všechny firmy, které redakce iDNES.cz oslovila, čekají, že umělá inteligence nahradí administrativní činnosti, práci s daty a další rutinní činnosti.

„Marketing a práce s textem, jazykové mutace, to jsou běžné případy, kde AI používáme již dnes bez velkých omezení,“ uvedl Tomáš Holan ze sítí hotelů OREA. Upozorňuje ale, že je třeba dbát zvýšené obezřetnosti při práci s daty, aby nedošlo k jejich úniku. „Tady už je potřeba být obezřetnější a pracovat s nástroji, kde je jasné, podle jakých pravidel fungují. Jak jsou data zabezpečena a kdo k nim následně muže mít přístup,“ dodává.

V Home Creditu pak umělá inteligence pomáhá s proškolováním nových zaměstnanců. Pro iDNES.cz to řekl Miloš Nejezchleb, ředitel tamní divize pro lidské zdroje. Díky tomu podle něj není třeba detailně a dlouho nováčky v týmu školit, ale nový zaměstnanec si sám díky AI může vyhledat informace, které potřebuje. Celkově to pak podle Nejezchleba snižuje dobu, kterou nováček ve firmě potřebuje na adaptaci.

Z pozic, které analyzovala společnost Indeed vyšly administrativní pozice jako jedny z vůbec nejohroženějších ze strany umělé inteligence. Podle reportu se konkrétně ChatGPT, na jejíž využití se analýza zaměřila, ukázala jako dobrá nebo vynikající zhruba v 90 procentech dovedností spojených s prací administrativního asistenta. Z analyzovaných běžných pracovních pozic tak byl generativní umělou inteligencí nejvíce ohrožen právě on.

„Umělá inteligence nám usnadní spoustu pracovních úkolů a my se tak postupně staneme jejími manažery, kteří ji budou zadávat požadavky a kontrolovat odvedenou práci,“ myslí si Jaroslava Šindelářová, HR manažerka Geis CZ.

Zdroj: idnes.cz

 

 

Další aktuality

Zpovykaná generace Z? Omyl, v práci je nadprůměrně spokojená a vděčná

Dne 4. prosince 2023

Zhýčkaní, věčně nespokojení, s přehnanými finančními požadavky, obřími očekáváními i ambicemi. Nejmladší generaci na trhu práce provází řada předsudků a mýtů. Narodili se v letech 1997–2012, takže je jim dnes lehce před dvacet, dokončili školy a na trh práce teprve hromadně vstupují. Na takzvanou generaci Z se zaměřil nejnovější Barometr zaměstnanců, průzkum společnosti UP, která se věnuje situaci na pracovnímu trhu. […]

Zobrazit detail

Nový festival pracovních příležitostí bude největší akcí svého druhu u nás. Career Expo 2024 přivítá 10 000 návštěvníků

Dne 4. prosince 2023

Career Expo 2024 bude v mnoha ohledech unikátní událostí. Sejde se na ní pestrá skladba zaměstnavatelů z různých oborů a z celého Česka. Ti se budou moci vzájemně inspirovat, sdílet zkušenosti, ale také se porovnávat s konkurencí. Návštěvníci, mezi které patří široké spektrum lidí od zkušených specialistů až po studenty, zase budou moci nahlédnout pod pokličku svých případných budoucích zaměstnavatelů nebo […]

Zobrazit detail

Legislativní forum o novinkách v pracovním právu

Dne 27. listopadu 2023

Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]

Zobrazit detail