14.1.2021

Dovolená je už spravedlivější. Začaly platit novinky zákoníku práce.

Jedno místo pro více zaměstnanců, placené volno pro táborníky a dovolená bez zkratek. Od ledna 2021 začaly platit i další novinky zákoníku práce.Několikrát spadla v Poslanecké sněmovně ze stolu. Roky prodlévala v připomínkových řízeních. A zatímco novela zákoníku práce byla cupována právníky, psychology a dalšími odborníky všeho druhu, trh práce se začal měnit. Firmy, které se dříve přetahovaly o každého jen trochu schopného pracovníka, začaly šetřit. Tam zrušili několik pozic, jinde ubrali na úvazcích, bonusech, ba i platech. Začali se zajímat, jak zlevnit svůj běžný provoz.„Pracovní trh jako takový je v současné době ve výrazném přerodu. Okolnosti nutí zaměstnavatele přehodnotit přístup ke klasickému pracovnímu poměru a být přístupnější ke sdílení. Pozorujeme výrazně vyšší ochotu firem přijímat alternativní způsoby zaměstnávání lidí,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.Zaujaly především různé druhy flexibilních forem práce – home office, zkrácení pracovní doby nebo sdílení pracovního místa. A právě typ úvazku, kdy se několik zaměstnanců dělí o jedno pracovní místo, zná od Nového roku i zákoník práce, jehož dlouho očekávanou novelu loni v červenci poslanci konečně schválili.

Jeden člověk pro pět firem

Jde o jednu z možností, která by k práci měla přivést větší okruh lidí – od maminek na rodičovské dovolené přes studenty a důchodce až po pracovníky, kteří by si rádi něco přivydělali. Nyní se mohou dělit o jednu pracovní pozici. A lhostejno, jestli si to rozdělí po dnech, nebo po hodinách.„Zákoník práce nově umožňuje zaměstnavatelům zřídit jedno místo s týdenní pracovní dobou 40 hodin a obsadit jej dvěma nebo i více zaměstnanci s kratším úvazkem, kteří se na tomto místě budou střídat a sami si rozvrhovat práci,“ popisuje advokátka Andrea Hámorská z Dentons.Aby se předešlo tomu, že by se pracovníci špatně dohodli a v pracovní době na místě nikdo nebyl, budou svůj pracovní rozvrh předkládat nadřízenému v předstihu. „Pracovní rozvrh je potřeba písemně předložit alespoň jeden týden předem, jinak rozvržení pracovní doby určí sám zaměstnavatel,“ jmenuje možné sankce Miroslav Šperka, advokát a partner V4 Group.Sdílení mezi firmami pandemická situace obecně nahrává. A podnikům se společné „majetky“ líbí. Půjčují si navzájem technologie, ale také přístroje, ba i pracovníky, které potřebují jen příležitostně.„Jako firma, která zajišťuje správu budov, se často setkáváme s tím, že firmy sdílejí některé specializace. Často například pro více objektů různých majitelů funguje jeden facility manažer nebo údržbář. Příkladem je i naše dohledové centrum, které zajišťuje bezpečnostní služby pro řadu společností,“ uvádí Radek Škrabal ze společnosti SSI Group.O tom, jak nový typ místa pro několik lidí najednou zaujme firmy, ale advokáti zatím spíše spekulují. „Sami jsme zatím zvědaví a nedovedeme předvídat, v jakém rozsahu začnou zaměstnavatelé tento institut využívat,“ poznamenává Andrea Hámorská z Dentons.

Více volna pro Václava

Novela zákoníku práce přináší mezi firmy a jejich zaměstnance především pružnost. Lidem slibuje lepší uspořádání soukromého a pracovního života, firmám přizpůsobení se nečekaným podmínkám. Prvním lednem tak odstartovaly převratné změny v řádné dovolené. Ruší se volno za odpracované dny, nově bude spravedlivější. „Od 1. ledna 2021 se dovolená počítá v hodinách, nikoliv ve dnech, jak tomu bylo doposud,“ vysvětluje Miroslav Šperka z V4 Group.To, co na stávajících pravidlech nebylo v pořádku, je patrné na příkladu dvou zaměstnanců. Pan Jiří s plným pracovním úvazkem dochází do práce na pravidelné osmihodinové směny. Jeho kolega Václav, který pracuje v konkurenčním závodu, má taktéž plný úvazek, ale rozložený na pětihodinovou směnu v pondělí a v úterý, šestihodinovou ve středu a dvanáctihodinovou ve čtvrtek a v pátek.Podle dosavadní právní úpravy, kde se dovolená počítá ve dnech, mají oba nárok na stejný počet dnů dovolené, tedy 4 týdny odpovídající 20 pracovním dnům. Pokud si Jiří i Václav vezmou dovolenou v pondělí, úterý a ve středu, vyčerpají oba shodně 3 dny, nicméně Jiří nevykoná práci o délce 24 hodin, zatímco Václav jen 16.„Doposud byl tedy Václav za daný týden zkrácen o 8 hodin dovolené oproti Jiřímu. Novela tento nepoměr vyrovnává, protože dovolenou počítá v hodinách a zaměstnanec tedy z dovolené vyčerpá pouze přesný počet hodin, které by v dané pracovní dny jinak odpracoval,“ upřesňuje Miroslav Šperka.Dovolenou z roku 2020 ale bude možné čerpat podle loňských pravidel, tedy po celých dnech.

Šéf jede na tábor

I když letos státní svátky mnoho prodlouženého volna nenabízejí, protože často připadají na víkendové dny, o to víc těší další novinky zákoníku práce. Doba zkracování dovolené skončila i v dalších případech. „Doposud měl zaměstnavatel možnost dovolenou krátit v případě některých překážek v práci na straně zaměstnance, jako je pracovní neschopnost, karanténa a podobně, pokud v daném roce v souhrnu trvaly alespoň sto dní. Dále bylo možné dovolenou krátit z důvodu neomluvené absence zaměstnance na pracovišti v rozsahu 1 až 3 dnů za každý den,“ popisuje advokát.Dovolená se zkracovala i zaměstnanci, pokud například zmeškal kvůli výkonu trestu odnětí svobody nebo byl ve vazbě. „Nově se toto právo zaměstnavatele velmi omezuje, dovolenou lze krátit jen za neomluveně zameškanou směnu, a to o počet neomluvených hodin,“ říká Miroslav Šperka z V4 Group.Naopak se do novely vešla noticka, díky níž si mohou lidé prodloužit placenou dovolenou až o pět dní. Může si o ni zažádat zaměstnanec, který se bude jako instruktor, terapeut či trenér účastnit sportovních soustředění dětí a mládeže, které pořádají zavedené organizace. Mohou to být sportovní soustředění, stejně jako letní tábory a další akce pro děti pořádané sportovními kluby, Skautem, domy mládeže a dalšími organizacemi, které fungují pět a více let.Na placené volno dosáhne ale jen ten, kdo alespoň rok před konáním akce bezplatně s mládeží pracoval.„Maximální výše poskytnuté náhrady činí výši průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku,“ upozorňuje Šperka.Zdroj: https://www.idnes.cz/

Další aktuality

Chcete dostávat aktuality přímo do e-mailu?

Budete mít přehled o HR akcích i novinkách v oblasti HR. Vyzkoušejte a uvidíte.