Aktuality

Finále kurzarbeitu bude ostré.

Dlouho očekávaný kurzarbeit, který představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas, je po středě ve Sněmovně před finálním schvalováním. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) na poslance apelovala, aby Sněmovna zákon schválila do konce ledna. Dolní komoru ale zřejmě ještě čeká o podobu kurzarbeitu, jehož cílem je […]

Dne 1. Leden 2021

Dlouho očekávaný kurzarbeit, který představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas, je po středě ve Sněmovně před finálním schvalováním.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) na poslance apelovala, aby Sněmovna zákon schválila do konce ledna. Dolní komoru ale zřejmě ještě čeká o podobu kurzarbeitu, jehož cílem je bránit propouštění a růstu nezaměstnanosti, tuhý boj a nová pravidla zkrácené práce se budou schvalovat nejspíš až v únoru. Ve druhém čtení se totiž sešly i odlišné celkové úpravy původního vládního návrhu od koaličních ANO a ČSSD.

Celkem poslanci podali čtyři desítky pozměňovacích návrhů. Nesoulad ve vládní koalici ukázalo i hlasování o návrhu soc. dem., aby bylo možné sněmovní finále už tento týden.

Co prosazuje ministerstvo práce

Návrh počítá s příspěvkem od státu ve výši 70 procent hrubého výdělku do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy.
Vláda by stanovila, odkdy je možné kurzarbeit mít, na jak dlouho a jaký může být výpadek práce. Na kurzarbeitu by firma mohla být nejvýš rok.
Firmy, které by vyplácely dividendy, by podporu nezískaly.
Pracovníci by doma mohli zůstat jeden den až čtyři dny v týdnu, v té době by mohli chodit do kurzů od úřadu práce. Úbytek práce by se měl posuzovat za celou firmu, ne za jednotlivé zaměstnance
Sociální odvody by měl zaměstnavatel hradit z příspěvku od státu, zdravotní by pak zaměstnanec i zaměstnavatel platili z rozdílu mezi předchozí mzdou a tím, co člověk vydělá v kurzarbeitu.

Zkrácení lhůty pro projednání poslaneckých úprav v sociálním výboru navzdory naléhání Maláčové poslanci hnutí ANO ale nepodpořili a návrh nebyl přijat. Nehlasovali pro něj ani poslanci KSČM a SPD.

Dosavadní program Antivirus s příspěvky na náhradu mezd, který poběží do konce února, už nemůže být dále prodloužen vzhledem k evropským pravidlům veřejné podpory.

„Pojistka před nezaměstnaností“

Ucelený návrh s úpravou původního vládního zákona, který připravilo ministerstvo práce a Sněmovně ho předložil poslanec ČSSD Roman Sklenák, byl podle Maláčové připraven tak, aby v něm byly zohledněny požadavky jak zaměstnavatelů, odborů, tak i připomínky parlamentních stran.

Počítá s příspěvkem od státu ve výši 70 procent hrubého výdělku do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Na kurzarbeitu by firma mohla být nejvýš rok, pracovníci by doma mohli zůstat jeden den až čtyři dny v týdnu.

„Kurzarbeit je nejlepší ochrana před propouštěním, je to nejlepší pojistka před začarovaným kruhem nezaměstnanosti a více a více se prohlubující hospodářské krize,“ prohlásila před poslanci Maláčová.

Zdroj: Seznam.cz

Další aktuality

Společnost Manpower představila aktuální data z českého a světového trhu práce

Dne 27. září 2022

ManpowerGroup Index trhu práce Q4 2022     Zdroj: Manpowergroup.cz

Zobrazit detail

Přinášíme vám rozhovor s Danielem Štroblem, který byl natočen v rámci naší konference HR Konw How 2022 pro HR News.

Dne 19. září 2022

https://www.hrtv.cz/videa/setkani-s-profesionaly-id-2114336/hr-know-how-2022-daniel-strobl-id-4204339

Zobrazit detail

Na práci z domu bude nárok. Musí být důvod

Dne 19. září 2022

Rodičům dětí mladších patnácti let, těhotným ženám či lidem dlouhodobě pečujícím o silně handicapovanou osobu se od příštího roku zřejmě otevře snazší cesta k práci z domova, tedy k tzv. home officu. Pokud o to písemně požádají, zaměstnavatel jim bude muset vyhovět. Jedinou výjimkou budou vážné provozní důvody nebo to, že tomu bude bránit povaha vykonávané práce. Například u prodavačů a prodavaček, dělníků a dělnic […]

Zobrazit detail