Aktuality

Finále kurzarbeitu bude ostré.

Dlouho očekávaný kurzarbeit, který představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas, je po středě ve Sněmovně před finálním schvalováním. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) na poslance apelovala, aby Sněmovna zákon schválila do konce ledna. Dolní komoru ale zřejmě ještě čeká o podobu kurzarbeitu, jehož cílem je […]

Dne 1. Leden 2021

Dlouho očekávaný kurzarbeit, který představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas, je po středě ve Sněmovně před finálním schvalováním.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) na poslance apelovala, aby Sněmovna zákon schválila do konce ledna. Dolní komoru ale zřejmě ještě čeká o podobu kurzarbeitu, jehož cílem je bránit propouštění a růstu nezaměstnanosti, tuhý boj a nová pravidla zkrácené práce se budou schvalovat nejspíš až v únoru. Ve druhém čtení se totiž sešly i odlišné celkové úpravy původního vládního návrhu od koaličních ANO a ČSSD.

Celkem poslanci podali čtyři desítky pozměňovacích návrhů. Nesoulad ve vládní koalici ukázalo i hlasování o návrhu soc. dem., aby bylo možné sněmovní finále už tento týden.

Co prosazuje ministerstvo práce

Návrh počítá s příspěvkem od státu ve výši 70 procent hrubého výdělku do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy.
Vláda by stanovila, odkdy je možné kurzarbeit mít, na jak dlouho a jaký může být výpadek práce. Na kurzarbeitu by firma mohla být nejvýš rok.
Firmy, které by vyplácely dividendy, by podporu nezískaly.
Pracovníci by doma mohli zůstat jeden den až čtyři dny v týdnu, v té době by mohli chodit do kurzů od úřadu práce. Úbytek práce by se měl posuzovat za celou firmu, ne za jednotlivé zaměstnance
Sociální odvody by měl zaměstnavatel hradit z příspěvku od státu, zdravotní by pak zaměstnanec i zaměstnavatel platili z rozdílu mezi předchozí mzdou a tím, co člověk vydělá v kurzarbeitu.

Zkrácení lhůty pro projednání poslaneckých úprav v sociálním výboru navzdory naléhání Maláčové poslanci hnutí ANO ale nepodpořili a návrh nebyl přijat. Nehlasovali pro něj ani poslanci KSČM a SPD.

Dosavadní program Antivirus s příspěvky na náhradu mezd, který poběží do konce února, už nemůže být dále prodloužen vzhledem k evropským pravidlům veřejné podpory.

„Pojistka před nezaměstnaností“

Ucelený návrh s úpravou původního vládního zákona, který připravilo ministerstvo práce a Sněmovně ho předložil poslanec ČSSD Roman Sklenák, byl podle Maláčové připraven tak, aby v něm byly zohledněny požadavky jak zaměstnavatelů, odborů, tak i připomínky parlamentních stran.

Počítá s příspěvkem od státu ve výši 70 procent hrubého výdělku do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Na kurzarbeitu by firma mohla být nejvýš rok, pracovníci by doma mohli zůstat jeden den až čtyři dny v týdnu.

„Kurzarbeit je nejlepší ochrana před propouštěním, je to nejlepší pojistka před začarovaným kruhem nezaměstnanosti a více a více se prohlubující hospodářské krize,“ prohlásila před poslanci Maláčová.

Zdroj: Seznam.cz

Další aktuality

Změny v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

Dne 30. ledna 2023

Vážení zaměstnavatelé, protože na počátku tohoto roku dochází k několika změnám v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen „pojistné“), dovolujeme si Vás o nich touto formou informovat, přičemž podrobnější informace jsou dostupné na webových stránkách ČSSZ. První změna dopadá na zaměstnavatele, kteří zaměstnávají zaměstnance vykonávající činnost tzv. zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky hasičského […]

Zobrazit detail

Každý 7. dospělý tahá za kratší konec

Dne 26. ledna 2023

každý 7. dospělý v ČR tahá v souboji s alkoholem za kratší konec. Můžeme ho potkat i v práci. Ukažte svoje umění změny a začněte s efektivní osvětou a prevencí. Dnes spouštíme registraci do 11. ročníku zdravotně osvětové kampaně Suchej únor. Suchej únor je měsíční osobní nebo týmová výzva bez kapky alkoholu. Díky letošnímu leitmotivu „Nepít je umění” navíc s kreativní motivací pro každého – vyzkoušet si něco nového, poznat sebe […]

Zobrazit detail

Z deseti židlí zbude pět. Firmy zmenšují své kanceláře

Dne 23. ledna 2023

Třicet až padesát procent. O tolik dnes firmy zvažují redukovat pronajatou plochu svých kanceláří. Chodí jim do nich totiž méně zaměstnanců než dříve. Ekonomická nejistota a úroková turbulence přinesly na kancelářský trh útlum. K zákazníkům se letos dostane možná jen třetina průměrné plochy nových kanceláří. Útlum bude jen dočasný. Alespoň to říká Marie Baláčová, vedoucí oddělení datové analytiky […]

Zobrazit detail