Aktuality

Home office už nefrčí, na řadu přichází neomezené volno

Ještě nedávno tolik žádaný benefit v podobě možnosti práce z domova neboli tzv. home office se kvůli několika vlnám pandemie koronaviru stal pro řadu společností standardem. Nalákat na něj nové zaměstnance či udržet si díky němu ty stávající se tak už tolik nedaří. Některé firmy proto přišly s neomezeným volnem, zatím však jde spíše o raritní benefit. Společnosti, které tuto zaměstnaneckou […]

Dne 7. Červenec 2022

Ještě nedávno tolik žádaný benefit v podobě možnosti práce z domova neboli tzv. home office se kvůli několika vlnám pandemie koronaviru stal pro řadu společností standardem. Nalákat na něj nové zaměstnance či udržet si díky němu ty stávající se tak už tolik nedaří. Některé firmy proto přišly s neomezeným volnem, zatím však jde spíše o raritní benefit.

Společnosti, které tuto zaměstnaneckou výhodu již nějakou dobu poskytují, hovoří o přínosu pro firmu i zaměstnance.

„Je to benefit, který při pohovorech řeší 90 procent uchazečů už v prvním kole,“ zmínila Eliška Štěpánková ze společnosti Fidoo.

Neomezené volno je založeno na předpokladu, že zodpovědný zaměstnanec ví, kdy už je neproduktivní a potřebuje odpočinek. A zaměstnavatel mu jej dopřeje. Jeho čerpání je pochopitelně založeno na důvěře. Firma musí mít dobře nastavenou komunikaci se svými zaměstnanci. Zaměstnanci se vždy musí domluvit, aby se nestalo, že do práce nepřijde polovina z nich, která bude pracovat za tu druhou.

Jedním z nejdůležitějších úkolů je proto nastavení transparentních pravidel pro možnost využití neomezeného volna, což úzce souvisí s pracovní kulturou u zaměstnavatele a také nezbytnou důvěrou.

„Když si zaměstnanec naplánuje, že chce na měsíc odjet, pracovně se podle toho zařídí. To znamená, že dokončí rozpracované projekty a zároveň se zkoordinuje se svými kolegy,“ uvedla Štěpánková.

Každá firma si ovšem volno může nastavit po svém, vzhledem k tomu, že se jedná o benefit nad rámec zákoníku práce. Zaměstnavatel si tak může určit, zda jeho čerpání bude hradit stejně jako klasickou dovolenou.

„Lidé jej občas vnímají tak, že neomezené volno se rovná neplacené volno. V naší firmě ale znamená dovolenou hrazenou zaměstnavatelem,“ doplnila Štěpánková.

„Z pohledu zákoníku práce jde o jinou překážku v práci, kterou zaměstnavatel dobrovolně zaměstnanci kompenzuje, i když by podle zákona nemusel. Pokud se však má jednat o plnohodnotné placené volno, pak tuto dobu bude z pohledu mzdy počítat zaměstnavatel jako výkon práce a poskytne za ni mzdu. Takže to bude posuzováno stejně, jako kdyby v ten den zaměstnanec pracoval v kanceláři. Nic sice teoreticky nebrání tomu, aby zaměstnavatel zvolil kompenzaci nižší, nicméně to už by podle mě popíralo smysl tohoto institutu a zřejmě by to dost snižovalo i jeho atraktivitu,“ vysvětlil advokát David Šupej z kanceláře Sedlakova Legal.

Pracovní smlouvy není třeba měnit

Zavádění neomezeného volna naštěstí neznamená změnu všech zaměstnaneckých smluv.

„Pracovní smlouvy nebude nutné měnit, neomezené volno může zaměstnavatel zavést administrativně jednoduše, například vnitřním předpisem jako jakýkoli jiný hromadný benefit (podobně jako například sick-days),“ doplnil Šupej.

Jak dále dodal, hlavní výzvou je spíše nastavení, kontrola a organizace práce a s tím související nastavení pravidel neomezeného volna.

Volno až po vyčerpání dovolené

Vzhledem k tomu, že jde o zaměstnaneckou výhodu, která je poskytována nad rámec zákoníku práce, je v zásadě na zaměstnavateli, jak si pravidla čerpání nastaví.

„Z praktického pohledu se jeví jako vhodnější začít poskytovat neomezené volno až po vyčerpání řádné dovolené. Jedním z důvodů může být právě i to, aby se nevyčerpané dny řádné dovolené nepřeváděly do dalšího roku. Občas se totiž zapomíná na to, že pokud k tomu není nějaký vážný důvod, řádná dovolená by se měla celá vyčerpat v příslušném kalendářním roce, a za dodržení této povinnosti odpovídá podle zákoníku práce zaměstnavatel,“ upozornil Šupej.

 

Autor: Barbora Buřínská
Zdroj: novinky.cz

 

Další aktuality

Home office a novela zákoníku práce – řešení nebo promarněná příležitost?

Dne 16. března 2023

V posledních letech se možnost pracovat na dálku neboli home office stala standardem, vše jen urychlila pandemie nemoci COVID-19. Současný zákoník práce však home office upravuje jen velmi okrajově. Vyřeší aktuálně projednávaná novela zákoníku práce problémy, na které naráží praxe? Plánované novinky Nadále platí, že se na home office musí zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout. Dohoda […]

Zobrazit detail

Zákoník práce čekají výrazné změny. Čeho se dotknou především?

Dne 14. března 2023

Zákoník práce dozná po mnoha letech velkých změn, které se dotknou řady oblastí pracovního života. Novela přináší mimo jiné změny v oblasti prací na dohody, bližší úpravu home office nebo rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele. Návrh novely zákoníku práce, do něhož bylo zapracováno velké množství připomínek a zároveň reaguje na dvě evropské směrnice – směrnici o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách a směrnici […]

Zobrazit detail

1. března si ženy mohou „oddechnout“. Doběhly k cílové čáře odměňování mužů za rok 2022

Dne 10. března 2023

PRAHA, 28. února 2023 – Ženy v Česku musí v roce 2023 pracovat přibližně o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2022. Meziročně došlo k nulovému posunu. Gender Pay Gap (GPG), tedy údaj udávající, o kolik ženy v průměru vydělávají méně než muži, se v ČR drží na 16,4 %, přičemž průměrný rozdíl v EU činí 13 %. To nás řadí na […]

Zobrazit detail