Aktuality

Home office už nefrčí, na řadu přichází neomezené volno

Ještě nedávno tolik žádaný benefit v podobě možnosti práce z domova neboli tzv. home office se kvůli několika vlnám pandemie koronaviru stal pro řadu společností standardem. Nalákat na něj nové zaměstnance či udržet si díky němu ty stávající se tak už tolik nedaří. Některé firmy proto přišly s neomezeným volnem, zatím však jde spíše o raritní benefit. Společnosti, které tuto zaměstnaneckou […]

Dne 7. Červenec 2022

Ještě nedávno tolik žádaný benefit v podobě možnosti práce z domova neboli tzv. home office se kvůli několika vlnám pandemie koronaviru stal pro řadu společností standardem. Nalákat na něj nové zaměstnance či udržet si díky němu ty stávající se tak už tolik nedaří. Některé firmy proto přišly s neomezeným volnem, zatím však jde spíše o raritní benefit.

Společnosti, které tuto zaměstnaneckou výhodu již nějakou dobu poskytují, hovoří o přínosu pro firmu i zaměstnance.

„Je to benefit, který při pohovorech řeší 90 procent uchazečů už v prvním kole,“ zmínila Eliška Štěpánková ze společnosti Fidoo.

Neomezené volno je založeno na předpokladu, že zodpovědný zaměstnanec ví, kdy už je neproduktivní a potřebuje odpočinek. A zaměstnavatel mu jej dopřeje. Jeho čerpání je pochopitelně založeno na důvěře. Firma musí mít dobře nastavenou komunikaci se svými zaměstnanci. Zaměstnanci se vždy musí domluvit, aby se nestalo, že do práce nepřijde polovina z nich, která bude pracovat za tu druhou.

Jedním z nejdůležitějších úkolů je proto nastavení transparentních pravidel pro možnost využití neomezeného volna, což úzce souvisí s pracovní kulturou u zaměstnavatele a také nezbytnou důvěrou.

„Když si zaměstnanec naplánuje, že chce na měsíc odjet, pracovně se podle toho zařídí. To znamená, že dokončí rozpracované projekty a zároveň se zkoordinuje se svými kolegy,“ uvedla Štěpánková.

Každá firma si ovšem volno může nastavit po svém, vzhledem k tomu, že se jedná o benefit nad rámec zákoníku práce. Zaměstnavatel si tak může určit, zda jeho čerpání bude hradit stejně jako klasickou dovolenou.

„Lidé jej občas vnímají tak, že neomezené volno se rovná neplacené volno. V naší firmě ale znamená dovolenou hrazenou zaměstnavatelem,“ doplnila Štěpánková.

„Z pohledu zákoníku práce jde o jinou překážku v práci, kterou zaměstnavatel dobrovolně zaměstnanci kompenzuje, i když by podle zákona nemusel. Pokud se však má jednat o plnohodnotné placené volno, pak tuto dobu bude z pohledu mzdy počítat zaměstnavatel jako výkon práce a poskytne za ni mzdu. Takže to bude posuzováno stejně, jako kdyby v ten den zaměstnanec pracoval v kanceláři. Nic sice teoreticky nebrání tomu, aby zaměstnavatel zvolil kompenzaci nižší, nicméně to už by podle mě popíralo smysl tohoto institutu a zřejmě by to dost snižovalo i jeho atraktivitu,“ vysvětlil advokát David Šupej z kanceláře Sedlakova Legal.

Pracovní smlouvy není třeba měnit

Zavádění neomezeného volna naštěstí neznamená změnu všech zaměstnaneckých smluv.

„Pracovní smlouvy nebude nutné měnit, neomezené volno může zaměstnavatel zavést administrativně jednoduše, například vnitřním předpisem jako jakýkoli jiný hromadný benefit (podobně jako například sick-days),“ doplnil Šupej.

Jak dále dodal, hlavní výzvou je spíše nastavení, kontrola a organizace práce a s tím související nastavení pravidel neomezeného volna.

Volno až po vyčerpání dovolené

Vzhledem k tomu, že jde o zaměstnaneckou výhodu, která je poskytována nad rámec zákoníku práce, je v zásadě na zaměstnavateli, jak si pravidla čerpání nastaví.

„Z praktického pohledu se jeví jako vhodnější začít poskytovat neomezené volno až po vyčerpání řádné dovolené. Jedním z důvodů může být právě i to, aby se nevyčerpané dny řádné dovolené nepřeváděly do dalšího roku. Občas se totiž zapomíná na to, že pokud k tomu není nějaký vážný důvod, řádná dovolená by se měla celá vyčerpat v příslušném kalendářním roce, a za dodržení této povinnosti odpovídá podle zákoníku práce zaměstnavatel,“ upozornil Šupej.

 

Autor: Barbora Buřínská
Zdroj: novinky.cz

 

Další aktuality

Právě vyšlo srpnové HR forum!

Dne 10. srpna 2022

Nabízí pestrou paletu témat a stojí za to si je pročíst. V profilovém rozhovoru s Lenkou Mikotovou, HR manažerkou společnosti SCS Software, se dozvíte, jaké priority řeší HR ve světově proslulém a nejúspěšnějším českém herním studiu a jakým způsobem se firmě daří rychle nabírat experty ze zahraničí. Zažíváme dvoucifernou inflaci a podzim bude velmi horký pro zaměstnavatele, kteří budou vyjednávat s odbory. […]

Zobrazit detail

Originální teambuilding? Jedině na čtyřech kolech a s větrem v zádech

Dne 8. srpna 2022

V kanceláři, u baru, na okružní jízdě po Vltavě nebo ve sklípku na Jižní Moravě. Za celý život už jste pravděpodobně zažili nespočet teambuildingů. Kolik z nich vám ale opravdu utkvělo v hlavě? Uspořádat povedenou firemní akci není v dnešní době snadné. Hlavně když víte, že vaši kolegové prošli v posledních deseti letech třemi korporáty, kde na plánování eventů měli celé […]

Zobrazit detail

Jsou absolventi na pracovním trhu ohroženým druhem? Příklady dobré praxe tuzemských firem, které se jim snaží vycházet maximálně vstříc

Dne 13. července 2022

I v loňském roce jsme bohužel byli na pracovním trhu svědky neblahého trendu. I když koronavirová pandemie brzdí hospodářský růst a celková míra nezaměstnanosti v České republice stoupla jen mírně, čerství absolventi škol jsou na trhu práce stále nejvíce ohroženou skupinou. Mají totiž větší problémy se získáním zaměstnání než lidé s několikaletou praxí. Přesto se ale na tuzemském trhu pohybují […]

Zobrazit detail