Aktuality
Home office využívá téměř třetina pracujících
Práci z domova využívá v Česku 30 procent zaměstnanců. Zatímco proti časům před covidem se tento podíl zvýšil – tenkrát jich bylo jen 20 procent – tak proti covidové době poklesl. Například během uzávěr ve třetím čtvrtletí 2020 bylo na home office 34 procent zaměstnanců a v prvním čtvrtletí 2021 pak 41 procent. I nyní by jich mohlo být daleko více, ale často snaha lidí o práci […]
Práci z domova využívá v Česku 30 procent zaměstnanců. Zatímco proti časům před covidem se tento podíl zvýšil – tenkrát jich bylo jen 20 procent – tak proti covidové době poklesl. Například během uzávěr ve třetím čtvrtletí 2020 bylo na home office 34 procent zaměstnanců a v prvním čtvrtletí 2021 pak 41 procent.
I nyní by jich mohlo být daleko více, ale často snaha lidí o práci z domova selhává na nedůvěře zaměstnavatelů. Vyplývá to z pravidelného průzkumu provedeného agenturou g82 pro společnost LMC provozující portály Jobs.cz a Práce.cz.
Proti době covidové podíl zaměstnanců na home office poklesl o deset procentních bodů, což nemusí být pro firmy vždy výhodné.
„Je velký rozdíl v motivovanosti u lidí, kteří mají možnost práce z domova, nejvíce poklesla u těch, kteří ji ztratili. Pokládají to za nedůvěru,“ řekl analytik pracovního trhu LMC Tomáš Ervín Dombrovský.
Na lidi působí mimo jiné i to, že za covidu viděli, že se firmy snaží jim práci z domova umožnit a ve většině případů to šlo.
Na rozdíl od doby covidové se přesto změnilo několik věcí. Zaměstnanci, jimž to bylo umožněno, tehdy měli práci z domova nejčastěji jeden až tři dny do měsíce. Nyní je to často více. U třetiny pracovníků z této skupiny je to jeden až dva dny v týdnu, u 11 procent tři až čtyři dny v týdnu a 16 procent pracuje především nebo výlučně z domova.
Změny zákoníku práce
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nyní připravilo novelu zákoníku práce, jež má zaměstnancům cestu k home office usnadnit. Mimo jiné navrhlo, aby zaměstnavatelé vybraným skupinám osob museli práci z domova povolit, pokud to charakter jejich práce dovoluje. Jedná se o rodiče dětí mladších 15 let, těhotné ženy či lidi dlouhodobě pečující o silně hendikepovanou osobu. Nemělo by to být možné třeba u prodavačů a prodavaček, dělníků a dělnic nebo jiných profesí, kde musí být zaměstnanec z pochopitelných důvodů přítomen na pracovišti.
Pokud žádosti zaměstnavatel bez vážných důvodů nevyhoví, měla by mu za to podle chystané novely hrozit pokuta.
Norma má také zaměstnancům zajistit ze strany zaměstnavatelů povinnou úhradu nákladů na práci, třeba za energie. V připomínkovém řízení ale novela u řady dalších ministerstev a jiných úřadů narazila.
Autor: Pavel Cechl
Zdroj: Novinky.cz
Další aktuality
18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby.
18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby. Bezmála 250 účastníků si v zajímavých prostorách Národní technické knihovny vyslechlo inspirativní přednášky 16 vystupujících a měli možnost zúčastnit se i dvou workshopů. Letos naše účastníky pozdravil přes videozáznam i ministr MPSV Marian Jurečka a v úvodu jim pak základní úpravu v novele zákoníku […]
I roztomilé emoji může mít právní následky
Možná se ptáte, zda mohou mít emotikony v právním kontextu nějaký význam. Emotikony jsou součástí naší komunikace a vyjadřují naši náladu a pocity. S nárůstem jejich používání se také zvyšuje počet případů, kdy se tyto malé výrazové obrázky stávají předmětem rozhodování soudů. V níže uvedeném případu emotikony sehrály klíčovou roli. V Německu se soudy zabývaly případem zaměstnance, který na sociální síti […]
Equal Pay Day již po čtrnácté
Bylo nás slyšet a vidět? Největší akce na podporu rovného odměňování a ekonomické bezpečnosti žen v České republice, pořádaná veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, je pro letošní rok za námi. Pojďme si připomenout co se za ty tři dny událo. 29 vystupujících představilo 679 účastnicím a účastníků páteční konference témata, která rezonují napříč společností, ale ne […]