Aktuality

Home office využívá téměř třetina pracujících

Práci z domova využívá v Česku 30 procent zaměstnanců. Zatímco proti časům před covidem se tento podíl zvýšil – tenkrát jich bylo jen 20 procent – tak proti covidové době poklesl. Například během uzávěr ve třetím čtvrtletí 2020 bylo na home office 34 procent zaměstnanců a v prvním čtvrtletí 2021 pak 41 procent. I nyní by jich mohlo být daleko více, ale často snaha lidí o práci […]

Dne 12. Prosinec 2022

Práci z domova využívá v Česku 30 procent zaměstnanců. Zatímco proti časům před covidem se tento podíl zvýšil – tenkrát jich bylo jen 20 procent – tak proti covidové době poklesl. Například během uzávěr ve třetím čtvrtletí 2020 bylo na home office 34 procent zaměstnanců a v prvním čtvrtletí 2021 pak 41 procent.

I nyní by jich mohlo být daleko více, ale často snaha lidí o práci z domova selhává na nedůvěře zaměstnavatelů. Vyplývá to z pravidelného průzkumu provedeného agenturou g82 pro společnost LMC provozující portály Jobs.cz a Práce.cz.

Proti době covidové podíl zaměstnanců na home office poklesl o deset procentních bodů, což nemusí být pro firmy vždy výhodné.

„Je velký rozdíl v motivovanosti u lidí, kteří mají možnost práce z domova, nejvíce poklesla u těch, kteří ji ztratili. Pokládají to za nedůvěru,“ řekl analytik pracovního trhu LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Na lidi působí mimo jiné i to, že za covidu viděli, že se firmy snaží jim práci z domova umožnit a ve většině případů to šlo.

Na rozdíl od doby covidové se přesto změnilo několik věcí. Zaměstnanci, jimž to bylo umožněno, tehdy měli práci z domova nejčastěji jeden až tři dny do měsíce. Nyní je to často více. U třetiny pracovníků z této skupiny je to jeden až dva dny v týdnu, u 11 procent tři až čtyři dny v týdnu a 16 procent pracuje především nebo výlučně z domova.

Změny zákoníku práce

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nyní připravilo novelu zákoníku práce, jež má zaměstnancům cestu k home office usnadnit. Mimo jiné navrhlo, aby zaměstnavatelé vybraným skupinám osob museli práci z domova povolit, pokud to charakter jejich práce dovoluje. Jedná se o rodiče dětí mladších 15 let, těhotné ženy či lidi dlouhodobě pečující o silně hendikepovanou osobu. Nemělo by to být možné třeba u prodavačů a prodavaček, dělníků a dělnic nebo jiných profesí, kde musí být zaměstnanec z pochopitelných důvodů přítomen na pracovišti.

Pokud žádosti zaměstnavatel bez vážných důvodů nevyhoví, měla by mu za to podle chystané novely hrozit pokuta.

Norma má také zaměstnancům zajistit ze strany zaměstnavatelů povinnou úhradu nákladů na práci, třeba za energie. V připomínkovém řízení ale novela u řady dalších ministerstev a jiných úřadů narazila.

Autor: Pavel Cechl
Zdroj: Novinky.cz

Další aktuality

Zpovykaná generace Z? Omyl, v práci je nadprůměrně spokojená a vděčná

Dne 4. prosince 2023

Zhýčkaní, věčně nespokojení, s přehnanými finančními požadavky, obřími očekáváními i ambicemi. Nejmladší generaci na trhu práce provází řada předsudků a mýtů. Narodili se v letech 1997–2012, takže je jim dnes lehce před dvacet, dokončili školy a na trh práce teprve hromadně vstupují. Na takzvanou generaci Z se zaměřil nejnovější Barometr zaměstnanců, průzkum společnosti UP, která se věnuje situaci na pracovnímu trhu. […]

Zobrazit detail

Nový festival pracovních příležitostí bude největší akcí svého druhu u nás. Career Expo 2024 přivítá 10 000 návštěvníků

Dne 4. prosince 2023

Career Expo 2024 bude v mnoha ohledech unikátní událostí. Sejde se na ní pestrá skladba zaměstnavatelů z různých oborů a z celého Česka. Ti se budou moci vzájemně inspirovat, sdílet zkušenosti, ale také se porovnávat s konkurencí. Návštěvníci, mezi které patří široké spektrum lidí od zkušených specialistů až po studenty, zase budou moci nahlédnout pod pokličku svých případných budoucích zaměstnavatelů nebo […]

Zobrazit detail

Legislativní forum o novinkách v pracovním právu

Dne 27. listopadu 2023

Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]

Zobrazit detail