Aktuality

Jak si přivydělat při překážkách v práci

Pro řadu zaměstnanců, aktuálně třeba těch pracujících v automobilovém průmyslu, není současná situace úplně příznivá. Řada z nich je kvůli tzv. překážkám v práci doma se sníženým příjmem, což může být v předvánočním období obzvlášť nepříjemné. Může si takový zaměstnanec, ať už kmenový či agenturní, přivydělat jinde? A za jakých podmínek? A může mu zaměstnavatel nařídit čerpání dovolené? Každý zaměstnanec může mít podle […]

Dne 11. Listopad 2021

Pro řadu zaměstnanců, aktuálně třeba těch pracujících v automobilovém průmyslu, není současná situace úplně příznivá. Řada z nich je kvůli tzv. překážkám v práci doma se sníženým příjmem, což může být v předvánočním období obzvlášť nepříjemné. Může si takový zaměstnanec, ať už kmenový či agenturní, přivydělat jinde? A za jakých podmínek? A může mu zaměstnavatel nařídit čerpání dovolené?

Každý zaměstnanec může mít podle zákoníku práce neomezený počet pracovněprávních vztahů. Pokud je na základě nařízení zaměstnavatele doma „na překážkách”, může si přivydělat bokem na dohodu o provedení práce či na dohodu o pracovní činnosti, a to v jakémkoli oboru.

Pakliže se zaměstnanec působící například v automobilovém průmyslu rozhodne přivydělat si třeba v pekárně, pohostinství či ve skladu, nemusí o tom svého stálého zaměstnavatele dokonce ani informovat.

„Povinnost dát o svém přivýdělku zaměstnavateli vědět nastává pouze ve chvíli, kdy by chtěl zaměstnanec brigádničit na pozici se shodným předmětem činnosti, jako vykonává ve stálém zaměstnání. V takovém případě musí mít zaměstnanec zaměstnavatelův písemný souhlas,“ upozornila Michala Neumannová, personální (HR) manažerka ve společnosti Randstad Česká republika.

Doba je příznivá

Pravidla ohledně neomezeného počtu pracovních vztahů platí jak pro kmenové zaměstnance firmy, tak pro agenturní pracovníky. Ti mají v případě shánění brigády výhodu v tom, že se mohou s poptávkou obrátit na pracovní agenturu, která jim stálé zaměstnání zprostředkovává a může za ně vyřešit i veškerý administrativní proces.

Současné období je pro rychlé získání brigády příznivější než kdy jindy. Velmi nízká nezaměstnanost spolu s rostoucí nákupní horečkou jsou kombinací, která nahrává získání krátkodobého zaměstnání prakticky ze dne na den.

„Brigádníky teď shánějí doslova všichni. Nejvyšší zájem pozorujeme v tiskárnách, obchodech či ve skladech. Portfolio výběru je velmi pestré a vhodnou brigádu si tak najde opravdu každý,“ uvedla Neumannová.

Ukončení brigády ze dne na den

Pakliže během období, kdy vás zaměstnavatel poslal „na překážky” domů, nastoupíte na brigádu, vždy předem počítejte s tím, že může dojít k náhlému obnovení výroby, a tedy neočekávanému nástupu zpět do stálé práce. Pokud si brigádu neplánujete udržet i při stálém zaměstnání, je vhodné krátkodobého zaměstnavatele na tuto skutečnost dopředu upozornit a dohodnout si předem podmínky odchodu.

Podle zákoníku práce trvá při ukončení dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti výpovědní lhůta standardně 15 dní, není-li dohodnuto jinak.

„Abyste se vyhnuli problémům s výpovědní lhůtou v případě, že vás stálý zaměstnavatel povolá zpět do práce, domluvte se před nástupem na brigádu s dočasným zaměstnavatelem na podmínkách rychlého odchodu,“ doporučila Neumannová a dodala, že pracovní dohodu není nezbytně nutné v případě odchodu ukončovat. Může běžet tzv. naprázdno, čímž zaměstnanci odpadá plnění výpovědní lhůty a může se v případě oboustranného zájmu k brigádě později vrátit bez vyřizování dalších formalit.

Nařízení dovolené zaměstnavatelem

Pokud zaměstnavatel ví, že se v jeho firmě bude jednat pouze o krátkou odstávku výroby, může svým zaměstnancům namísto nástupu „na překážky” nařídit čerpání dovolené. O tomto záměru by je však měl informovat nejpozději 14 dní předem s výjimkou situací, kdy byla v pracovní smlouvě dopředu ujednána kratší lhůta.

Později je čerpání dovolené již na individuální dohodě se zaměstnanci. Pokud se na jejím čerpání v kratším termínu zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou, nastoupí zaměstnanec volno z důvodů překážek v práci ze strany zaměstnavatele.

„V případě, že zaměstnavatel předpokládá odstávku delší než čtrnáct dní, dovolenou svým zaměstnancům nařídit nemůže, jedinou možností tak v tomto případě zůstávají překážky v práci,“ dodala Neumannová.

 

Autor: Karel Kvapil, Právo
Zdroj: Novinky.cz

Další aktuality

Legislativní forum o novinkách v pracovním právu

Dne 27. listopadu 2023

Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]

Zobrazit detail

AGE MANAGEMENT: ZVÝŠENÍ EFEKTIVITY PRÁCE I REPORT ESG

Dne 23. listopadu 2023

Věkovou diverzitu ovlivní stárnutí populace. Do roku 2050 znatelně ubyde mladších pracovníků, naopak stěžejní pracovní silou budou lidé nad 50 let. Tvrdou realitou je však jejich diskriminace. Už nyní je nízká nezaměstnanost a nedostatek volných lidí na pracovním trhu. Firmy se proto budou muset naučit pracovat se všemi věkovými skupinami, aby měly v budoucnu dostatek zaměstnanců. Pomoci […]

Zobrazit detail

Desítka oborů na trhu práce, které nejvíce ovlivní příchod umělé inteligence

Dne 21. listopadu 2023

Administrativa, IT, výroba, ale i zdravotnictví nebo úklidové služby. To jsou obory, do nichž výrazně zasáhne nebo už zasahuje umělá inteligence. Zaměstnancům na některých pozicích zvládne práci významně usnadnit, po jiných může práci zcela převzít. Prakticky všechny firmy, které redakce iDNES.cz oslovila, čekají, že umělá inteligence nahradí administrativní činnosti, práci s daty a další rutinní činnosti. „Marketing a práce s textem, […]

Zobrazit detail