Aktuality

„Jste stará, ženy do práce nepatří“. České poměry stále šokují, říká manažerka

V Česku pracuje v představenstvech firem 24 procent žen, v EU je průměr kolem 36 procent. Viceprezidentka EWoB Jitka Schmiedová, host Ženského byznysu Seznam Zpráv, popisovala své zkušenosti s přístupem k ženám v České republice. Kvóty odmítala, než se vrátila do Česka Jitka Schmiedová se dostala do nejužšího vedení japonské firmy Mitsubishi Electric Automotive Czech. Působila v Holandsku, pobývala ve Vídni i Londýně. Vždy byla […]

Dne 2. Únor 2022

V Česku pracuje v představenstvech firem 24 procent žen, v EU je průměr kolem 36 procent. Viceprezidentka EWoB Jitka Schmiedová, host Ženského byznysu Seznam Zpráv, popisovala své zkušenosti s přístupem k ženám v České republice.

Kvóty odmítala, než se vrátila do Česka

Jitka Schmiedová se dostala do nejužšího vedení japonské firmy Mitsubishi Electric Automotive Czech. Působila v Holandsku, pobývala ve Vídni i Londýně. Vždy byla odpůrcem kvót, které by ženy do vedení firem uměle dostávaly. Praxe v Česku jí ale, jak říká, pohled na věc změnila.

„Až naivně jsem věřila tomu, že přirozený respekt, rovné příležitosti a zacházení jsou něco samozřejmého. Ale časem jsem zjistila, že to tak není,“ říká Jitka Schmiedová v rozhovoru pro Ženský byznys. Země, které kvóty mají, jdou dopředu daleko rychleji a jejich firmy jsou daleko úspěšnější.

Smíšené týmy fungují podle Jitky Schmiedové ekonomicky lépe, výsledky firem jsou prokazatelně lepší. Muži jsou vizionáři, ženy se zase umí při velké míře rizika zastavit. Vedle toho, že mívají více empatie.

„Když jsem se vrátila do České republiky, tak jsem slyšela věty, které podle mě do 21. století nepatří. I od vysoce postavených mužů, ale i žen. Že ženy do práce nepatří, mají děti a ty jsou nemocné. Nebo že ženy v byznysu nejsou vítané, zejména padesát plus,“ vypráví ze zkušenosti to, co slýchala na vlastních výběrových řízeních ještě loni.

Genderová nerovnováha žen se napraví za tři generace

Podle Schmiedové je tu hodně stereotypů a předsudků ještě z minulosti. Proto se říká, že v Česku se ženy dočkají vyrovnanosti s muži až za tři generace.

„Musím kousnout do hořkého jablka. Zažila jsem loni na českém trhu práce věci, které mě vůbec nepotěšily. Slyšíte na pohovoru třeba: Můj klient nevítá ženy. Jste příliš překvalifikovaná. My nechceme, abyste nám sem přivezla vaše široké zkušenosti ze zahraničí, my si to tady tak pro sebe vedeme. Vaše poslední působení neodpovídá kvalifikaci, kterou my hledáme,“ doplňuje Jitka Schmiedová, co slýchá žena na pohovoru v Česku.

Místo rozhovoru, kde by se obě strany víc poznaly, podle ní v Česku předem předjímáme, máme předsudky. Je to podle ní známka stupně vyzrálosti české společnosti a k nápravě bude potřeba ještě pár let.

V Holandsku nebo Velké Británii, které v indexu genderové rovnosti zaskórovaly nejvýše, se prý naopak cítila velmi dobře. „Nikdo nevnímal, jestli jsem žena, kolik mi je let, jestli mám děti nebo ne. Měla jsem naprosto rovné příležitosti ucházet se o nejvyšší posty. V Holandsku byl firma potěšena, že má ve vedení ženu. Země si tohle dost hlídá. Měla jsem i stejný plat jako muži, to naprosto nebyla otázka k diskusi,“ vypráví žena, která je spokojená i v japonské firmě. Přesto, že Japonci jsou proslulí svou striktností a přísností.

„Sice jsem tam jediná žena, ale je to pro japonskou kulturu velký průlom. Cítím se tam skvěle, protože Japonci ocení vaše dlouholeté zahraniční zkušenosti,“ říká vysoce postavená manažerka, která se po dvaceti letech vrátila do firmy, kterou dříve zakládala s Martinem Jahnem.

„Ještě před dvaceti lety to tak nebylo, i chování Japonců vůči ženám bylo hodně jiné než dnes. Oni mění své návyky, hodně se změnilo,“ dodává viceprezidentka společnosti Ženy v představenstvech firem.

 

Autor: Petra Krmelová
Zdroj: seznamzpravy.cz

Další aktuality

Legislativní forum o novinkách v pracovním právu

Dne 27. listopadu 2023

Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]

Zobrazit detail

AGE MANAGEMENT: ZVÝŠENÍ EFEKTIVITY PRÁCE I REPORT ESG

Dne 23. listopadu 2023

Věkovou diverzitu ovlivní stárnutí populace. Do roku 2050 znatelně ubyde mladších pracovníků, naopak stěžejní pracovní silou budou lidé nad 50 let. Tvrdou realitou je však jejich diskriminace. Už nyní je nízká nezaměstnanost a nedostatek volných lidí na pracovním trhu. Firmy se proto budou muset naučit pracovat se všemi věkovými skupinami, aby měly v budoucnu dostatek zaměstnanců. Pomoci […]

Zobrazit detail

Desítka oborů na trhu práce, které nejvíce ovlivní příchod umělé inteligence

Dne 21. listopadu 2023

Administrativa, IT, výroba, ale i zdravotnictví nebo úklidové služby. To jsou obory, do nichž výrazně zasáhne nebo už zasahuje umělá inteligence. Zaměstnancům na některých pozicích zvládne práci významně usnadnit, po jiných může práci zcela převzít. Prakticky všechny firmy, které redakce iDNES.cz oslovila, čekají, že umělá inteligence nahradí administrativní činnosti, práci s daty a další rutinní činnosti. „Marketing a práce s textem, […]

Zobrazit detail