Poptávka po zaměstnancích v Česku je opět na rekordní úrovni, paradoxně i v době ekonomického otřesu způsobeného pandemií. Skoro dvě třetiny firem marně hledají pracovníky, které už nutně potřebují. Nejvíce chybí lidé v logistice a ve výrobě. Podle společnosti Manpower je situace nejhorší za posledních dvanáct let a bude se dál zhoršovat.V průzkumu jedné z největších personálních společností ManpowerGroup uvedlo 65 procent českých zaměstnavatelů, že mají potíže s náborem nových lidí. Pouze 25 procent jich hlásí, že s obsazením volných pracovních pozic problémy nemají, a 10 procent firem ještě neví."Jedná se o největší podíl od roku 2009, kdy ManpowerGroup začala měřit nedostatek lidí s potřebným profilem u zaměstnavatelů. Nejvíce se s nedostatkem talentů potýkají středně velcí zaměstnavatelé s 50 až 250 zaměstnanci," uvedla šéfka společnosti Jaroslava Rezlerová.Lidé chybí hlavně v logistice a dopravě a pak ve výrobě. Na trhu je nedostatek lidí s technickým vzděláním všech úrovní. Mezi nejhůře obsaditelnými pozicemi jsou jak vysoce kvalifikovaní inženýři, IT specialisté a lékaři, tak i certifikovaní specialisté, jako svářeči, technici, mechanici, řidiči nebo účetní.Podle Jaroslavy Rezlerové se bude v budoucnu stále méně vyžadovat ukončené vysokoškolské vzdělání a důraz se bude přesouvat na specifickou kvalifikaci a certifikaci. "V digitální době si zaměstnání nebude vždy žádat vysokoškolský titul, ale bude výrazně záviset na neustálém rozvoji dovedností. I nejtradičnější pracovní pozice se mění spolu s novými technologiemi," doplnila Rezlerová.Stávajícím trendem na trhu práce je rostoucí nedostatek vhodných pracovníků i na nekvalifikovaná pracovní místa, jako jsou například montážní dělníci, skladníci nebo opět po pandemii personál v ubytování a stravování."Nedostatek lidí snižuje schopnost firem vyhovět zákazníkům, musí prodlužovat dodací lhůty svého zboží a služeb a zároveň se snižuje jejich produktivita a konkurenceschopnost," říká Jaroslava Rezlerová.
Kde volní pracovníci jsou? "Všichni jsou v práci. A ti, kteří jsou bez práce, už pracovat nebudou. To bylo i před pandemii, teď je situace horší proto, že chybí na trhu cizinci, kteří pracovali ve výrobě a také hodně v gastronomii," uvedla Rezlerová.Ačkoliv má nyní v Česku pracovní povolení 635 tisíc cizinců, chybí ti, kteří pracovali na turistická víza. "Limity v povolenkách komplikují zaměstnavatelům život. Vláda to bude muset řešit, protože dlouhodobě bude počet českých zaměstnanců klesat, tedy trend v nedostatku uchazečů o práci bude pokračovat," dodala personalistka.Doporučuje firmám zaměřit se na udržení zaměstnanců, a to nejenom kvůli těžkému hledání náhrady, ale i z finančních důvodů. Nábor nového zaměstnance je totiž o 25 procent nákladnější než udržení si stávajících pracovníků.Nedostatek lidí potvrzuje také Jacek Kowalak z personální společnosti Randstad. "S uvolňováním restrikcí se poptávka po pracovní síle zvyšuje především v oboru gastronomie, ale lidé chybí. V minulosti nedostatek pracovníků vždy kompenzovali cizinci přijíždějící do Česka za prací. Letos v létě se na ně ale zaměstnavatelé kvůli komplikacím s karanténou, covid testy a obecně omezeními spojenými s cestováním spoléhat nemohou. Brigádníci tak budou zcela jistě chybět a zaměstnavatele čeká hodně starostí s obsazováním volných pozic," říká Kowalak.Počty volných pracovních míst podle něj během letních měsíců porostou, letos navíc nejen v obvyklých oborech, ale také v oblasti služeb, které byly dosud postiženy vládními opatřeními.
Covidová opatření výrazně modifikovala strukturu nabídky míst i zájemců o ně - především utlumení služeb uvolnilo na trh řadu lidí s praxí."Nejvíce nabídek práce máme v oblasti výroby, zejména strojírenství. Jde o pozice jako dělník, operátor výroby nebo montážník. Další v pořadí je co do počtu retail (maloobchod - pozn. red.), zde je poptávka zejména po prodavačích a pokladních. Mezi nejčastěji nabízené pozice patří také skladník. Větší zájem o nové síly zaznamenáváme ve zdravotnictví a sociálních službách a také v IT, kde je motorem masivní digitalizace," uvedl Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.Zatímco výrobním podnikům se nedaří místa obsazovat, jinde mají lidé zájem i o práci, kterou před pandemií převážně obsazovali zahraniční pracovníci. Jde například o úklid, ostrahu a stavebnictví."V posledním roce se zvýšil zájem o nabízená místa, zejména pozice v ostraze nebo v úklidových službách. Nejvíce volných pozic máme aktuálně v oblasti ostrahy, kde se nám nyní hlásí dvakrát až třikrát více zájemců než před covidem. Změnilo se i spektrum uchazečů, například v oblasti úklidových služeb, kam se dříve hlásilo minimum lidí s českou národností, dnes tvoří polovinu ze všech zájemců," uvádí Radoslav Kavulič, HR ředitel společnosti SSI Group.Podle serveru Profesia.cz práci aktuálně nejčastěji hledají lidé se středoškolským vzděláním. Největší podíl je středoškoláků s maturitou, dále těch bez maturity, následují zájemci se základním vzděláním.Z pohledu regionů je nejvíce zájemců o práci z Prahy, dále z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, následuje kraj Středočeský. Nejde ale o to, že zde by bylo nejvíce lidí bez práce, ve jmenovaných krajích je větší nabídka volných míst. Z pohledu nezaměstnanosti jsou na tom nejhůře kraje Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský.
Budete mít přehled o HR akcích i novinkách v oblasti HR. Vyzkoušejte a uvidíte.