Aktuality
Klíčem k úspěchu firem budou schopní lidé, které si firmy budou dále vychovávat podle svých potřeb
Digitalizace a plánovaný přechod na bezuhlíkovou ekonomiku s sebou přináší zvýšenou poptávku po kvalitních technických pracovnících. Jak se v dnešní době takto kvalifikovaní lidé hledají a co je pro ně v rámci pracovního procesu důležité? O tom jsme si povídali s Jaroslavem Neuvirthem, HR manažerem v Evropském inovačním centru společnosti Eaton v Roztokách u Prahy. 1. Představíte nám krátce Eaton European Innovation Center (dále EEIC), na […]
Digitalizace a plánovaný přechod na bezuhlíkovou ekonomiku s sebou přináší zvýšenou poptávku po kvalitních technických pracovnících. Jak se v dnešní době takto kvalifikovaní lidé hledají a co je pro ně v rámci pracovního procesu důležité? O tom jsme si povídali s Jaroslavem Neuvirthem, HR manažerem v Evropském inovačním centru společnosti Eaton v Roztokách u Prahy.
1. Představíte nám krátce Eaton European Innovation Center (dále EEIC), na jakých projektech pracujete? Jaký máte tým?
Cílem inovačního centra je vyvíjet technologie a produkty, které na globální úrovni pomohou s rozvojem konceptu udržitelné budoucnosti a dalších inovativních přístupů pro efektivnější a bezpečnější řízení spotřeby elektrické energie. Ve výzkumném centru v současné době působí více než deset výzkumných týmů, které kromě vlastní expertízy využívají hlavně možnost mezioborové spolupráce, která je pro vývoj moderních produktů nezbytností.
2. Jaký typ zaměstnanců hledáte? Najít specialisty v technických oborech není vůbec jednoduché. Máte nějaké speciální strategie, jak oslovit ty správné lidi?
Nám se velice osvědčilo přijímat studenty, kteří si dodělávají magistra nebo doktorát v rámci tzv. Internshipů. Každoročně jich u nás máme 10 – 15 napříč všemi útvary. Většinou u nás na internship zůstanou jeden nebo dva roky a když se osvědčí, nabídneme jim stálou práci. Těší nás, že 60 – 70 % z nich naší nabídku přijímá. Samozřejmě také oslovujeme lidi přímo. To je ale velmi zdlouhavý proces.
3. Co děláte pro to, aby si talentovaní inženýři vybrali právě EEIC? Jak je motivujete, aby zůstali?
Pro uchazeče je určitě zajímavé, že má Eaton v České republice obsažený celý životní cyklus výrobků, od jeho vývoje přes výrobu až po prodej. Určitě je také velkým bonusem, že v EEIC vyvíjíme produkty a řešení pro celou Evropu.
4. Nabízíte možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu? Práci v zahraničí?
Vzhledem k tomu, že Eaton je skutečně globální organizace, mají naši kolegové určitě možnost dalšího vzdělávání a lze se samozřejmě také ucházet o práci v rámci firmy v jiných zemích.
5. Zajímá práce u vás také ženy? Co jim nabízíte, abyste jim pomohli skloubit práci se starostí o rodinu?
Nás zajímají všichni kvalitní lidé a samozřejmě si nechceme nechat ujít kvalitní uchazečky. Eaton globálně dlouhodobě podporuje rozvoj ženských talentů ve vědě a výzkumu po celém světě a vyváženost zastoupení mužů a žen na vedoucích pozicích je jedním z klíčových principů společnosti. A stejně tak to funguje i v našem inovačním centru. Je jasné, že ženy mají na pracovní pozice jiné nároky než muži, je pro ně důležitá možnost skloubit pracovní kariéru s péčí o rodinu. Proto nabízíme maximální flexibilitu z pohledu pracovní doby, úvazku, místa výkonu práce. Rodičům, kteří se chtějí vrátit do práce také poskytujeme příspěvek na hlídání nejmenších dětí, než mohou nastoupit do školky.
6. Popularizace vědy je jedním ze způsobů, jak do technických oborů přilákat více mladých lidí? Podnikáte něco v tomto ohledu?
Líbí se nám koncept STEAM, který klasické exaktní obory, tedy vědy, technologie, inženýrství a matematiku propojuje s více uměleckým a kreativním pohledem. Tento přístup vede k rozvoji inovačních schopností a kritického myšlení a umožňuje spojovat engineering a technologický vývoj s kreativitou při vymýšlení konceptů a výrobků, které jsou uživatelsky a designově příjemné. Snažíme se s dětmi pracovat již od raného věku a ukázat studentům základních a středních škol, že technické obory nejsou nudné.
7. Co si myslíte, že v současné době zaměstnané na práci nejvíce zaujme? Co jim musí zaměstnavatelé nabídnout?
Pro lidi, kteří pracují v našem oboru je nejdůležitější možnost práce na samostatných projektech, které přináší reálnou přidanou hodnotu. Chtějí vytvářet věci, které najdou reálné využití a ne takové, které zůstanou schované v šuplíku. Důležitá je také flexibilita a možnost dalšího posunu v rámci firmy. A samozřejmě další vzdělávání.
Zdroj: Evropské inovační centrum společnosti Eaton
Další aktuality
Legislativní forum o novinkách v pracovním právu
Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]
AGE MANAGEMENT: ZVÝŠENÍ EFEKTIVITY PRÁCE I REPORT ESG
Věkovou diverzitu ovlivní stárnutí populace. Do roku 2050 znatelně ubyde mladších pracovníků, naopak stěžejní pracovní silou budou lidé nad 50 let. Tvrdou realitou je však jejich diskriminace. Už nyní je nízká nezaměstnanost a nedostatek volných lidí na pracovním trhu. Firmy se proto budou muset naučit pracovat se všemi věkovými skupinami, aby měly v budoucnu dostatek zaměstnanců. Pomoci […]
Desítka oborů na trhu práce, které nejvíce ovlivní příchod umělé inteligence
Administrativa, IT, výroba, ale i zdravotnictví nebo úklidové služby. To jsou obory, do nichž výrazně zasáhne nebo už zasahuje umělá inteligence. Zaměstnancům na některých pozicích zvládne práci významně usnadnit, po jiných může práci zcela převzít. Prakticky všechny firmy, které redakce iDNES.cz oslovila, čekají, že umělá inteligence nahradí administrativní činnosti, práci s daty a další rutinní činnosti. „Marketing a práce s textem, […]