Aktuality

Má vaše firma vlastní interní kouče? Neváhejte a využívejte je.

Koučink stále bývá považován za nedostupný nadstandard určený jen pro (top) manažery. Zuzana Šafránková, specialistka rozvoje zaměstnanců ve skupině ČSOB, je však přesvědčená, že to je jeden z nejefektivnějších nástrojů individuálního rozvoje vhodný prakticky pro každého. A navíc snadno dostupný, tedy pokud pracujete ve firmě, která má vlastní interní kouče. Zuzana Šafránková ve skupině ČSOB vede tým […]

Dne 11. Listopad 2020

Koučink stále bývá považován za nedostupný nadstandard určený jen pro (top) manažery. Zuzana Šafránková, specialistka rozvoje zaměstnanců ve skupině ČSOB, je však přesvědčená, že to je jeden z nejefektivnějších nástrojů individuálního rozvoje vhodný prakticky pro každého. A navíc snadno dostupný, tedy pokud pracujete ve firmě, která má vlastní interní kouče.

Zuzana Šafránková ve skupině ČSOB vede tým zhruba 25 firemních koučů. Všichni absolvovali kvalitní výcvik od nejlepších koučůna trhu, aktivně koučují v rámci banky i mimo ní a neustále se dále vzdělávají. Protože své služby poskytují nad rámec své běžné pracovní agendy, může si banka dovolit nabízet tento benefit za zlomek tržní ceny, a navíc proplácený z rozpočtu na vzdělávání. Jejich služby jsou tak dostupné opravdu každému, a tak tým interních koučů dohromady odkoučuje během jednoho roku více jak tisíc hodin.

Koučink je vždy na míru (ne firmy, ale klienta).

„Jsem hrdá na to, že firma podporuje různorodé formy vzdělávání, mezi něž patří právě koučink. Z mnoha výzkumů totiž vyplývá, že z individuální formy rozvoje využije klient až 90 procent znalostí, naproti tomu přednášky či školení mají jen desetiprocentní efektivitu,“ zdůrazňuje Zuzana Šafránková. A dodává, jak koučink je unikátní tím, že se jedná o naprosto individualizovaný rozvoj a čas zaměřený výhradně na klienta. Zadání, očekávání a cíle si totiž vždy formuluje sám klient. Nikdy je neurčuje manažer, i když by koučování vzešlo třeba z jeho impulzu.

Interní kouče si banka nenechává jen pro sebe

Skupina ČSOB patří na českém trhu mezi průkopníky interního koučinku. Koučovací centrum se zde úspěšně rozvíjí již od roku 2006. Koučové se ale nevěnují jen pracovníkům z bankovní skupiny: „Nekoučujeme jen naše zaměstnance, ale i zaměstnance neziskových organizací, firem ze startupového programu StartIt@ČSOB nebo rodiče na rodičovské,“ zmiňuje Zuzana Šafránková. Ti mají koučování zcela zadarmo, aby se tak podpořil jejich rozvoj nebo usnadnil nový start.

Interní koučování může mít i mezifiremní přesah

Ptáte se, co motivuje interní kouče k pomoci svým kolegům? Třeba přístup ke kontinuálnímu rozvoji svých koučovacích dovedností. ČSOB je totiž v rámci mezifiremní spolupráce v kontaktu s dalšími společnostmi, které mají své interní kouče. Pořádají společné vzdělávací konference a školení. Interní kouči se tak dostanou na velice kvalitní kurzy, které by pro ně samostatně byly hůře dostupné.

Interní koučové se firmě vždy vyplatí

 Co se dá koučovat?

  • Prakticky cokoli
  • Pracovní i osobní témata
  • Time management
  • Vedení porad, prezentování
  • Zvládání náročného období
  • Work-life balance

I díky samofinancování – koučovací tým si z příspěvků ze vzdělávání sám na sebe a svůj rozvoj vydělá – přináší interní koučové skupině ČSOB samé výhody. Svou činností podporují rozvoj společnosti orientované na osobní růst a kontinuální vzdělávání. A velkou měrou také přispívají k budování v Česku zatím ne příliš rozšířené firemní kultury a leadershipu vycházejícího z koučovacího stylu a kultury postavené na důvěře.

„Důležitý je aspekt firemní kultury a to, jak přistupujeme k rozvoji lidí. Chceme lidem přinášet rozvoj způsobem, který obnáší vysokou míru osobní zodpovědnosti, angažovanosti a osobní energie. A přesně to koučování nabízí. Zároveň to považujeme jako jeden z unikátních benefitů, který pro naše lidi máme,“ uzavírá Zuzana Šafránková.

Co je koučink?

  • Především čas jen a jen pro sebe a své cíle
  • Individuální forma rozvoje
  • Prostředek k dosahování cílů, ke zlepšování sebe a svého života

Proč koučink funguje?

Dobrý kouč vede koučovaného otázkami k přemýšlení o změně, Tím poutá pozornost na nové myšlenkové vzory. Následně naplánované akce či kroky pak podporují vznik nového návyku a tím i dosažení náročného cíle.

Jak koučink probíhá?

Proces koučování si představte jako hloubavý rozhovor s někým, kdo je vám v daný moment plně k dispozici, zajímá se o to, co řešíte, máte jeho plnou pozornost. Kouč se vás ptá a pozoruje, nechává čas na rozmyšlenou. Je to váš osobní moment zastavení a tvoření „nové reality“.

Další aktuality

Dovolená je už spravedlivější. Začaly platit novinky zákoníku práce.

Dne 14. ledna 2021

Jedno místo pro více zaměstnanců, placené volno pro táborníky a dovolená bez zkratek. Od ledna 2021 začaly platit i další novinky zákoníku práce. Několikrát spadla v Poslanecké sněmovně ze stolu. Roky prodlévala v připomínkových řízeních. A zatímco novela zákoníku práce byla cupována právníky, psychology a dalšími odborníky všeho druhu, trh práce se začal měnit. Firmy, které se dříve přetahovaly o každého jen […]

Zobrazit detail

Stravenkový paušál 2021: Odpadne administrativa a poukázky se změní v peníze

Dne 8. ledna 2021

V rámci daňového balíčku pro rok 2021 byl schválen takzvaný stravenkový paušál. Příspěvek na stravování budou moci využít i ti zaměstnanci, kteří na něj dosud nedosáhli. Zaměstnavatelé a podnikatelé, kteří se na něj rozhodnou přejít, budou mít mnohem méně administrativy. O konec stravenek se rozhodně nejedná. Jde pouze o další možnost. Firmy u dosavadního systému zvýhodněného stravování mohou zůstat a nemusí […]

Zobrazit detail

16. prosince se uskutečnilo online adventní setkání s Tomášem Šebkem na téma Nejsme nedotknutelní, každá krize přeskládá hodnoty.

Dne 4. ledna 2021

16. prosince se uskutečnilo online adventní setkání na téma Nejsme nedotknutelní, každá krize přeskládá hodnoty. Hostem setkání byl chirurg, MUDr. Tomáš Šebek, Ulekare.cz, který je členem organizace Lékařů bez hranic, autor několika knih o zahraničních misích v nebezpečných oblastech, kde pomáhal a zachraňoval lidské životy uprostřed apokalyptických epidemií, válečných konfliktů a živelných katastrof. Poslední misi zažívá doma při epidemii covid – […]

Zobrazit detail