Aktuality

Má vaše firma vlastní interní kouče? Neváhejte a využívejte je.

Koučink stále bývá považován za nedostupný nadstandard určený jen pro (top) manažery. Zuzana Šafránková, specialistka rozvoje zaměstnanců ve skupině ČSOB, je však přesvědčená, že to je jeden z nejefektivnějších nástrojů individuálního rozvoje vhodný prakticky pro každého. A navíc snadno dostupný, tedy pokud pracujete ve firmě, která má vlastní interní kouče. Zuzana Šafránková ve skupině ČSOB vede tým […]

Dne 11. Listopad 2020

Koučink stále bývá považován za nedostupný nadstandard určený jen pro (top) manažery. Zuzana Šafránková, specialistka rozvoje zaměstnanců ve skupině ČSOB, je však přesvědčená, že to je jeden z nejefektivnějších nástrojů individuálního rozvoje vhodný prakticky pro každého. A navíc snadno dostupný, tedy pokud pracujete ve firmě, která má vlastní interní kouče.

Zuzana Šafránková ve skupině ČSOB vede tým zhruba 25 firemních koučů. Všichni absolvovali kvalitní výcvik od nejlepších koučůna trhu, aktivně koučují v rámci banky i mimo ní a neustále se dále vzdělávají. Protože své služby poskytují nad rámec své běžné pracovní agendy, může si banka dovolit nabízet tento benefit za zlomek tržní ceny, a navíc proplácený z rozpočtu na vzdělávání. Jejich služby jsou tak dostupné opravdu každému, a tak tým interních koučů dohromady odkoučuje během jednoho roku více jak tisíc hodin.

Koučink je vždy na míru (ne firmy, ale klienta).

„Jsem hrdá na to, že firma podporuje různorodé formy vzdělávání, mezi něž patří právě koučink. Z mnoha výzkumů totiž vyplývá, že z individuální formy rozvoje využije klient až 90 procent znalostí, naproti tomu přednášky či školení mají jen desetiprocentní efektivitu,“ zdůrazňuje Zuzana Šafránková. A dodává, jak koučink je unikátní tím, že se jedná o naprosto individualizovaný rozvoj a čas zaměřený výhradně na klienta. Zadání, očekávání a cíle si totiž vždy formuluje sám klient. Nikdy je neurčuje manažer, i když by koučování vzešlo třeba z jeho impulzu.

Interní kouče si banka nenechává jen pro sebe

Skupina ČSOB patří na českém trhu mezi průkopníky interního koučinku. Koučovací centrum se zde úspěšně rozvíjí již od roku 2006. Koučové se ale nevěnují jen pracovníkům z bankovní skupiny: „Nekoučujeme jen naše zaměstnance, ale i zaměstnance neziskových organizací, firem ze startupového programu StartIt@ČSOB nebo rodiče na rodičovské,“ zmiňuje Zuzana Šafránková. Ti mají koučování zcela zadarmo, aby se tak podpořil jejich rozvoj nebo usnadnil nový start.

Interní koučování může mít i mezifiremní přesah

Ptáte se, co motivuje interní kouče k pomoci svým kolegům? Třeba přístup ke kontinuálnímu rozvoji svých koučovacích dovedností. ČSOB je totiž v rámci mezifiremní spolupráce v kontaktu s dalšími společnostmi, které mají své interní kouče. Pořádají společné vzdělávací konference a školení. Interní kouči se tak dostanou na velice kvalitní kurzy, které by pro ně samostatně byly hůře dostupné.

Interní koučové se firmě vždy vyplatí

 Co se dá koučovat?

  • Prakticky cokoli
  • Pracovní i osobní témata
  • Time management
  • Vedení porad, prezentování
  • Zvládání náročného období
  • Work-life balance

I díky samofinancování – koučovací tým si z příspěvků ze vzdělávání sám na sebe a svůj rozvoj vydělá – přináší interní koučové skupině ČSOB samé výhody. Svou činností podporují rozvoj společnosti orientované na osobní růst a kontinuální vzdělávání. A velkou měrou také přispívají k budování v Česku zatím ne příliš rozšířené firemní kultury a leadershipu vycházejícího z koučovacího stylu a kultury postavené na důvěře.

„Důležitý je aspekt firemní kultury a to, jak přistupujeme k rozvoji lidí. Chceme lidem přinášet rozvoj způsobem, který obnáší vysokou míru osobní zodpovědnosti, angažovanosti a osobní energie. A přesně to koučování nabízí. Zároveň to považujeme jako jeden z unikátních benefitů, který pro naše lidi máme,“ uzavírá Zuzana Šafránková.

Co je koučink?

  • Především čas jen a jen pro sebe a své cíle
  • Individuální forma rozvoje
  • Prostředek k dosahování cílů, ke zlepšování sebe a svého života

Proč koučink funguje?

Dobrý kouč vede koučovaného otázkami k přemýšlení o změně, Tím poutá pozornost na nové myšlenkové vzory. Následně naplánované akce či kroky pak podporují vznik nového návyku a tím i dosažení náročného cíle.

Jak koučink probíhá?

Proces koučování si představte jako hloubavý rozhovor s někým, kdo je vám v daný moment plně k dispozici, zajímá se o to, co řešíte, máte jeho plnou pozornost. Kouč se vás ptá a pozoruje, nechává čas na rozmyšlenou. Je to váš osobní moment zastavení a tvoření „nové reality“.

Další aktuality

Změny v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

Dne 30. ledna 2023

Vážení zaměstnavatelé, protože na počátku tohoto roku dochází k několika změnám v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen „pojistné“), dovolujeme si Vás o nich touto formou informovat, přičemž podrobnější informace jsou dostupné na webových stránkách ČSSZ. První změna dopadá na zaměstnavatele, kteří zaměstnávají zaměstnance vykonávající činnost tzv. zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky hasičského […]

Zobrazit detail

Každý 7. dospělý tahá za kratší konec

Dne 26. ledna 2023

každý 7. dospělý v ČR tahá v souboji s alkoholem za kratší konec. Můžeme ho potkat i v práci. Ukažte svoje umění změny a začněte s efektivní osvětou a prevencí. Dnes spouštíme registraci do 11. ročníku zdravotně osvětové kampaně Suchej únor. Suchej únor je měsíční osobní nebo týmová výzva bez kapky alkoholu. Díky letošnímu leitmotivu „Nepít je umění” navíc s kreativní motivací pro každého – vyzkoušet si něco nového, poznat sebe […]

Zobrazit detail

Z deseti židlí zbude pět. Firmy zmenšují své kanceláře

Dne 23. ledna 2023

Třicet až padesát procent. O tolik dnes firmy zvažují redukovat pronajatou plochu svých kanceláří. Chodí jim do nich totiž méně zaměstnanců než dříve. Ekonomická nejistota a úroková turbulence přinesly na kancelářský trh útlum. K zákazníkům se letos dostane možná jen třetina průměrné plochy nových kanceláří. Útlum bude jen dočasný. Alespoň to říká Marie Baláčová, vedoucí oddělení datové analytiky […]

Zobrazit detail