Od ledna 2025 vstoupila v platnost novela zákoníku práce, která zavádí do praxe nový mechanismus valorizace minimální mzdy. Soukromému sektoru ruší institut zaručené mzdy, ve veřejné sféře pak zavádí zaručený plat. Dále přináší možnost samorozvrhování pracovní doby pro všechny zaměstnance.
To nejdůležitější z „malé novely“ zákoníku práce
- zrušení zaručené mzdy - ta doposud v soukromém sektoru určovala minimální výdělky v osmi úrovních, podle náročnosti práce. V současnosti už je jediným zákonným limitem pro odměňování minimální mzda.
- zaručený plat - nahrazuje ve veřejné sféře systém zaručené mzdy. Nový systém má pouze čtyři úrovně zohledňující kvalifikační náročnost pozic. Nejnižší úroveň zaručeného platu se rovná minimální mzdě, zatímco nejvyšší dosahuje 1,6násobku této částky.
- zavedení automatického mechanismu valorizace minimální mzdy - ta bude odvozena z predikce průměrné hrubé mzdy v národním hospodářství, násobené koeficientem stanoveným vládou na dvouleté období. Do roku 2029 by měla dosáhnout 47 % průměrné mzdy,
- výše minimální mzdy pro rok 2025 je 20 800 Kč, což odpovídá 42,2 % průměrné mzdy
- možnost vlastního rozvržení pracovní doby(„samorozvrhování“) pracovní doby pro všechny zaměstnance
Až doposud měli tuto možnost pouze ti, kteří vykonávali pro zaměstnavatele práci na dálku (v rámci tzv. home office), a to na základě uzavřené písemné dohody. Od nového roku je „samorozvrhování“ pracovní doby umožněno všem zaměstnancům bez rozdílu, tedy zaměstnancům vykonávajícím práci na základě pracovní smlouvy či dohody o DPČ/DPP. Je však nutné, aby mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem došlo k uzavření písemné dohody.
I nadále bude však platit, že zaměstnanec musí mít zajištěnu přestávku v práci na jídlo a oddech, bezpečnostní přestávku, jakož i doby denního odpočinku i odpočinku v rámci týdne.
Průměrná týdenní pracovní doba zaměstnance musí být naplněna v rámci vyrovnávacího období určeného zaměstnavatelem, obvykle do26 týdnů příp. 52 týdnů.
Dohodu o samorozvrhování pracovní doby bude možné rozvázat písemně dohodou obou stran ke sjednanému dni, anebo ji vypovědět a to i bez uvedení důvodu. Pokud se smluvní strany nedohodnou na jiné délce výpovědní doby, pak právo zaměstnanci zanikne po uplynutí patnácti dnů po doručení písemné výpovědi druhé smluvní straně. V obou případech pak bude po zániku závazku z dohody platit to, co doposud, tedy že pracovní dobu bude zaměstnanci rozvrhovat zaměstnavatel.
Budete mít přehled o HR akcích i novinkách v oblasti HR. Vyzkoušejte a uvidíte.