Aktuality

Manažerské lekce doby koronavirové: jak ji přežít a vyjít z ní lepší a silnější

  Dnešní doba učí připravenosti na to, že nikdy nebudeme připraveni na všechno. Nutí nás přehodnotit vše, co děláme a nabízet svým podřízeným jistotu a uklidnění, pevná pravidla a svobodu.   Když se zamýšlím nad tím, co přináší doba covidová, řekl bych, že je to pro nás pro všechny příležitost k revizi toho, co a jak děláme. Dokonce bych řekl, […]

Dne 11. Listopad 2020

 

Dnešní doba učí připravenosti na to, že nikdy nebudeme připraveni na všechno. Nutí nás přehodnotit vše, co děláme a nabízet svým podřízeným jistotu a uklidnění, pevná pravidla a svobodu.

 

Když se zamýšlím nad tím, co přináší doba covidová, řekl bych, že je to pro nás pro všechny příležitost k revizi toho, co a jak děláme. Dokonce bych řekl, že je to víc než příležitost, že je to nezbytnost. Musíme se zastavit, vše vyhodnotit a zvolit budoucí kroky. To vytržení ze zaběhlých stereotypů, které nám tato doba vnutila, musíme využít jako šanci pro sebepoznání a případnou změnu.

Tato doba prověří, jaké máme vztahy a atmosféru v týmu nebo firmě. Pokud je celý tým zvyklý táhnout za jeden provaz, tak se „jen“ přeorientujeme na novou situaci. Ale naplno se nyní projeví veškeré manažerské nedostatky, od neznalosti základů manažerského řemesla, jako je zadávání cílů, efektivní vedení porad nebo schůzek one-to-one, přes nedostatky v komunikaci směrem k zaměstnancům, až po špatnou koordinaci na úrovni seniorního a top managementu. Teď máme šanci poznat, co nefunguje. Můžeme z toho vyjít silnější a lepší.

 

Napadají mě tři konkrétní doporučení:

Zaprvé: Buďte klidní, sebejistí a rozhodní.

Mám rád pojem klidná síla. Manažer by měl nyní takovou klidnou sílu ztělesňovat. Být tím, na koho se lidé rádi obrátí a najdou u něho rozumnou radu, uklidnění a podporu. Klidnou sílou ale můžete být, jen když ten klid vychází z vás. Jak na to? Zastavte se, zorientujte se, zjistěte si potřebné informace, určete priority a zodpovědně konejte. Nedělejte to pro posílení své pozice a ega, ale pro svůj tým.

 

Zadruhé: Komunikujte, staňte se pevným bodem pro celý tým, dejte lidem důvěru a svobodu.

Nyní platí víc než kdy jindy, že vaším úkolem je dávat vizi a směr svému týmu a pomáhat mu k optimálním výkonům (péčí, koučováním, radou, odstraněním překážek v plnění cílů apod.) Teď musí vaši lidé vědět, že to zvládáte na 100 %. Nemyslím tím však micromanagement! Z průzkumů vyplývá, že si zaměstnanci na koronavirové době velmi cení autonomie. Nenechávejte lidi ve vakuu, poskytněte jim směr, cíl, ujistěte se, že vědí jak na to, nastavte si termíny, pomozte určit priority… ale dejte jim prostor a důvěru.

 

Zatřetí: Snažte se neustrnout. Rozvíjejte se.

Někteří z vás se nezastaví, protože firma roste o desítky procent. Někdo to má naopak a díky home-officu máte možná trochu času na sebe. Možná je právě teď čas na seberozvoj. Nebo na strategičtější zamyšlení nad týmem, divizí, kterou řídíte.

Kromě toho, co bylo řečeno výše, jsem na jednu věc zapomněl: Poděkujte lidem, pochvalte je. Uznání je moc důležité! Nedělejte to za každou cenu. Přirozenost a reálnost je důležitá, ale nezapomínejte na to.

 

Kdybych dostal otázku: Je možné se z této krize nějak poučit a lépe se připravit na krize příští?

Odpověděl bych: Můžeme být připraveni na to, že se připravit nemůžeme. Kdyby vám majitel firmy před rokem oznámil: Připrav firmu na to, že se celý svět uzavře do karantény, neuvěříte mu. Buďte prostě otevřeni změnám. Nedávno jsem dokončoval e-kurz na téma přijímání a řízení změn a vzpomněl jsem si na amerického vědce Billyho Baara, který sbírá data o sněhu v divočině. Žije sám už asi 40 let. V jednom pořadu se ho ptali na životní radu. Řekl, že jsou důležité dvě věci: Zaprvé schopnost přizpůsobit se změnám a za druhé, když padáte, padejte na zadek, ne na tvář.

Proaktivně a konstruktivně zvládat přicházející změny je přitom dovednost, kterou se lze naučit.

Oblastí, ve kterých by se měli manažeři a jejich týmy vzdělávat v současné době je ale určitě více. Obecně předpokládám, že se vyplatí rozvíjet oblasti jako je efektivní komunikace – jak uvnitř týmu, tak mezi týmy, digitální dovednosti, již zmíněné zvládání změn a také nejistoty. Určitě by se hodil nějaký kurz, jak efektivně zvládat homeoffice a nezbláznit se z toho. S tím souvisí téma efektivního sebeřízení, řízení své pozornosti a práce s prioritami. Důležitá jsou i témata kritické myšlení a rozhodování. Jako bonus bych zařadil programy na téma posílení imunity a celkově rozvoj zdraví.

Myslím, že pro většinu z nás je toto období velmi náročné, pracovně, soukromě, s dětmi a školou, zdravotně jakkoliv. Asi už jste několikrát slyšeli, že covidové období se stalo zesilovačem toho dobrého i špatného v nás a kolem nás.

Doporučuji nezapomínat na sebe, vytvořte si v rámci všech těch událostí a změn pravidelný čas pro sebe. Čas, kdy za sebou necháte veškeré starosti všedního dne a budete se moct věnovat jenom sobě, takové „rande se sebou“. Nabrat sílu, jen tak bloumat, nebo získat nadhled a podívat se na to vše z výšky a určit si vědomě směr svých dalších kroků.

K tomu abyste vedli druhé potřebujete nejdříve umět vést sami sebe. Být se sebou v pohodě.

 

Roman Krátký

lektor, kouč

vzdělávací a poradenská společnost OTTIMA

Další aktuality

Rozhovor HR fora: Nejdůležitější je poznat sám sebe

Dne 31. srpna 2021

Odemkli jsme pro vás rozhovor z aktuálního čísla časopisu HR forum. Chcete si přečíst více ? Objednejte si náš časopis zde https://hrforum.cz/produkty-a-sluzby/casopis/predplatne/   Profesní kariéru Jany Riebové, HR manažerky společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak, a vývoj naší moderní personalistiky za poslední čtvrt století nelze oddělit. Jana Riebová patří k osobnostem, které obor HR v devadesátých letech utvářely a v praxi rozvíjely. […]

Zobrazit detail

Žebříček zaměstnavatelů dle studentů: České firmy jsou pro ně poprvé atraktivnější

Dne 21. září 2021

Tradiční průzkum společnosti Universum dospěl letos k překvapivému zjištění. Studenti vysokých škol změnili svůj pohled na budoucí kariéru. Už je tolik neláká pracovat v globálních firmách, které byly doposud vždy velkým snem mladých Čechů. Nyní plánují práci v českých společnostech, požadují však více peněz. „Zatímco v minulých ročnících průzkumu studenti vždy preferovali budovat kariéru zejména v mezinárodních společnostech, letos se […]

Zobrazit detail

Proč čekat měsíc, výplata může být každý den. Nový benefit je stále oblíbenější

Dne 27. srpna 2021

Na trhu práce se prosazuje nový trend – výplata záloh na mzdu kdykoliv. Podle personalistů chce peníze dřív než jednou za měsíc stále více zaměstnanců. A firmy, v době boje o každého volného uchazeče, jim vycházejí vstříc i za cenu vyšších nákladů. Foto: iStock Je to lepší a výhodnější než půjčka před výplatou. Požádáte zaměstnavatele o výplatu zálohy na mzdu, třeba […]

Zobrazit detail