Aktuality

Minimální mzda se od ledna zvýší na 17 300 korun

Minimální mzda se od ledna v Česku zvedne o 1100 korun na 17 300 korun. Z osmi stupňů zaručených mezd, které se vyplácejí podle náročnosti, odbornosti a odpovědnosti práce, se upraví jen dva. Minimální mzda se od ledna v Česku zvedne o 1100 korun na 17 300 korun. Zároveň se upraví některé parametry zaručené mzdy. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). […]

Dne 12. Prosinec 2022

Minimální mzda se od ledna v Česku zvedne o 1100 korun na 17 300 korun. Z osmi stupňů zaručených mezd, které se vyplácejí podle náročnosti, odbornosti a odpovědnosti práce, se upraví jen dva.

Minimální mzda se od ledna v Česku zvedne o 1100 korun na 17 300 korun. Zároveň se upraví některé parametry zaručené mzdy. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„My jsme se dohodli a rozhodli, že minimální mzdu zvýšíme o 1100 korun na hranici 17 300 korun. Ten meziroční růst je o 6,8 procenta,“ uvedl Jurečka. Podle něj je rozhodnutí sociální, ale i odpovědné. „Byly velké obavy zaměstnavatelů, že pokud bychom to udělali jako v minulosti, kdy vláda automaticky zvyšovala všech osm stupňů zaručené mzdy, tak bychom mohli způsobit propouštění,“ řekl ministr. Podle něj se zaměstnavatelé při navýšení jen nejnižší a nejvyšší zaručené mzdy nedostanou pod takový tlak růstu výdajů na výdělky.

Výše minimální mzdy a osmi stupňů zaručené mzdy

Zaručená mzda je nejnižší přípustná mzda jednotlivých profesí. Ty se dělí do osmi tříd podle náročnosti či odpovědnosti. Nejnižší třída zaručené mzdy by neměla být nižší, než je mzda minimální. S nárůstem minimální mzdy tedy přirozeně rostou první a osmá třída zaručené mzdy, která má být minimálně dvojnásobkem první třídy.

Nejnižší, která odpovídá minimální mzdě, se tak zvedne na 17 300 korun. Nejvyšší, která je na dvojnásobku minimálního výdělku, se dostane z 32 400 na 34 600 korun. Nařízení schválila dnes vláda. Zaměstnavatelé oddělení zaručených mezd od minimální mzdy vítají, odbory to kritizují.

Po úpravě by příští rok měly výdaje firem na výdělky vzrůst o 2,1 miliardy korun, stát, samosprávy a zdravotní pojištění by vydaly navíc 80 milionů korun. Pokud by se zvedly všechny zaručené mzdy, firmy by vyplatily podle zprávy o dopadech 3,9 až 6,4 miliardy navíc a veřejné rozpočty asi 97,6 milionu korun navíc.

Nejnižší úroveň zaručené mzdy 2022

  1. třída 16 200 Kč/měsíc (pomocnice v kuchyni, uklízečka, doručovatel zásilek…)
  2. třída 17 900 Kč/měsíc (popelář, sanitář, dělník, školník…)
  3. třída 19 700 Kč/měsíc (zedník, klempíř, instalatér, topenář…)
  4. třída 21 800 Kč/měsíc (kuchař specialista, všeobecná zdravotní sestra…)
  5. třída 24 100 Kč/měsíc (záchranář, dispečer, programátor…)
  6. třída 26 600 Kč/měsíc (obchodní referent, tvůrce koncepce IT systémů…)
  7. třída 29 400 Kč/měsíc (vyučují na VŠ, lékař, zubař, farmaceut…)
  8. třída 32 400 Kč/měsíc (finanční a obchodní ředitel, makléř na finančním trhu…)

Podle údajů Eurostatu je v Česku jedna z nejnižších minimálních mezd v Evropské unii. Z 21 evropských států, které mají minimální mzdy zavedené, se Česko umístilo na sedmnáctém místě. Za ním jsou už pouze Estonsko, Slovensko, Lotyšsko a Bulharsko. Na vrchních příčkách žebříčku se naopak dlouhodobě drží Lucembursko, Německo a Nizozemsko.

 

Zdroj: seznamzpravy.cz

Další aktuality

České matky vypadávají z trhu práce mnohem více, než je běžné v ostatních zemích Evropy

Dne 3. února 2023

Mateřství vyřazuje české ženy z pracovního trhu mnohem víc, než je tomu v zemích Evropské unie běžné. Češek ve věku 30 až 34 let, tedy v době, kdy zakládají rodiny, pracuje jen zhruba 60 procent. Ukazuje to analýza nazvaná Ruce a mozky českých žen stále nevyužity. Autory jsou ekonomové z institutu IDEA, CERGE-EI. Šedesátiprocentní míra zaměstnanosti českých žen pokulhává za […]

Zobrazit detail

Změny v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

Dne 30. ledna 2023

Vážení zaměstnavatelé, protože na počátku tohoto roku dochází k několika změnám v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen „pojistné“), dovolujeme si Vás o nich touto formou informovat, přičemž podrobnější informace jsou dostupné na webových stránkách ČSSZ. První změna dopadá na zaměstnavatele, kteří zaměstnávají zaměstnance vykonávající činnost tzv. zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky hasičského […]

Zobrazit detail

Každý 7. dospělý tahá za kratší konec

Dne 26. ledna 2023

každý 7. dospělý v ČR tahá v souboji s alkoholem za kratší konec. Můžeme ho potkat i v práci. Ukažte svoje umění změny a začněte s efektivní osvětou a prevencí. Dnes spouštíme registraci do 11. ročníku zdravotně osvětové kampaně Suchej únor. Suchej únor je měsíční osobní nebo týmová výzva bez kapky alkoholu. Díky letošnímu leitmotivu „Nepít je umění” navíc s kreativní motivací pro každého – vyzkoušet si něco nového, poznat sebe […]

Zobrazit detail