Experti a expertky na problematiku stárnutí už na jaře vyzvali vládu, úřady i média k zastavení věkové diskriminace starších lidí v době šíření koronavirové nákazy. Podle autorů výzvy osoby nad 65 let představují různorodou skupinu a není možné přijímat opatření pro „seniory“ jen podle věku. Odborníci uvedli, že označení „senior“ je ponižující, věk se nekryje se skutečným stavem člověka a podstatná část lidí nad 65 let je v dobré kondici, pracuje či působí ve významných funkcích. Zmínili, že přijímání opatření jen podle věku vede k neúčelnému vydávání peněz.
Aktuality
Někdo je senior od 30, někdo od 80.“ Experti diskutovali o důchodech a diskriminaci.
Růst nezaměstnanosti v Česku by mohl nepříznivě ovlivnit uplatnění starších pracovníků. Díky zkušenostem a praxi mívají vyšší výdělky, takže by je firmy v potížích mohly začít nahrazovat levnější mladší silou. Diskriminačně působí i stanovování věkových hranic a označování lidí v aktivním věku za „seniory“. Na semináři o nastavení důchodů to řekla viceprezidentka organizace PMF Eva Hejlová. Průměrnému obyvateli Česka je zhruba 42,5 […]
Průměrnému obyvateli Česka je zhruba 42,5 roku. V republice žije 4,12 milionu lidí po padesátce. Z nich 2,78 milionu bylo 60 let a 2,13 milionu pak 65 let. Pokud by například nynější padesátník začal pracovat ve 25 letech po skončení vysoké školy, do dosažení důchodového věku jsou před ním ještě téměř dvě pětiny jeho kariéry.
„Osobně mě uráží, když někdo říká, že senior je 55+. Nebo lidé starší 50 let. Ti se narodili v 70. letech. Strávili polovinu života v nové situaci. Nediskriminujme je,“ uvedla Hejlová. Podle ní by se mělo přestat debatovat o tom, že při dosažení důchodového věku v 63 letech je člověk „babička a dědeček“.
Mladí náboráři považují padesátníky za starce
Za problémy s nalezením místa bývá podle Hejlové i to, že náboráři firem bývají velmi mladí. Uchazeče ve věku svých rodičů považují za staré. Pohled na lidi před penzí nezlepšují ani kroky vlády. „Dostala jsem v obálce pět roušek a jeden respirátor. Urazilo mě to. Nemyslím si, že jsem babička, která potřebuje dostat od vlády roušku,“ řekla viceprezidentka PMF.
Zatímco v zahraničí se seniorský věk oddaluje a posouvá z 65 let do období po sedmdesátce, některé agentury v Česku ve svých výzkumech za seniory označují padesátníky a za osoby v předdůchodovém věku dokonce čtyřicátníky. Podle některých expertů se tak posilují stereotypy.
Podle Soni Morawitzové z Nadace Krása pomoci se padesátníci na trhu práce s problémy kvůli svému věku setkávají. Jejich zaměstnávání má podpořit projekt Zlatá práce. Má přispět mimo jiné k tomu, aby se při konkurzech dostali do dalších kol a nevypadli kvůli datu narození už při předvýběru. V jednom z nadnárodních nábytkových řetězců nyní tvoří pracovníci nad 50 let 16 procent zaměstnanců. V roce 2017 jejich podíl činil pouze 11 procent. Podle zástupce firmy Ladislava Onderky byl problém právě v rekrutování nových pracovníků. Náboráři i vedoucí byli velmi mladí. Zjistilo se, že životopisy starších lidí se dál nedostaly. Přijímací personál se poté proškolil a změnil se i inzerát. Podle Onderky starší zaměstnanci bývají loajálnější, mívají nadhled i respekt.
Další aktuality
Zpovykaná generace Z? Omyl, v práci je nadprůměrně spokojená a vděčná
Zhýčkaní, věčně nespokojení, s přehnanými finančními požadavky, obřími očekáváními i ambicemi. Nejmladší generaci na trhu práce provází řada předsudků a mýtů. Narodili se v letech 1997–2012, takže je jim dnes lehce před dvacet, dokončili školy a na trh práce teprve hromadně vstupují. Na takzvanou generaci Z se zaměřil nejnovější Barometr zaměstnanců, průzkum společnosti UP, která se věnuje situaci na pracovnímu trhu. […]
Nový festival pracovních příležitostí bude největší akcí svého druhu u nás. Career Expo 2024 přivítá 10 000 návštěvníků
Career Expo 2024 bude v mnoha ohledech unikátní událostí. Sejde se na ní pestrá skladba zaměstnavatelů z různých oborů a z celého Česka. Ti se budou moci vzájemně inspirovat, sdílet zkušenosti, ale také se porovnávat s konkurencí. Návštěvníci, mezi které patří široké spektrum lidí od zkušených specialistů až po studenty, zase budou moci nahlédnout pod pokličku svých případných budoucích zaměstnavatelů nebo […]
Legislativní forum o novinkách v pracovním právu
Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]