22.12.2020

Nový zákoník práce: Dovolená na hodiny a sdílené místo.

Videozáznam a prezentaci z online akce Dovolená 2021 – Jak se vypořádat se změnou výpočtu nároku na dovolenou - si můžete objednat za 990 Kč na adrese info@pmf-hr.com

Od 1. ledna platí několik novinek v zákoníku práce. Nejvýraznější změnou je počítání dovolené. Nově si v zaměstnání nebudete brát volné dny, ale hodiny. Přinášíme přehled nejdůležitějších změn.

Dovolená na hodiny

Dovolená se nově nebude vypočítávat na dny, ale na hodiny podle týdenní pracovní doby. Výměra sice bude pořád stanovena na týdny, její délka ale bude záviset na odpracovaných hodinách.

Změna to je hlavně pro lidi, kteří pracují na směnný provoz. Pokud mají pracovníci různě dlouhé směny, bylo pro ně výhodnější si dovolenou vzít v dny delší směny. Pro lidi, kteří pracují v klasickém režimu pracovní doby 40 hodin týdně, se prakticky nic nemění. Místo dvaceti dnů (neboli čtyř týdnů) budou mít volno 160 hodin. Na každý den dovolené tak použijí osm hodin, které by jinak strávili v práci.

Na dovolenou v plném rozsahu vzniká v roce 2021 zaměstnanci nárok, pokud u zaměstnavatele odpracoval 52 týdnů. Druhou možností je, že odpracoval stejné období v kratší pracovní době, v tom případě logicky dostane méně hodin dovolené.

Sdílené pracovní místo

Právní úpravy se dočkalo také sdílené pracovní místo. O jednu pozici se budou moci dělit minimálně dva pracovníci. Ministerstvo od zavedení sdíleného místa očekává třeba zapojení rodičů s malými dětmi, seniorů a studentů do pracovního procesu na kratší úvazek.

Rozvržení práce si plánují samotní zaměstnanci, kteří se o pracovní pozici dělí. Zaměstnavateli by také měla teoreticky odpadnout část administrativní zátěže, jelikož může počítat jen s jedním pracovním místem oproti dvěma, jako tomu bylo v roce 2020.

Náhrada újmy

Novela zákoníku práce počítá také s úpravou náhrad újmy, jestliže zaměstnanec kvůli vážnému pracovnímu úrazu zemře nebo si odnese velmi vážné následky. Jednorázové odškodnění kvůli úmrtí nově bude dvacetinásobek průměrné mzdy, což odpovídá asi 720 tisícům korun. Dříve nebyla částka navázaná na průměrnou mzdu, ale byla pevně stanovena na 240 tisíc korun. Pozůstalí budou mít také právo na peníze na náhrobek ve výši 1,5násobku průměrné mzdy.

Další aktuality

Chcete dostávat aktuality přímo do e-mailu?

Budete mít přehled o HR akcích i novinkách v oblasti HR. Vyzkoušejte a uvidíte.