Aktuality

Originální teambuilding? Jedině na čtyřech kolech a s větrem v zádech

V kanceláři, u baru, na okružní jízdě po Vltavě nebo ve sklípku na Jižní Moravě. Za celý život už jste pravděpodobně zažili nespočet teambuildingů. Kolik z nich vám ale opravdu utkvělo v hlavě? Uspořádat povedenou firemní akci není v dnešní době snadné. Hlavně když víte, že vaši kolegové prošli v posledních deseti letech třemi korporáty, kde na plánování eventů měli celé […]

Dne 8. Srpen 2022

V kanceláři, u baru, na okružní jízdě po Vltavě nebo ve sklípku na Jižní Moravě. Za celý život už jste pravděpodobně zažili nespočet teambuildingů. Kolik z nich vám ale opravdu utkvělo v hlavě? Uspořádat povedenou firemní akci není v dnešní době snadné. Hlavně když víte, že vaši kolegové prošli v posledních deseti letech třemi korporáty, kde na plánování eventů měli celé týmy. Přesto si ale troufáme říct, že se najde jeden druh zábavy, který je zážitkem na celý život.

Řeč je o hotelu na čtyřech kolech, díky kterému se vaši zaměstnanci či obchodní partneři mohou ráno probudit a sledovat východ slunce nad Šumavou a večer pro změnu usínat za zvuku šumějícího moře na severu Itálie. Právě svoboda a nezávislost je to, co dělá cestování v karavanu nebo obytňáku tak nezapomenutelným.

Navíc máte prakticky neomezené možnosti. S každou cestou, s každým dalším objeveným místem zažíváte něco nového. Záleží jen na vás, jaké aktivity preferujete. Vyzkoušet můžete cyklistiku podél zámků v okolí Třeboňska, víkend na seakajaku v Dalešické přehradě nebo odpočinek v termálních pramenech. Zaručujeme, že ať už si vybere cokoliv, zážitek si odnesete už ze samotné cesty. Ne nadarmo se totiž říká, že právě cesta je cíl.

Neomezené možnosti

„Obytným autem můžete vyrazit na zajímavá turistická místa, ale také utéct pryč mimo dosah civilizace. Zatímco někteří manažeři trvají na digitálním detoxu uprostřed lesů, bez telefonů, notebooků a signálu, jiní touží po opravdovém adrenalinu. To je na karavaningu tak krásné. Ten nekonečný výběr,” vysvětluje výhody tohoto cestování Lukáš Janoušek, zakladatel a CEO startupu Campiri, který digitálně propojuje zájemce o půjčení karavanu s jejich majiteli a půjčovnami a umožňuje rezervaci vozu na pár kliknutí.

„V rámci platformy Campiri.com vám dokážeme připravit teambuilding na míru vašim požadavkům. Nejprve vybereme vhodná obytná auta podle počtu osob a jejich složení. Poté podle vašich představ a přání navrhneme ideální trasu i cíl cesty. Na vás už bude jen užít si nezapomenutelné dobrodružství,” dodává Janoušek, jehož startup kromě Česka, působí už i na Slovensku nebo v Polsku.

 

Posílení vztahů, odměna nebo nová spolupráce

Karavaning je skvělou aktivitou pro stmelení kolektivu. A je jedno, zda jde o partu obchodních partnerů, oblastních ředitelů, zaměstnanců na pobočkách nebo tým nadšených spoluzakladatelů začínajícího startupu. Každé skupině přinese tato zkušenost něco jiného. Zatímco oblastní ředitelé si během cesty na čtyřech kolech mohou ujasnit priority a strategii firmy, lidi na centrále a v prodejnách se mezi sebou mají šanci poznat jinak než jen prostřednictvím e-mailů a telefonních hovorů.

Vedle toho ale můžete novému týmu pomoct nastartovat spolupráci, odměnit ty nejlepší za skvělý výkon nebo poděkovat za dlouholeté působení ve společnosti a současně motivovat k ještě lepším výsledkům. Také mileniálové jistě ocení tento originální nápad, spojený s moderním životním stylem i důrazem na udržitelnost a šetrnost vůči životnímu prostředí.

Domovina nebo zahraničí?

Vycestovat můžete kamkoliv. Česká republika má však obrovskou výhodu v tom, že je to poměrně malá země, a tak není problém během několika dnů projet ta nejdůležitější místa. S karavanem nebo obytňákem ale nemusíte zůstávat jen v našich končinách, vydat se můžete klidně i za hranice. Zejména s menšími pracovními týmy se přímo vybízí strávit několik dní v zahraničí.

Buďte ale opatrní na to, kde parkujete. Na výběr máte buď kempy nebo tzv. Stellplatzy, tedy místa, která jsou přímo vyhrazena karavanům, a proto mají k dispozici přípojku na elektrický proud, výpusť odpadní vody nebo hydrant s pitnou vodou. Zatímco některé evropské státy jako Španělsko, Polsko, Skandinávie nebo Anglie jsou takzvanému nocování na divoko nakloněny, v Rakousku nic podobného raději nezkoušejte. Ve většině spolkových zemí Rakouska je totiž kempování v lesích výslovně zakázáno.

Třicet metrů čtverečních namísto openspace

A proč právě karavaning jako forma teambuildingu? Rozhodně jde o výzvu. A to ve všech ohledech. Zatímco v kancelářích sdílíte obrovský prostor s kuchyní, jídelnou a několika zasedačkami, v obytňáku si musíte vystačit s pár metry čtverečními. Změna prostředí a zdravé opuštění komfortní zóny tak může v mnoha situacích prozradit, jak spolu kolegové dokážou komunikovat ve specifických podmínkách.

Díky nestandardnímu místu navíc poznáte vlastnosti lidí, které byste v pohodlné kanceláři nejspíš nikdy neobjevili. Pravidelné střídání se za volantem, plánování zastávek na dálnici nebo špatná orientace v mapách? Uvidíte, kdo se projeví jako přirozený lídr, expert, stmelovač kolektivu nebo dotahovač práce. V případě, že milujete strategické hry, můžete zaměstnance rozdělit do týmů a dát jim úkol dojet z bodu A do bodu B. I taková mise odhalí, jaká pracovní atmosféra mezi spolupracovníky panuje.

A pokud vám zrovna nebude přát počasí, nebo se vám vybrané místo nebude zamlouvat, stačí zařadit jedničku a odjet jinam. Za sluníčkem, krásnějším výhledem nebo lepší zábavou. To v žádném hotelu rozhodně nezažijete.

Nezáleží tedy vůbec na tom, zda podnikáte v segmentu bankovnictví, pojišťovnictví, FMCG, OTC nebo jako mobilní operátor či IT. Jde o to, zda máte chuť objevovat, poznávat, zažívat nové věci a nebojíte se vybočit ze zaběhnutých kolejí teambuildingů a eventů posledních let.

Autor: Sabina Prokopcová, Medialist

 

Další aktuality

České matky vypadávají z trhu práce mnohem více, než je běžné v ostatních zemích Evropy

Dne 3. února 2023

Mateřství vyřazuje české ženy z pracovního trhu mnohem víc, než je tomu v zemích Evropské unie běžné. Češek ve věku 30 až 34 let, tedy v době, kdy zakládají rodiny, pracuje jen zhruba 60 procent. Ukazuje to analýza nazvaná Ruce a mozky českých žen stále nevyužity. Autory jsou ekonomové z institutu IDEA, CERGE-EI. Šedesátiprocentní míra zaměstnanosti českých žen pokulhává za […]

Zobrazit detail

Změny v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

Dne 30. ledna 2023

Vážení zaměstnavatelé, protože na počátku tohoto roku dochází k několika změnám v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen „pojistné“), dovolujeme si Vás o nich touto formou informovat, přičemž podrobnější informace jsou dostupné na webových stránkách ČSSZ. První změna dopadá na zaměstnavatele, kteří zaměstnávají zaměstnance vykonávající činnost tzv. zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky hasičského […]

Zobrazit detail

Každý 7. dospělý tahá za kratší konec

Dne 26. ledna 2023

každý 7. dospělý v ČR tahá v souboji s alkoholem za kratší konec. Můžeme ho potkat i v práci. Ukažte svoje umění změny a začněte s efektivní osvětou a prevencí. Dnes spouštíme registraci do 11. ročníku zdravotně osvětové kampaně Suchej únor. Suchej únor je měsíční osobní nebo týmová výzva bez kapky alkoholu. Díky letošnímu leitmotivu „Nepít je umění” navíc s kreativní motivací pro každého – vyzkoušet si něco nového, poznat sebe […]

Zobrazit detail