Aktuality
OSTROJ letos zaplatí za energie o téměř 140 mil. Kč více. Zavedl „tvrdý“ úsporný balíček, aby nemusel propouštět
Česká společnost OSTROJ letos zaplatí za elektřinu a plyn několikanásobně více než v roce 2021. Kvůli tomu zahájil strojírenský výrobce z Opavy komplexní a tvrdá úsporná opatření. Pracuje na zprovoznění první vlastní fotovoltaické elektrárny, snaží se o převedení části zvýšených nákladů na své zákazníky, optimalizuje pracovní činnosti s důrazem na šetření energií, hledá alternativní zdroje vytápění výrobních hal a také plánuje několikatýdenní […]
Česká společnost OSTROJ letos zaplatí za elektřinu a plyn několikanásobně více než v roce 2021. Kvůli tomu zahájil strojírenský výrobce z Opavy komplexní a tvrdá úsporná opatření. Pracuje na zprovoznění první vlastní fotovoltaické elektrárny, snaží se o převedení části zvýšených nákladů na své zákazníky, optimalizuje pracovní činnosti s důrazem na šetření energií, hledá alternativní zdroje vytápění výrobních hal a také plánuje několikatýdenní odstávku v energeticky nejnáročnějších provozech.
Společnost OSTROJ z Opavy, tradiční strojírenský výrobce, očekává, že při stávajících cenách budou náklady na elektrickou energii v letošním roce o 112 milionů Kč vyšší než v roce 2021 (to představuje více než trojnásobek) a náklady na plyn budou o 24 milionů Kč vyšší než vloni (to představuje čtyř a půl násobek).
„Neočekávané nárůsty nákladů na energie, zejména ve druhé polovině letošního roku, v řádech násobků nás přinutily přijmout opatření, bez kterých se neobjedeme. Některé firmy v regionu již začaly propouštět a některé omezují či uzavírají energeticky náročné provozy. My jsme prozatím přistoupili k mírnějším opatřením a chceme věřit tomu, že na ta „drastická“ nedojde,“ uvádí Aleš Martínek, generální ředitel společnosti OSTROJ, a dodává: „Blížíme se k období, kdy standardně tvoříme rozpočet pro následující rok, ale za stávajícího stavu na trhu s energiemi a souvisejících okolností se tato aktivita blíží „věštění z křišťálové koule“. Nezbývá než věřit, že vláda či Evropská komise konečně najde konkrétní řešení i pro velké firmy tak, abychom mohli bojovat o zakázky v intencích konkurenceschopnosti, udržitelnosti a ekonomické racionality.“
Součástí dlouhodobého přístupu společnosti OSTROJ je také snaha o snížení energetické závislosti na externích zdrojích energií. Na střechu jedné z hal začal dodavatel právě v těchto dnech montovat první fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 500 kWp. Zprovozněna bude na začátku příštího roku. Následovat bude druhá s výkonem 1000 kWp s předpokládaným termínem spuštění do provozu na podzim 2023. „Vzhledem k tomu, že tyto kroky znamenají řešení jen asi pro 9 % naší celkové spotřeby energií, museli jsme přijmout a realizovat další úsporné kroky napříč celou firmou,“ doplňuje Aleš Martínek.
Komplexní balíček opatření zaměřený na energetické úspory obsahuje body jako zákaz používání soukromých spotřebičů na pracovišti, eliminaci osamělé práce, optimalizaci pracovních činností s ohledem na vývoj hodinové ceny elektřiny během pracovních dnů a víkendů, prevenci plýtvání při svícení, topení, používání stlačeného vzduchu a eliminaci jeho úniků, optimalizaci vybavení s ohledem na spotřebu elektrické energie (např. výměnu klasického osvětlení za LED osvětlení v prostorách šaten).
V provozech OSTROJ přistoupil k automatickému zhasínání světel na konci každé směny, k rozšíření zónového manuálního zapínání osvětlení na jednotlivých pracovištích dle jejich vytíženosti. Celkově v opavské společnosti snížili intenzitu osvětlení ve vybraných prostorách jako jsou chodby, sklady apod., (to vše samozřejmě v rámci hygienických norem) a začali také hledat alternativní zdroje vytápění pro vybrané provozy.
Razantnější opatření se dotknou provozů Divize Galvanovna a Divize Kovárna a Kalírna, které patří v rámci OSTROJe k těm energeticky nejnáročnějším. V rozmezí konce listopadu a poloviny prosince bude na těchto divizích ukončen provoz s opětovným spuštěním až po novém roce. „Po dohodě s odbory budou zaměstnanci přednostně čerpat řádnou dovolenou a následně zůstanou do konce roku s náhradou výdělku doma z důvodu překážek na straně zaměstnavatele,“ doplňuje Ladislav Botur, personální ředitel společnosti OSTROJ.
Zdroj: OSTROJ
Další aktuality
Home office a novela zákoníku práce – řešení nebo promarněná příležitost?
V posledních letech se možnost pracovat na dálku neboli home office stala standardem, vše jen urychlila pandemie nemoci COVID-19. Současný zákoník práce však home office upravuje jen velmi okrajově. Vyřeší aktuálně projednávaná novela zákoníku práce problémy, na které naráží praxe? Plánované novinky Nadále platí, že se na home office musí zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout. Dohoda […]
Zákoník práce čekají výrazné změny. Čeho se dotknou především?
Zákoník práce dozná po mnoha letech velkých změn, které se dotknou řady oblastí pracovního života. Novela přináší mimo jiné změny v oblasti prací na dohody, bližší úpravu home office nebo rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele. Návrh novely zákoníku práce, do něhož bylo zapracováno velké množství připomínek a zároveň reaguje na dvě evropské směrnice – směrnici o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách a směrnici […]
1. března si ženy mohou „oddechnout“. Doběhly k cílové čáře odměňování mužů za rok 2022
PRAHA, 28. února 2023 – Ženy v Česku musí v roce 2023 pracovat přibližně o 60 dní déle, aby dosáhly na stejnou výplatu jako muži v roce 2022. Meziročně došlo k nulovému posunu. Gender Pay Gap (GPG), tedy údaj udávající, o kolik ženy v průměru vydělávají méně než muži, se v ČR drží na 16,4 %, přičemž průměrný rozdíl v EU činí 13 %. To nás řadí na […]