Aktuality

Past v koronavirové pomoci. Peníze pro zaměstnance brání jiné úlevě

Pokud se zaměstnavatel rozhodne využít nově nabízenou možnost odložit odvody, bude muset vrátit případnou podporu z programu Antivirus. Nelze čerpat náhradu za výdaje, které teprve vzniknou, reaguje MPSV. Zaměstnavatelé, kteří se dostali do problémů kvůli mimořádným opatřením, si musí dobře spočítat, jestli se jim vyplatí odložení sociálních odvodů nebo pomoc v rámci programu Antivirus, kdy dostanou část […]

Dne 5. Květen 2020

Pokud se zaměstnavatel rozhodne využít nově nabízenou možnost odložit odvody, bude muset vrátit případnou podporu z programu Antivirus. Nelze čerpat náhradu za výdaje, které teprve vzniknou, reaguje MPSV.

Zaměstnavatelé, kteří se dostali do problémů kvůli mimořádným opatřením, si musí dobře spočítat, jestli se jim vyplatí odložení sociálních odvodů nebo pomoc v rámci programu Antivirus, kdy dostanou část peněz na mzdy zaměstnanců. Podle zjištění Seznam Zpráv totiž úleva a pomoc není slučitelná.

„V případě, že zaměstnavatel zvažuje požádat o částečnou refundaci vyplacených náhrad mezd, včetně souvisejících odvodů, v rámci programu Antivirus, nemůže souběžně využít možnosti odkladu platby pojistného na sociální zabezpečení,“ potvrzuje Jan Brodský z tiskového oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí.

Příspěvek v programu Antivirus je podle mluvčího vypracovaný jako náhrada vynaložených nákladů a nelze poskytnout na výdaje, které zaměstnavateli teprve vzniknou.

Možnost odložit sociální odvody za květen až červenec jsou novinkou, minulý týden příslušný zákon podepsal prezident Miloš Zeman. Firmy mohou odvody zaplatit až do 20. října, zákon přitom počítá se sníženým penále na pětinu obvyklé částky.

Háček skrytý na straně číslo 4

Zaměstnavatelé, kteří žádají o příspěvek na vyplacenou náhradu mzdy z programu Antivirus, musí podepsat s Úřadem práce dohodu. A právě na tento šestistránkový dokument se pohlíží jako na smlouvu, která jasně určuje podmínky podpory.

Na čtvrté straně je pak krátká pasáž, která se věnuje situacím, v nichž má dojít k vrácení příspěvků a výslovně jmenuje moment, kdy zaměstnavatel neodvede platbu na sociální zabezpečení a zdravotní pojistné.

„Za cenu odkladu odvodů o pár měsíců se sníženým dvacetiprocentním penále tak fakticky přijde o možnost získat přímou podporu. Zvlášť v situaci, kdy u Antiviru obecně neplatí podmínka bezdlužnosti, tak zaměstnavatelé mohou být touto nekompatibilitou nemile překvapeni,“ líčí záludnost schované podmínky advokátka Eva Ostruszka Klusová z advokátní kanceláře Forlex, která na problém upozornila.

A upozorňuje, že posunutím odvodů se zaměstnavatelé reálně vystavují povinnosti vrátit již poskytnutý příspěvek za květen.

Taková situace může nastat ve chvíli, kdy se zaměstnavatel rozhodne na jednoho zaměstnance pobírat obě státní podpory. Stále se ale může rozhodnout, že za část zaměstnanců nepošle odvod a na jiné bude chtít pobírat příspěvek z programu Antivirus.

Do poslední chvíle panovala nejistota

Dokud nepřišlo z Ministerstva práce a sociálních věcí pro Seznam Zprávy finální vyjádření, panovala mezi odborníky nejistota, jak to s odloženými odvody a Antivirem je.

Například Hospodářská komora počítala s možností, že firmy mohou využívat obojí pomoc současně.

„Podle názoru Hospodářské komory nic nebrání tomu, aby mohl podnikatel, který využil možnosti odkladu povinných odvodů, úspěšně žádat o příspěvek z programu Antivirus,“ reagoval Ladislav Minčič, ředitel odboru legislativy v Hospodářské komoře. Argumentoval přitom tím, že u programu Antivirus odpadla podmínka bezdlužnosti.

A do poslední chvíle si nebyli jistí ani na Úřadech práce. Například daňová poradkyně Vladimíra Přibylová ze společnosti Grantex se na problém doptávala přímo úředníků a ti jí řekli, že zatím nemají přesné stanovisko, jak postupovat. Měli se ale přiklánět k variantě, že si zaměstnavatel musí vybrat.

Zádrhel s ošetřovným pro OSVČ

Neslučitelnost programu Antivirus a odložení odvodů nejsou jedinou překážkou, na kterou podnikatelé mohou narazit, aniž by o ní byli dopředu informováni.

Seznam Zprávy už minulý týden upozornily, že na dotační výzvu vypsanou Ministerstvem průmyslu a obchodu, která má fungovat jako alternativa k ošetřovnému pro zaměstnance, nedosáhnou živnostníci v exekuci.

Na ošetřovné pro OSVČ ale nedosáhnou ani další skupiny živnostníků. Jde například o ty OSVČ, kteří mají v domácnosti další osobu, jež pobírá dávky na mateřské nebo rodičovské dovolené.

Stejně tak na podporu nedostanou ani podnikatelé, kteří pobírají invalidní důchod. U těch se automaticky počítá s tím, že podnikají jako vedlejší činnost a pomoc je určená jen pro podnikatele na hlavní činnost.

Seznam Zprávy

Další aktuality

Změny v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

Dne 30. ledna 2023

Vážení zaměstnavatelé, protože na počátku tohoto roku dochází k několika změnám v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (dále jen „pojistné“), dovolujeme si Vás o nich touto formou informovat, přičemž podrobnější informace jsou dostupné na webových stránkách ČSSZ. První změna dopadá na zaměstnavatele, kteří zaměstnávají zaměstnance vykonávající činnost tzv. zdravotnického záchranáře nebo člena jednotky hasičského […]

Zobrazit detail

Každý 7. dospělý tahá za kratší konec

Dne 26. ledna 2023

každý 7. dospělý v ČR tahá v souboji s alkoholem za kratší konec. Můžeme ho potkat i v práci. Ukažte svoje umění změny a začněte s efektivní osvětou a prevencí. Dnes spouštíme registraci do 11. ročníku zdravotně osvětové kampaně Suchej únor. Suchej únor je měsíční osobní nebo týmová výzva bez kapky alkoholu. Díky letošnímu leitmotivu „Nepít je umění” navíc s kreativní motivací pro každého – vyzkoušet si něco nového, poznat sebe […]

Zobrazit detail

Z deseti židlí zbude pět. Firmy zmenšují své kanceláře

Dne 23. ledna 2023

Třicet až padesát procent. O tolik dnes firmy zvažují redukovat pronajatou plochu svých kanceláří. Chodí jim do nich totiž méně zaměstnanců než dříve. Ekonomická nejistota a úroková turbulence přinesly na kancelářský trh útlum. K zákazníkům se letos dostane možná jen třetina průměrné plochy nových kanceláří. Útlum bude jen dočasný. Alespoň to říká Marie Baláčová, vedoucí oddělení datové analytiky […]

Zobrazit detail