Aktuality
Přehledně: Kde už je otevřeno a kam ještě nesmíme
Přehledně: Kde už je otevřeno a kam ještě nesmíme Do konce nouzového stavu, tedy 30. dubna, stále platí, že zůstávají zavřené mnohé obchody či restaurace, dále pak kina či divadla. Nicméně některá zařízení dostala výjimku a lidé do nich mají přístup. Na seznam otevřených obchodů či provozen se postupně přidávají další. Vláda po celou dobu ponechala otevřené prodejny potravin, lékárny, drogerie, zverimexy […]
Přehledně: Kde už je otevřeno a kam ještě nesmíme
Do konce nouzového stavu, tedy 30. dubna, stále platí, že zůstávají zavřené mnohé obchody či restaurace, dále pak kina či divadla. Nicméně některá zařízení dostala výjimku a lidé do nich mají přístup. Na seznam otevřených obchodů či provozen se postupně přidávají další.
Vláda po celou dobu ponechala otevřené prodejny potravin, lékárny, drogerie, zverimexy či čerpací stanice, další obchody, které mohou mít otevřeno, jako galanterie či květinářství, byly přidávány postupně.
Od úterý 7. dubna mohou lidé i do provozoven pro sběr a výkup surovin, do kompostáren, mohou odložit nepotřebné věci i ve sběrných dvorech. Současně ministerstvo umožnilo provoz některých venkovních sportovišť. Lidé například mohou hrát tenis, ovšem zázemí sportovišť, resp. společné šatny a sprchy musí i nadále zůstat zavřené.
Dále sportující osoby (například kolaři, běžci, in-line bruslaři) nemusí nosit ochranu úst a nosu, pokud budou od jiných osob odděleni fyzickou překážkou (např. venkovní kurty oddělené stěnou nebo plotem) nebo dodržují nejméně dvoumetrovou vzdálenost.
Od čtvrtka 9. dubna jsou pro běžné nakupující v provozu i hobbymarkety, prodejny stavebnin a stavebních výrobků, železářství a prodejny i servisy jízdních kol.
Restaurace i hospody zůstávají i nadále zavřené, nicméně mohou rozvážet jídlo, které si lidé objednají na jejich webových stránkách či telefonicky. Povolený je i prodej jídla přes výdejní okénko.
Které prodejny a provozovny mají i v době nouzového stavu otevřeno:
potraviny
pohonné hmoty a paliva
drogerie
lékárny, výdejny a prodejny zdravotnického zboží
prodejny malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata
prodejny brýlí, kontaktních čoček a s tím souvisejícího zboží
prodejny tabákových výrobků, novin a časopisů
prádelny a čistírny
autoopravny, pokud v nich není současně více než 30 osob
odtahové služby
prodejny náhradních dílů
provozovny pro výdej zboží z e-shopů
prodejny zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby
pokladní prodej jízdenek
lázeňská zařízení, pokud v nich bude poskytována pouze lázeňská služba hrazená alespoň zčásti z veřejného zdravotního pojištění
květinářství
provádění staveb a jejich odstraňování, projektová činnost ve výstavbě, geologické práce, zeměměřičství, testování, měření a analýza ve stavebnictví
prodejny látek a textilní galanterie
provozovny servisu počítačů, spotřební elektroniky a domácích spotřebičů
realitní zprostředkování a činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence
zámečnictví
opravy, údržba a instalace strojů a zařízení pro domácnost
pohřební služby, provozování pohřebiště, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských pozůstatků nebo lidských ostatků, včetně ukládání lidských ostatků do uren
myčky automobilů
prodejny domácích potřeb, pokud v nich lze nakoupit ochranné prostředky (např. roušky, respirátory, dezinfekci apod.)
provozovny pro sběr a výkup surovin
kompostárny
sběrné dvory
hobbymarkety
prodejny stavebnin a stavebních výrobků
železářství
prodejny i servisy jízdních kol
Na které prodejny a zařízení se i nadále vztahuje zákaz provozu
provozovny stravovacích služeb, umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující pět tisíc metrů čtverečních
herny, kasina
autoškoly
taxislužby, s výjimkou taxislužby rozvážející potraviny nebo osob s oprávněním řidiče taxislužby
vnitřní sportoviště
divadla, koncertní sály, kina
bohoslužby v kostelech
sportovní utkání
školní zařízení
prodejny s obuví či oblečením
restaurace a stravovací zařízení (výjimku mají ale ty, které vaří pro zaměstnance, poskytovatele zdravotních a sociálních služeb, vězně)
knihovny
knihkupectví
papírnictví
veletrhy a trhy
galerie a muzea
zařízení poskytující ubytovací služby (penziony, hotely)
samoobslužné prádelny a čistírny
prodejny s elektrospotřebiči
kosmetické salony (kosmetika, pedikúra, manikúra), kadeřnictví
Po Velikonocích by mohlo dojít k dalšímu uvolňování. Ve hře je například otevření menších obchodů s dětským oblečením a obuví, papírnictví či kadeřnictví, do nichž by se lidé museli objednávat na určitou hodinu.
Co zůstalo otevřeno
Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Zůstávají tak v platnosti některá opatření týkající se omezení maloobchodního prodeje. Na druhou stranu se již postupně zmírňují vládní opatření a lidé již do některých obchodů mohou.
Již na počátku nouzového stavu vláda povolila určité výjimky obchodů, které zůstaly otevřené. Vedle již zmíněných se jednalo o prodejny s výpočetní technikou, obchody s tabákovými výrobky a novinami, prádelny a čistírny či oční optiky.
Zákaz se již také nevztahuje na autoservisy, myčky aut, zámečnictví či prodejny domácích potřeb, pokud si v nich lidé mohou koupit zdravotnické pomůcky na ochranu před šířením koronaviru.
Lidé mohou i na pošty, které ale mají omezený provoz a musí být vybaveny přepážkami, aby lidé nepřišli do přímého kontaktu se zaměstnanci.
V prodejnách potravin s plochou nad 500 metrů čtverečních smí mezi osmou a desátou hodinou nakupovat jen lidé starší 65 let. V menších prodejnách je jim umožněn přednostní nákup.
Barbora Buřínská, Novinky, Právo
Další aktuality
18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby.
18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby. Bezmála 250 účastníků si v zajímavých prostorách Národní technické knihovny vyslechlo inspirativní přednášky 16 vystupujících a měli možnost zúčastnit se i dvou workshopů. Letos naše účastníky pozdravil přes videozáznam i ministr MPSV Marian Jurečka a v úvodu jim pak základní úpravu v novele zákoníku […]
I roztomilé emoji může mít právní následky
Možná se ptáte, zda mohou mít emotikony v právním kontextu nějaký význam. Emotikony jsou součástí naší komunikace a vyjadřují naši náladu a pocity. S nárůstem jejich používání se také zvyšuje počet případů, kdy se tyto malé výrazové obrázky stávají předmětem rozhodování soudů. V níže uvedeném případu emotikony sehrály klíčovou roli. V Německu se soudy zabývaly případem zaměstnance, který na sociální síti […]
Equal Pay Day již po čtrnácté
Bylo nás slyšet a vidět? Největší akce na podporu rovného odměňování a ekonomické bezpečnosti žen v České republice, pořádaná veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, je pro letošní rok za námi. Pojďme si připomenout co se za ty tři dny událo. 29 vystupujících představilo 679 účastnicím a účastníků páteční konference témata, která rezonují napříč společností, ale ne […]