Aktuality

Setkání personalistů: subjektivní světy lidí jako studnice motivace

Už řadu let se vždy začátkem roku setkávají personalisté a manažeři, členové i nečlenové People Management Fora, na Setkání personalistů a manažerů. Jde o událost, která se pokaždé odehrává v unikátních historických prostorách Prahy, má zajímavé a inspirující hosty, je příležitostí k networkingu, je poděkováním PMF všem, kteří s PMF spolupracují a zároveň je setkání i symbolickým otevřením dveří do dalšího roku akcí, inspirací, kontaktů […]

Dne 1. Leden 2020

Už řadu let se vždy začátkem roku setkávají personalisté a manažeři, členové i nečlenové People Management Fora, na Setkání personalistů a manažerů. Jde o událost, která se pokaždé odehrává v unikátních historických prostorách Prahy, má zajímavé a inspirující hosty, je příležitostí k networkingu, je poděkováním PMF všem, kteří s PMF spolupracují a zároveň je setkání i symbolickým otevřením dveří do dalšího roku akcí, inspirací, kontaktů a spolupráce, které profesní organizace PMF v ČR přináší HR profesionálům.

 Letošní Setkání personalistů a manažerů, které pořádala nezisková společnost People Management Forum, se uskutečnilo 23. ledna 2020 v nádherných prostorách barokního refektáře kláštera dominikánů v Praze v Jilské ulici. Tématem setkání byly otázky související s motivací, úspěchem, ale také s uměním zvládat porážku, znovu vstát a jít dál, tedy s hodnotami a vyšším smyslem života a práce. To ostatně shrnul název akce „Úspěch a štěstí si někdy kazíme tak trochu sami“. Na letošní setkání dorazilo do překrásných historických prostor barokního refektáře více než 120 účastníků z řad HR profesionálů, jednatelů a majitelů firem, vzdělávacích a poradenských firem.

Magnetem programu večera byl vzácný host, Marian Jelínek, pedagog, který učí psychologický management na Newton College v Praze, sportovní trenér a kouč vrcholových sportovců, který např. řadu let spolupracoval s Jaromírem Jágrem nebo Karolínou Plíškovou, mentor, mentální kouč a inspirátor manažerů významných firem, který se věnuje přípravě a motivaci mladých talentů ve školách.

Setkání personalistů a manažerů zahájila Eva Hejlová, výkonná ředitelka a viceprezidentka PMF. Seznámila auditorium s nejvýznamnějšími akcemi, které společnost PMF pořádala v roce 2019 a připomněla cíle i akce, které PMF v příštích měsících pro HR komunitu chystá. Poté se slova ujal moderátor večer, Richard Dobeš, člen představenstva PMF a ředitel české pobočky vzdělávací společnosti Krauthammer.

Slavnostní program večera zahájilo hudební vystoupení DUO MANERA, kytaristů Soni Vimrové a Miroslava Žáry. Po jejich vystoupení na pódium přišel Marian Jelínek, který odpovídal v moderovaném rozhovoru na otázky Richarda Dobeše.

Lítáme na Mars, ale neznáme pořádně sami sebe

S čím se byznysmeni a sportovci na  Mariana Jelínka nejčastěji obracejí? Stručně to shrnul do několika bodů: ztráta motivace, nízké sebevědomí, koncentrace, ovládání emocí, strach ze selhání a neúspěchu. Těžištěm jeho práce je nacházet a rozvíjet subjektivní svět lidí, s nimiž pracuje. Aby se ve vnitřním světě člověka – sportovci, majiteli firmy, byznysmenovi – nastolovala rovnováha mezi emocemi a rozumem. Vnitřní motivace je podle Mariana věcí emocí. Zatímco krátkodobá motivace je vedena jen potěšením, povrchními věcmi, po nichž toužíme, ale cestu k nim nemilujeme. Chceme větší auto, lepší dům, dovolenou… Ale vnitřní motivace je vedena radostí z cesty, jak něco dělat a něčeho dosáhnout.

Podle Mariana Jelínka je vnitřní emoční motivace součástí subjektivního světa každého z nás. Ve vedení lidí ale toto nebereme v potaz a chceme po zaměstnancích vyšší výkon jen logickými a racionálními argumenty. Emoce, na nichž je naše chování založeno, opomíjíme. Přitom pokud máme silnou emoci pro činnost, kterou děláme, třeba konkrétní práci, můžeme dosahovat vynikajících výsledků. Problém tedy nastává jak ve firmě, tak v našem subjektivní světě, když nemáme tuto lásku a vášeň, ale pouze toužíme po potěšeních, po výhře, po lepších věcech, po vztazích, které nám umožní zvýšit si sociální status apod. Uspokojené potěšení plodí další touhu po dalším potěšení, na což vynakládáme spoustu energie. Ale energie bez radosti z toho, co děláme, a tak  i snadněji vyhoříme.

Sportovci jako Jaromír Jágr jsou inspirující v tom, že nedělají hokej jen proto, aby pořád vyhrávali, ale proto, že ho milují, nemohou bez něj být. Zvládnou i porážku, pak jdou dál a uspějí.  A tento model platí pro jakoukoliv činnost nebo profesi.

Bohužel současná společnost, ale i realita ve firmách, preferuje potěšení nad radostí z dělání a nerespektuje subjektivní světy jednotlivců. I to je důvodem toho, proč se nedaří lidi v byznysu dlouhodobě motivovat a udržet. Podle Mariana Jelínka by měli manažeři znát své vnitřní světy  a vnitřní světy lidí, které řídí, a individuálně s nimi pracovat, protože sebepoznání a poznání motivací ostatních je obrovský potenciál, klíč k úspěchu společnosti. „Lítáme na Mars, ale neznáme sami sebe,“ říká Jelínek.  Vnitřní světy a motivace by přitom měly stát na hodnotách, které svět udržují, rozvíjejí a kultivují vztahy mezi lidmi ve firmách. Jedno pískoviště hodnot přitom už bylo vykolíkováno dávno – křesťanské desatero.

Doba blahobytu? Pracujme s limity

Marian Jelínek zastává principy behaviorálního managementu, to znamená, že chování člověka vychází z emocí, ty primárně určují, jak se chováme. Marian Jelínek také upozornil na to, že žijeme v blahobytné společnosti bez limitů, což se projevuje tím, že neumíme s limity pracovat. Třeba obezita a s ní spojené nemoci je příkladem toho, jak limity ignorujeme. Limity chybí i ve výchově dětí, bez limitů v životě se ztrácejí hodnoty jako respekt, pokora, odpovědnost, vytrvalost a sebekázeň. Bez limitů v životě si neumíme vážit svobody.

Jelínek to ilustroval na příkladě velkých vítězství našich hokejistů a fotbalistů v devadesátých letech 20. století. Hoši z Nagana přece zažili dobu, která jim kladla limity, kdy řada věcí chyběla, kdy museli překonávat nedostatek toho či onoho, ale přesto vítězili. Dnes žijeme dokonale v době bez limitů, všechno je a vše si lze koupit, ale bohužel nevítězíme.

Účastníci Setkání personalistů a manažerů finančně přispěli koupí křišťálových náramků z Preciosy na veřejnou sbírku Nadace Preciosa pro Kačenku. Jedenáctiletá Kačenka z Velkých Hamrů má od narození diagnostikované postižení DMO-spastická diparéza a je na vozíčku. V současné době je po třech zdárných operacích nohou a po terapii v rehabilitačním centru Sarema v Liberci. Během večera se vybralo od účastníků celkem 6960Kč od lidí a 5000 Kč věnovala společnost Krauthammer.

Text: Alen Kazdová
Foto: archiv PMF

Další aktuality

18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby.

Dne 29. května 2023

18. května proběhla naše každoroční největší akce – konference HR Know How, letos názvem HR a byznys nové doby. Bezmála 250 účastníků si v zajímavých prostorách Národní technické knihovny  vyslechlo inspirativní přednášky 16 vystupujících a měli možnost zúčastnit se i dvou workshopů. Letos naše účastníky pozdravil přes videozáznam i ministr MPSV Marian Jurečka  a v úvodu jim pak základní úpravu v novele zákoníku […]

Zobrazit detail

I roztomilé emoji může mít právní následky

Dne 24. května 2023

Možná se ptáte, zda mohou mít emotikony v právním kontextu nějaký význam. Emotikony jsou součástí naší komunikace a vyjadřují naši náladu a pocity. S nárůstem jejich používání se také zvyšuje počet případů, kdy se tyto malé výrazové obrázky stávají předmětem rozhodování soudů. V níže uvedeném případu emotikony sehrály klíčovou roli. V Německu se soudy zabývaly případem zaměstnance, který na sociální síti […]

Zobrazit detail

Equal Pay Day již po čtrnácté

Dne 24. května 2023

Bylo nás slyšet a vidět? Největší akce na podporu rovného odměňování a ekonomické bezpečnosti žen v České republice, pořádaná veřejně prospěšnou organizací Business & Professional Women CR, je pro letošní rok za námi. Pojďme si připomenout co se za ty tři dny událo. 29 vystupujících představilo 679 účastnicím a účastníků páteční konference témata, která rezonují napříč společností, ale ne […]

Zobrazit detail