9.2.2021

Vláda zvýší bonus o dvojnásobek. Nové kompenzace připravila i pro veletrhy,

Vláda představila nový systém kompenzací. Kompenzační bonus bude činit 1000 korun za den, zaměstnavatelé získají 500 korun na zaměstnance. Podmínkou je prokázat 50procentní propad tržeb. Nové kompenzace získají i veletrhy.

Vláda schválila nový systém kompenzací podnikatelům a firmám, které zasáhly dopady koronavirové pandemie.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) představil během pondělí plán, podle kterého vláda vytvořila nový systém kompenzací.

Kompenzační bonus krát 2

Kompenzační bonus bude v rámci nového kompenzačního systému 1000 korun za den, dnes stát vyplácí 500 korun za den. Zaměstnavatelé pak získají za každého zaměstnance 500 korun na den. Podmínka pro čerpání kompenzace bude jediná – firma nebo OSVČ musí vykázat pokles tržeb alespoň o 50 procent. Pokračovat bude také program Antivirus, případně další podpory, která na program Antivirus navazují.

Nový systém by měl podle ministerstva financí pomoc dostat k podnikatelům rychleji a ve větším objemu. Základem podpory budou programy, které se podle ministerstva osvědčily a fungují. Ty se zároveň rozšíří. „Naopak programy, které se ukázaly jako problematické, budou utlumeny,“ uvedlo ministerstvo financí.

Z materiálu MPO vyplývá, že podpora bude zaměřená na firmy a podnikatele, u kterých došlo v rozhodném období k poklesu tržeb o 50 a více procent. Podpora bude poskytována nejdříve od letošního února. „Podpora ze stávajících speciálních COVID programů jako je COVID - ubytování, COVID - nájemné, COVID - sport bude poskytnuta nejdéle za období, které bude ukončeno k 31. lednu 2021,“ uvádí materiál.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou tak moci žádat o bonus 1000 korun denně místo dosavadních 500 korun. Podmínkou bude pokles tržeb. K této změně je ale potřeba přijmout novelu zákona o kompenzačním bonusu.

Antivirus pokračuje

Zároveň bude pokračovat program Antivirus a zaměstnavatelé také budou nadále získávat podporu na základě počtu zaměstnanců, a to 500 Kč za jednoho zaměstnance a den. Současně bude muset být opět splněna podmínka poklesu tržeb o minimálně 50 procent.

Nárok na kompenzační bonus 500 korun denně náleží podnikatelům s činností podnikání v přímo omezených, případně zcela uzavřených oblastech ekonomiky, a to za každý den omezení. Tato činnost musí být současně za rozhodné období měsíců června až září 2020 pro daného žadatele dominantním zdrojem obživy. Vedle přímo zasažených podnikatelů mohou o bonus požádat i podnikatelé, kteří jsou na přímo zavřené obory nejméně z 80 procent navázáni.

Z programu Antivirus stát proplácí příspěvkem A celé mzdy s odvody do 50 000 korun v zavřených provozech a 80 procent náhrady lidí v karanténě do 39 000 korun. Příspěvkem B úřady práce dorovnávají 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin do 29 000 korun.

Podle původních evropských pravidel měl program Antivirus fungovat nejvýš rok. Evropská komise ale lhůtu prodloužila do konce roku a zvýšila i celkovou částku, kterou mohou firmy získat. Antivirus tak může vláda znovu prodloužit.

Vláda schválila 600 milionů na pomoc kongresům a veletrhům

Podnikatelé ve veletržním, kongresovém a eventovém průmyslu budou mít kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nárok na náhrady. Na pomoc je připraveno 600 milionů korun. Zájemci o podporu budou muset doložit meziroční pokles obratu za březen až říjen alespoň o 30 procent. Stát jim poskytne pomoc ve výši až 60 procent nepokrytých nákladů. Limit pomoci na jednoho žadatele bude 20 milionů korun.

Pomoc se bude vztahovat k období 1. března až 31. října. Budou o ni moci žádat soukromé firmy i ty s majetkovou účastí státu, kraje či města, které byly původní verzi z programu vyloučeny. Společnosti patřící pod kraj nebo město budou mít ale nárok na podporu jen ve výši 40 procent nepokrytých nákladů. Bez ohledu na vlastníka bude muset být ztráta za rozhodné období snížena o dotace z dalších programů veřejné podpory jako COVID nájemné či COVID kultura.

Podrobné informace k dotačnímu titulu by mělo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), kterého ho připravilo, zveřejnit ještě v únoru. Následovat bude příjem žádostí otevřený minimálně 30 dnů. Resort odhaduje počet žadatelů na 400.

MPO dokončilo návrh podpůrného programu COVID veletrhy na konci listopadu, kdy o něm měla rozhodovat vláda. Havlíček ale následně uvedl, že v programu je mnoho nevyjasněných věcí a bude se o něm ještě jednat. Dotační titul resort nyní upravil a předložil ke schválení. Veletržní, kongresový a eventový průmysl je podle MPO jedním z nejvíce postižených odvětví v obchodních službách. Na obor jsou navíc navázané stovky firem, které se podstatně podílejí na zaměstnanosti. Odvětví ročně generuje kumulované tržby osm až deset miliard korun. Resort odhaduje pokles obratu od března do října o 70 až 90 procent.

COVID – Nájemné II

Ministr Karel Havlíček také v pondělí informoval, že Ministerstvo průmyslu a obchodu od minulého pátku zaevidovalo více než 11,5 tisíce žádostí v kompenzačním programu COVID – Nájemné za více než jednu miliardu korun.

Výplata těchto žádostí podle něj začne po notifikaci Evropskou komisí.

Zdroj: Seznam Zprávy

Další aktuality

Chcete dostávat aktuality přímo do e-mailu?

Budete mít přehled o HR akcích i novinkách v oblasti HR. Vyzkoušejte a uvidíte.