Aktuality

Vyzrajte nad Whistleblowing jednoduše

Dlouho očekávaná povinnost pro firmy, která vyplývá z evropského i českého práva, je zde. Vyřešte vše tou nejjednodušší cestou s modulem Up Whistleblowing a splňte tak všechny legislativní povinnosti lehce a příjemně. Jistě jste už slyšeli o nové povinnosti pro firmy – ochraně oznamovatelů neboli Whistleblowingu. Firmy budou mít nově hned několik starostí navíc. I když vše může znít složitě a chaoticky, s modulem […]

Dne 10. Říjen 2023

Dlouho očekávaná povinnost pro firmy, která vyplývá z evropského i českého práva, je zde. Vyřešte vše tou nejjednodušší cestou s modulem Up Whistleblowing a splňte tak všechny legislativní povinnosti lehce a příjemně.

Jistě jste už slyšeli o nové povinnosti pro firmy – ochraně oznamovatelů neboli Whistleblowingu. Firmy budou mít nově hned několik starostí navíc. I když vše může znít složitě a chaoticky, s modulem Up Whistleblowing je to velmi jednoduché.

Co je to vlastně ten Whistleblowing

Whistleblowing se věnuje situacím, kdy oznamovatel upozorní na možné protiprávní jednání, o kterém se dozvěděl v souvislosti s výkonem své práce nebo podobné činnosti.

Povinnost Whistleblowingu zavádí na evropské úrovni směrnice EU 2019/1937, v českém právním řádu pak Zákon o ochraně oznamovatelů č. 171/2023 Sb., s účinností od 1.8.2023. Nedodržení všech povinností může stát až 1 milion korun.

Zaměstnavatelé budou muset nově zajistit tyto náležitosti:

  • Zřídit funkční vnitřní oznamovací systém.
  • Řídit vyřízení a archivaci oznámení.
  • Chránit identitu oznamovatele.
  • Dodržovat zákonné lhůty.

Up Whistleblowing je řešení bez starostí

Pokud si s tím vším nevíte rady, netrapte se a využijte to nejjednodušší on-line řešení v podobě modulu Up Whistleblowing, který najdete v aplikaci Můj Up. Velmi jednoduše tak splníte všechny legislativní povinnosti v systému, který funguje 24/7.

Modul umožní interním i externím oznamovatelům kdykoli podat podnět a znát výsledek šetření. Navíc za vás hlídá i všechny zákonné lhůty a poskytuje statistiky a reporty pro HR oddělení. Vše na jediné platformě.

Modul si můžete pořídit i samostatně, není nutné mít jakýkoli další Up produkt.

Jak to vše prakticky funguje

Osoba zodpovědná za firemní Whistleblowing dostává v aplikaci Můj Up speciální roli, Whistleblowing officera. Tato osoba zveřejní nezbytné informace na webových stránkách firmy pomocí odkazu, přes který budou moci možné protiprávní jednání nahlásit zaměstnanci i externí oznamovatelé. Zaměstnanci mohou vše řešit i přes aplikaci Můj Up.

Modul Whistleblowing je k dispozici ve třech verzích (základní, rozšířená a verze na míru), vy si zvolíte tu nejvhodnější právě pro vás. A kdyby to bylo přece jen složité, kdykoli nás zkontaktujte a my vám rádi nezávazně poradíme.

Zdroj: Up Česká republika

Další aktuality

Zpovykaná generace Z? Omyl, v práci je nadprůměrně spokojená a vděčná

Dne 4. prosince 2023

Zhýčkaní, věčně nespokojení, s přehnanými finančními požadavky, obřími očekáváními i ambicemi. Nejmladší generaci na trhu práce provází řada předsudků a mýtů. Narodili se v letech 1997–2012, takže je jim dnes lehce před dvacet, dokončili školy a na trh práce teprve hromadně vstupují. Na takzvanou generaci Z se zaměřil nejnovější Barometr zaměstnanců, průzkum společnosti UP, která se věnuje situaci na pracovnímu trhu. […]

Zobrazit detail

Nový festival pracovních příležitostí bude největší akcí svého druhu u nás. Career Expo 2024 přivítá 10 000 návštěvníků

Dne 4. prosince 2023

Career Expo 2024 bude v mnoha ohledech unikátní událostí. Sejde se na ní pestrá skladba zaměstnavatelů z různých oborů a z celého Česka. Ti se budou moci vzájemně inspirovat, sdílet zkušenosti, ale také se porovnávat s konkurencí. Návštěvníci, mezi které patří široké spektrum lidí od zkušených specialistů až po studenty, zase budou moci nahlédnout pod pokličku svých případných budoucích zaměstnavatelů nebo […]

Zobrazit detail

Legislativní forum o novinkách v pracovním právu

Dne 27. listopadu 2023

Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]

Zobrazit detail