21.9.2021

Žebříček zaměstnavatelů dle studentů: České firmy jsou pro ně poprvé atraktivnější

Tradiční průzkum společnosti Universum dospěl letos k překvapivému zjištění. Studenti vysokých škol změnili svůj pohled na budoucí kariéru. Už je tolik neláká pracovat v globálních firmách, které byly doposud vždy velkým snem mladých Čechů. Nyní plánují práci v českých společnostech, požadují však více peněz."Zatímco v minulých ročnících průzkumu studenti vždy preferovali budovat kariéru zejména v mezinárodních společnostech, letos se otočili domů. V českých firmách chtějí pracovat nejen zdravotníci, ale i ekonomové, technici, a dokonce i 'ajťáci'," říká Maria Berezovskaya, regionální manažerka společnosti Universum.Průzkum zjišťoval, které konkrétní firmy jsou pro studenty nejatraktivnější, jaké oblasti práce je lákají, co v práci oceňují a jakou nástupní mzdu by si představovali.

Ekonomové

Studenti ekonomie by nejraději po škole pracovali v oddělení managementu a strategického plánování a potom v bankovnictví. Na třetím místě se umístily finanční služby a technologie, na čtvrtém účetnictví a audit. V minulosti tolik oblíbený marketing, reklama a PR se umístily až na pátém místě."Co se týká výše mzdy, studentky vždy očekávají méně peněz za svou práci než studenti. Nicméně letos se tento rozdíl snížil. Rozdíl mezi mzdovým očekáváním mužů a žen u studentů ekonomických oborů letos představuje 13 procent, což je o dvě procenta méně než loni," říká Maria Berezovskaya.Průměrný očekávaný měsíční plat je pro tuto skupinu studentů 36 544 Kč, tedy téměř o tři tisíce více než v minulém ročníku průzkumu. Největší rozptyl mezi očekáváními žen a mužů z ekonomických oborů je v auditu a účetnictví, kde studentky očekávají 34 531 Kč a studenti 41 577 Kč.Při výběru budoucího zaměstnavatele by se mladí ekonomové rozhodovali podle výše příjmu, přátelského pracovního prostředí a skutečnosti, že jejich práce má reálný dopad.Deset nejatraktivnějších společností pro studenty ekonomických oborů:

  1. Google
  2. Škoda Auto
  3. Česká národní banka
  4. Ministerstvo financí
  5. L’Oréal Group
  6. Ministerstvo zahraničních věcí
  7. Microsoft
  8. Red Bull
  9. Letiště Praha
  10. IKEA

Technické obory

Rozdíl mezi platovými očekáváními mužů a žen je u studentů technických oborů osm procent, což je o pět procent méně než loni. Průměrný očekávaný měsíční plat je pro tuto skupinu studentů 39 657 Kč, tedy zhruba o pět tisíc více než v minulém průzkumu.Nejdůležitějšími faktory dobré kariéry jsou pro tyto studenty budoucí příjmy a přátelské pracovní prostředí. Úspěch na trhu, který byl loni třetí, klesl nově na sedmé místo, na jeho místo se dostala jistota zaměstnání.Nejpreferovanějšími oblastmi uplatnění jsou pro studenty technických oborů stavební inženýrství, strojírenství a průmyslové inženýrství, až na třetím místě automotive, dále stavebnictví a architektura a městské plánování.Deset nejatraktivnějších společností pro studenty technických oborů:

  1. Škoda Auto
  2. Siemens
  3. Metrostav
  4. Bosch
  5. ČEZ Group
  6. Skanska
  7. Škoda Transportation
  8. ABB
  9. Google
  10. Honeywell

Informační technologie

Rozdíl mezi platovými očekáváními mužů a žen je u studentů IT letos jen čtyři procenta, což je o celých 10 procent méně než loni. Průměrný očekávaný měsíční plat je pro tuto skupinu studentů 41 941 Kč, tedy zhruba o tisíc korun více než loni.Třemi nejdůležitějšími faktory dobré kariéry jsou pro ně stejně jako minulý rok vysoké budoucí příjmy, přátelské pracovní prostředí a flexibilní pracovní podmínky.Nejvíce je láká oblast inženýrského poradenství nebo počítačového softwaru a technologií. Na třetím místě z pohledu atraktivity je počítačová bezpečnost a síťové zabezpečení, na čtvrtém internetový obsah a informace a na pátém počítačový hardware. Naopak padl zájem o práci u počítačových her."Jistota zaměstnání se na rozdíl od studentů jiných zaměření u IT do první desítky preferencí nedostala ani letos. Co se žebříčků týče, zůstávají i tento rok na špičce Google a Microsoft. Stupně vítězů s nimi jako třetí tentokrát sdílí Seznam.cz. Ten vystřídal společnost IBM, která spadla až na šesté místo," uvádí Maria Berezovskaya.Deset nejatraktivnějších společností pro studenty IT:

  1. Google
  2. Microsoft
  3. Seznam.cz
  4. Škoda Auto
  5. Avast Software
  6. IBM
  7. Oracle
  8. Alza.cz
  9. Red Hat
  10. Eset Software

Zdravotnické obory

Rozdíl mezi platovými očekáváními mužů a žen je u studentů zdravotnických oborů nejvyšší ze všech sledovaných zaměření, a to celých 20 procent. Průměrný očekávaný měsíční plat je pro tuto skupinu studentů 35 684 Kč.Třemi nejdůležitějšími faktory dobré kariéry jsou pro ně přátelské pracovní prostředí, jistota zaměstnání a vysoké budoucí příjmy. A co se žebříčků týče, i tady zůstaly první dvě příčky oproti loňsku neměnné - nejatraktivnějšími zaměstnavateli jsou pro tuto skupinu studentů Fakultní nemocnice v Motole a IKEM. Na třetím místě letos skončila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, která o příčku níže posunula loňskou trojku, Fakultní nemocnici Brno.Nejvíce zdravotníky láká práce v nemocnici a ordinacích, dále v oblasti zdraví, wellness a fitness, následně ve vzdělávání, farmacii a biotechnologiích a nejméně je láká péče o zvířata.Deset nejatraktivnějších společností pro studenty zdravotnického zaměření:

  1. Fakultní nemocnice v Motole
  2. IKEM
  3. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
  4. Fakultní nemocnice Brno
  5. Fakultní nemocnice Hradec Králové
  6. ÚVN (Vojenská fakultní nemocnice Praha)
  7. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
  8. Fakultní nemocnice Plzeň
  9. Fakultní nemocnice Olomouc
  10. Zentiva

Zabírají kariérní stránky zaměstnavatelů

Nejpoužívanějšími on-line kanály, kde studenti hledají kariérní informace, jsou letos zejména kariérní i klasické stránky konkrétních zaměstnavatelů a pak sociální sítě. Na síle oproti loňsku výrazně ztratily pracovní portály, jako jsou Jobs.cz nebo Práce.cz, i když se stále umisťují v první sedmičce nejčastějších zdrojů.Z pohledu zaměstnavatelů je zase nejlepším zdrojem získání nových pracovníků doporučení známého od stávajících zaměstnanců.Průzkumu Universum o atraktivních zaměstnavatelích se každoročně účastní stovky tisíc studentů z celého světa. V Česku to bylo 9706 respondentů.Autor článku: Kateřina Hovorková, Aktuálně.cz

Další aktuality

Chcete dostávat aktuality přímo do e-mailu?

Budete mít přehled o HR akcích i novinkách v oblasti HR. Vyzkoušejte a uvidíte.