Aktuality

Zprávy ze Světového ekonomického fora – únor 2022: Utváření budoucnosti práce

Tento článek si můžete přečíst díky členství PMF v Evropské asociaci personálního managementu. Společnosti přijímají nové přístupy k formování pracovní síly a pracovišť. Nové technologie, demografické posuny a dopad COVID-19 na trh práce radikálně mění způsob, jakým organizace podnikají – a také dovednosti potřebné k tomu, aby firmám pomohly prosperovat. Podle zprávy Světového ekonomického fóra Future of Jobs 2020 téměř 50 % […]

Dne 3. Březen 2022

Tento článek si můžete přečíst díky členství PMF v Evropské asociaci personálního managementu.

Společnosti přijímají nové přístupy k formování pracovní síly a pracovišť. Nové technologie, demografické posuny a dopad COVID-19 na trh práce radikálně mění způsob, jakým organizace podnikají – a také dovednosti potřebné k tomu, aby firmám pomohly prosperovat. Podle zprávy Světového ekonomického fóra Future of Jobs 2020 téměř 50 % společností očekávalo, že do roku 2020 automatizace povede k určitému snížení jejich pracovní síly na plný úvazek, a více než polovina všech zaměstnanců bude vyžadovat výrazné přeškolení a zvýšení kvalifikace. Pandemie tyto trendy ještě zhoršila a zvýšila potřebu rozsáhlé, informované a společné akce.

Iniciativa Fóra o budoucnosti práce obhajuje rozvoj inovativnějších, rozsáhlých iniciativ v oblasti zvyšování kvalifikace, rekvalifikace a přesunu. Společnosti mají příležitost i mandát stát v čele této transformace, protože zvyšování kvalifikace a rekvalifikace ve velkém může zvýšit ekonomickou dynamiku jejich byznysu. Zároveň může vytvořit ekosystém, který zajistí, aby všichni pracovníci byli zaměstnatelní a produktivní.

KLÍČOVÉ POZNÁMKY Z DISKUZE:

Podle průzkumu společnosti Manpower Group se jako největší ukazatel tvorby pracovních míst jevila digitalizace. Z těch společností, které digitalizují 86 % zamýšlí najímat, zatímco mezi těmi, které se rozhodnou nedigitalizovat, má v úmyslu najímat pouze 11 %. COVID-19 podpořil „superzaměstnavatele“ – v USA představuje 10 % nejlepších společností 13 % všech pracovních míst a 30 % všech dělnických míst.

Společnosti se musí zaměřit na cesty rekvalifikace mezi pracovními místy, která mizí, a novými, která se vytvářejí. Většina lidí má na základě sebehodnocení více dovedností, než si sami přisuzují – a není tak těžké přeškolit lidi na vedlejší zaměstnání. Lidé se také snáze vycvičí v oblastech, které je baví. Interní rekvalifikace je dobrá pro ziskovost, protože externí nábor je o 63 % dražší. Polovinu nákladů souvisejících s odstupným lze ušetřit rekvalifikací namísto propouštění.

Well-being zaměstnanců musí být nejvyšší prioritou. Microsoft provedl průzkum u 30 000 lidí v 31 zemích a zjistil, že 70 % preferuje hybridní modely práce. 1 z 5 uvedl, že jejich zaměstnavatelé se nestarají o rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, zatímco 54 % se cítí přepracovaně a 39 % se cítí vyčerpaně.

Klíčovou výzvou je řešit diferencované účinky vzdálené/hybridní práce na lidi různého pohlaví a věku. Například mladí lidé uvedli, že mají největší problémy ve virtuálním prostředí kvůli ztrátě příležitostí k vytváření sítí. Klíčové bude definovat, jaké je nejlepší využití kanceláře. Bude to místo pro networking, setkání a nápady?

Manažeři pracující na hybridním pracovišti vyžadují různé dovednosti. Jak zajistit produktivitu? Neexistuje žádné univerzální řešení pro hybridní práci, protože to závisí na kultuře, velikosti organizace a typu práce. 95 % světové populace se nezúčastní této rekvalifikační revoluce – jak řešit pracovní místa nebílých límečků?

Více zajímavých informací ze Světového ekonomického fora naleznou členové PMF ve Studovně.

Další aktuality

Legislativní forum o novinkách v pracovním právu

Dne 27. listopadu 2023

Jako už každoročně na podzim i letos se v listopadu konalo Legislativní forum, které společnost People Management Forum poprvé pořádala s nově založenou Asociací personalistů ČR. Po několikaletém čekání na novelu zákoníku práce se právě tato novela stala stěžejním bodem programu letošního Legislativního fora. Už poněkolikáté se účastníci Legislativního fora sešli v prostorách zasedacího sálu Ministerstva školství v Praze. Partnery Legislativního […]

Zobrazit detail

AGE MANAGEMENT: ZVÝŠENÍ EFEKTIVITY PRÁCE I REPORT ESG

Dne 23. listopadu 2023

Věkovou diverzitu ovlivní stárnutí populace. Do roku 2050 znatelně ubyde mladších pracovníků, naopak stěžejní pracovní silou budou lidé nad 50 let. Tvrdou realitou je však jejich diskriminace. Už nyní je nízká nezaměstnanost a nedostatek volných lidí na pracovním trhu. Firmy se proto budou muset naučit pracovat se všemi věkovými skupinami, aby měly v budoucnu dostatek zaměstnanců. Pomoci […]

Zobrazit detail

Desítka oborů na trhu práce, které nejvíce ovlivní příchod umělé inteligence

Dne 21. listopadu 2023

Administrativa, IT, výroba, ale i zdravotnictví nebo úklidové služby. To jsou obory, do nichž výrazně zasáhne nebo už zasahuje umělá inteligence. Zaměstnancům na některých pozicích zvládne práci významně usnadnit, po jiných může práci zcela převzít. Prakticky všechny firmy, které redakce iDNES.cz oslovila, čekají, že umělá inteligence nahradí administrativní činnosti, práci s daty a další rutinní činnosti. „Marketing a práce s textem, […]

Zobrazit detail